Borsa İstanbul’da seçim sonrası sert düşüş

Borsa İstanbul, seçim sonrası ilk işlem gününde açılışta %6,38 değer kaybetti. Düşüş sonrası devre kesici çalıştırıldı.

Borsa İstanbul’da seçim sonrası sert düşüş

Borsa İstanbul’da seçim sonrası açılış sert düşüşle oldu. BIST 100 endeksi Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin henüz resmileşmemiş sonuçlara göre 2. tura kalmasının ardından açılışta yüzde 6.4 gerileyerek 4.489 puana indi. Açılışta en sert düşüşler ise banka hisselerinde kaydedildi. BIST Bankacılık endeksi yüzde 9.5 düşerek 4.554 puana geriledi.

Değer kaybının yüzde 5’i aşması sebebiyle Endekse Bağlı Devre Kesici Sistemi çalıştı. Borsa İstanbul, Endekse Bağlı Devre Kesici Sistemi’nin devreye girmesine ilişkin Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda açıklama yaptı:

“Saat 09.55.17 itibarıyla endekse bağlı devre kesici tetiklenmiş ve Pay Piyasasındaki tüm işlem sıralarında, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasasındaki (VİOP) Pay ve Pay Endekslerine dayalı sözleşmelerde ve Borçlanma Araçları Piyasası (BAP) Pay Senedi Repo Pazarında işlemler geçici olarak durdurulmuştur.”

Pay Piyasasında saat 10.20’de tek fiyat emir toplamanın başlayacağı kaydedilen açıklamada, 10.25’de eşleştirme yapılacağı ve 10.30’dan itibaren işlemlere kaldığı yerden sürekli işlem ile devam edileceği bildirildi. Açıklamada, Pay Piyasasında tek fiyat işlem yöntemi uygulanan paylarda saat 10.20’de tek fiyat emir toplama yapılacağı ve 10.30’dan itibaren seansın kaldığı yerden devam edeceği aktarılarak, “Varant, sertifika, BYF, yeni pay alma hakkı kuponu ve yeni pay alma hakkından arta kalan birincil piyasa sıralarında işlemler 10.30.00’dan itibaren kaldığı yerden sürekli işlem ile devam edecektir.” diye belirtildi.

VİOP’taki Pay ve Pay Endekslerine dayalı sözleşmeler ile BAP Pay Senedi Repo Pazarı’nda işlemler saat 10.30’da yeniden başlayacağı kaydedilen açıklamada, emir toplama sürecinin, belirtilen saatten sonra 30 saniye içerisinde rastlantısal olarak kesildiği hatırlatıldı.(Haber Merkezi)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.