Bağ Kur'lulara EYT düzenlemesi; Prim gün sayısı düşebilir

Bağ Kur'lulara EYT düzenlemesi; Prim gün sayısı düşebilir
Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunulan torba yasa ile Bağ-Kur'luların emeklilik için prim gün sayısının düşmesi bekleniyor.

YENİGÜN HABER – Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Bağ-Kur prim gün sayısının 7200'e düşürülmesi için çalıştıklarını belirterek, 5 yıl öncesinden emekli olma hakkı tanıyacaklarını söyledi.

65113de486b24520ac3a9f29.webp

Vergi kaydı olup Bağ-Kur primi yatıranlar ile ilgili erken emeklilik beklentisi olanlar için beklenen gelişme nihayet hayata geçiriliyor. Meclise sunulan torba yasayla Bağ-Kur'luların prim koşulu 9 bin günden 7200'e inecek.

i.webp

Düzenlemeden vergi kaydı olan Esnaf ve Sanatkarlar Odalarına kayıtlı aralarında berber, kuaför, ayakkabıcı, berber, kıraathane sahipleri gibi küçük esnaf yararlanması bekleniyor.

Ancak şirket sahibi olan, bilanço esasına göre defter tutan büyük işletme sahipleri yasal düzenlemeden faydalanamayacak.

Sadece 8 Eylül 1999 tarihinden önce sigorta girişi olan ve gerekli koşulları taşıyan Bağ-Kur'lular erken emekli olabilecek.

i-001.webp

Yasal düzenlemenin yaşama geçmesiyle birlikte 7200 prim gününü yatıran vatandaşlar geri ödeme almayacak. Örneğin 8200 prim günü olan 7200'den fazla olan primini geri talep edemeyecek.

Erken emeklilik için Bağ-Kur'dan SSK'ya geçenler de bu sigorta kolundaki çalışması 3.5 yıldan az ve 7200 günü doldurduysa Bağ-Kur kapsamında emekli olabilecek.

Yasal düzenlemeyle prim günü düşerken normal emeklilikte yaş koşulu değişmeyecek. Prim gününü 7200'e tamamlayan Bağ-Kur'lu kadın 58, erkek de 60 yaşında emekli olacak.

Düzenlemeden bütün Bağ-Kur'lular yararlanamayacak. Bugün itibariyle kayıtlı 3 milyonun üzerinde esnaf bulunuyor.

Bunların yaklaşık 1 milyonu küçük esnaf olup yasadan da bu bölümün yararlanması planlanıyor. Prim indiriminde çalışan sayısına da bakılacak.

Yasada netleşecek düzenleme ile 10 ve altı çalışan işyerlerinde çalışanların yararlanması seçeneği ön plana çıkıyor. Bağ-Kur statüsünde olup isteğe bağlı sigortalı olanlar ise prim indirimi kapsamında yer almayacak.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.