Balıkçılık av sezonu bu gece sona eriyor

Balıkçılık av sezonu bu gece sona eriyor
Balıkçılık av sezonu ile ilgili açıklamalarda bulunan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 31 Ağustos 2018 gecesi başlayan balıkçılık av sezonunun,...

Balıkçılık av sezonu ile ilgili açıklamalarda bulunan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 31 Ağustos 2018 gecesi başlayan balıkçılık av sezonunun, endüstriyel avcılık yapan balıkçı gemileri için bu gece sona ereceğini söyledi.

DİYARBAKIR YENİGÜN - Bakan Bekir Pakdemirli, yaptığı yazılı açıklamasında, 31 Ağustos 2018 gecesi açılan balıkçılık av sezonunun, endüstriyel avcılık yapan balıkçı gemiler için bu gece sona ereceğini bildirdi. Balıkların üreme ve büyüme döneminde getirilen yasaklara uyulmasının, balıkların korunması, sürdürülebilir avcılığın devam ettirilmesi ve balıkçıların geleceği açısından büyük önem taşıdığını belirten Bakan Pakdemirli, av yasağının Akdeniz'de 15 Eylül, diğer denizlerde ise 1 Eylül'de kalkacağını ifade etti.

Güvenilir, sağlıklı ve taze balığa 12 ay boyunca ulaşabileceğini belirten Pakdemirli, "Ülkemiz geçen yıl, çoğunluğu ülkemiz sularında bulunmayan, az bulunan veya koruma altına alınan su ürünleri türlerinden 188 milyon dolar ithalat yaparken, 100'e yakın ülkeye ise 952 Milyon dolarlık ihracat gerçekleştirmiştir. Ülkemiz su ürünleri sektöründe Bakanlığımızın uyguladığı politikalar sayesinde Net İhracatçı konumunu güçlendirerek sürdürmektedir." dedi.

Pakdemirli, özellikle göçmen balıkların avcılığının, balığın biyolojisi ve su sıcaklığı gibi pek çok çevresel faktörlerin etkisiyle miktar olarak yıldan yıla farklılık gösterdiğini belirterek, "Bu sezon, palamut ve istavrit gibi pelajik göçmen balıkların avcılığı başta olmak üzere balıkçılarımız açısından verimli geçmiştir." ifadelerini kullandı.

Bakan Pakdemirli, yasadışı avcılık faaliyetinde bulunan ve satışını yapan 8 bin 640 kişi/işyerine toplam 18 milyon 215 bin 402 TL idari para cezası uygulandığını kaydetti.

Pakdemirli ayrıca, 2018 yılında 10 bin 297 balıkçıya 8 milyon 200 bin TL destekleme ödemesi gerçekleştirdiklerini, bu uygulamanın bu yıl da süreceğini ifade etti. (İLKHA)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.