Video Haber - KPSS öncesi bu tavsiyelere kulak verin

https://www.youtube.com/watch?v=PxyW0Nq2vPw&t=1s Kamu Personeli Seçme Sınavına öncesi adayların süreyi verimli kullanmaları ve soru türlerine takılmamaları...

Video Haber - KPSS öncesi bu tavsiyelere kulak verin

Kamu Personeli Seçme Sınavına öncesi adayların süreyi verimli kullanmaları ve soru türlerine takılmamaları konularında tavsiyelerde bulunan eğitimci Murat Dalkılıç, adaylar açısından en önemli unsurun motivasyon olduğunun altını çizdi.

Devlet kurumlarında memur olmak için 31 Temmuz’da yaklaşık 1 milyonun üzerinde adayın katıldığı Kamu Personel Seçme Sınavının lisans oturumları, soruların sızdırıldığı iddiasıyla iptal edilmişti. Yeni takvime göre sınav yarın düzenlenecek.

Sınav öncesinde adaylara bazı hatırlatmalarda bulunan eğitimci Murat Dalkılıç, özellikle iptal edilen sınav sürecini beyinlerinden silerek tümden yapılacak sınava adapte olmaları gerektiğini belirtti.

Dalkılıç, sınavda zamanın verimli kullanılmasından soru türlerine, sınav öncesinden başlamak üzere yeme-içmeden giyilecek giysilere kadar birçok konuda hatırlatmada bulundu.

“Genel anlamda yaşanan problemleri kafalarına takmasınlar”

Daha önce iptal edilen sınavın adaylar üzerinde bıraktığı etkiye değinen Dalkılıç, “Pazar günü 1,5 milyon memur adayı Kamu Personel Seçme Sınavına girecek. Geçtiğimiz aylarda KPSS yapılmıştı ve istenilmeyen olaylardan dolayı iptal edilmişti. YÖK tarafından yapılan açıklamaya göre soru havuzunda bulunan tüm sorular iptal edilmiş ve uzmanlar tarafından yeni sorular oluşturulmuştu. Dolayısıyla sınava girecek olan öğrenciler ve memur adaylarımızın bu konuda rahat olmaları ve herhangi bir endişeye kapılmamaları gerekir. Genel anlamda yaşanan problemlere çok fazla bireysel olarak kafalarına takmasınlar.” dedi.

“Sınav zamanında hafif şeyler yiyin ve rahat elbiseler giyinin”

Sınav sürecinin verimli değerlendirilmesi hususunda adaylara tavsiyelerde bulunan Dalkılıç, “Sınavda genel kültür ve genel yetenek soruları var. Sınava giren adaylar bize ‘hangisinden başlayalım?’ diye sorduklarında herhangi bir standart belirlemiyoruz. Çünkü kişiden kişiye değişiyor, hangisi kolaysa oradan başlamalarını tavsiye ediyoruz. Sınavın ve zamanın daha verimli geçmesi için turlama yöntemini söylüyoruz, yani sınavla kavga etmesinler.” ifadelerini kullandı.

Dalkılıç, “1-2 defa okuyup çözebileceklerine inanıyorlarsa hemen çözsünler. Çözmede zorlanıyorlarsa sorunun başına bir işaret konulsun ve diğer soruya geçin. Diğer soruya geçerken de çözemediği soruya kesinlikle kafaya takmayıp çözdüğü soruya odaklansın. Sınav zamanında hafif şeyler yiyin ve rahat elbiselerle sınava girin. Sınav giriş belgesi ve kimliklerinizi unutmasınlar. Çalışmışlarsa karşılığını alacaklardır hepsine başarılar dilerim.” şeklinde konuştu.

Sınavda istedikleri başarıyı yakalayamayanlar veya sonuçların açıklanmasıyla herhangi bir pozisyonda görev alamayanların durumuna da değinen Dalkılıç, “Lisans diplomasını alanlar bitirdikleri alan çerçevesinde göreve başlama gibi hayalleri vardır. Sınav sonucunda bu hayallerine ulaşamazlarsa ölüm kalım meselesi değildir. Programlı ve düzenli bir çalışmayla kendilerine göre bir plan oluştursunlar. Sınav, bir yarıştır. Gönül ister ki sınava giren adayların hepsi kazansın ama bir limit var. Dolayısıyla kazanamayacak olanlar kendilerini heba etmesin.” dedi. (İLKHA)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.