1.3 milyon kişi borcunu ödeyemedi

1.3 milyon kişi borcunu ödeyemedi
Borcunu ödeyemeyen ve bankaların takibine düşen vatandaşların sayısı her geçen gün artıyor. Geçen yıl 1.3 milyon kişi kredi veya kredi kartı borcundan dolayı yasal takibe düştü.

Artan hayat pahalılığı ve günden güne azalan alım gücü nedeniyle çıkmaza giren vatandaş çareyi borçlanmakta buluyor. Borçların geriye ödenmesinde ise sıkıntılar giderek büyüyor. Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Risk Merkezi yayınladığı son verilere göre, 2023 yılı sonu itibariyle bireysel kredi kullanan kişi sayısı (takipteki krediler hariç) son bir yılda 2 milyon kişi artarak 40 milyon kişi olurken, söz konusu süreçte ortalama kredi bakiyesi ise 41 bin TL’den 69 bin TL ‘ye yükseldi. 2023 yılında, bir önceki yıla göre bireysel kredi veya bireysel kredi kartı borcundan dolayı yasal takibe intikal etmiş kişi sayısı 1 milyon 320 bin kişi oldu.

2019’DA DİP YAPMIŞTI
Sözcü Gazetesi’nin aktardığı haberde, pandemide alınan birtakım önlemler neticesinde yasal takibe düşen kişi sayısında azalma görülmüş, batık krediler takibe düşmeden banka bilançolarında yüzdürülmeye başlanmıştı. BDDK tarafından yapılan düzenlemeler takipteki alacaklar oranının oldukça sınırlı kalmasını sağladı. Bunun sonucunda 2019’da 1.4 milyon olan yasal takibe intikal etmiş kişi sayısı 2020’de 690 bine kadar düşmüştü. 2021’de 1.7 milyon kişi, 2022’de ise 1.5 milyon kişi kredi ve kredi kartı borcundan dolayı yasal takibe alındı. BDDK verilerine göre 23 Şubat itiBorç artışında Bayburt birinci

Bankaların verdiği ihtiyaç kredisi miktarı son bir yılda yüzde 72 artarken, bireysel kredi bakiyesi en fazla artan şehir Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AK Parti’nin en yüksek oyu aldığı Bayburt oldu. TBB verilerine göre son 12 ay içerisinde bireysel kredi riski en hızlı büyüyen il yüzde 127 ile Bayburt olurken, bu ili yüzde 120.9 ile Şırnak, yüzde 117.4 ile Siirt takip etti.

ADANA, RİSKTE İSTANBUL’U SOLLADI
TBB raporuna göre, Türkiye genelinde kişi başına ortalama bireysel kredi kartı riski 2023 Aralık itibarıyla 32.843 TL’ye ulaştı. Oysa bu tutar 2023’ün Ocak ayında 13.386 TL seviyesindeydi. Kişi başına düşen ortalama bireysel kredi kartı risk bakiyesinde yüzde 145’lik artış görüldü. Kişi başına ortalama bireysel kredi kartı riskinde 37.664 TL ile Adana ilk sırayı alırken, İstanbul 37.005 TL ile ikinci sırada yer aldı. Ankaralılar ise 35.553 TL kişi başına ortalama kredi kartı borcu üçüncü sıraya yerleşti.

barıyla bireysel krediler ve bireysel kredi kartlarında takipteki alacaklar tutarı 194 milyar 420 milyon TL’ye yükselirken, borcundan dolayı bankalarla mahkemelik olan kişi sayısında bu yıl artışın kaçınılmaz olduğu görülüyor. TBB son raporunda ,bireysel kredi ve kredi kartı borcunu ödememiş gerçek kişilerden borcu devam etmekte olan kişi sayısı ise 3 milyon 810 bin 476 kişi olarak açıklandı.

Kaynak:HABER MERKEZİ

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.