DİERG'ten mülakata, yazılı ve sözlü sınava tepki

DİERG'ten mülakata, yazılı ve sözlü sınava tepki
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) sözleşmeli öğretmen atamasında mülakatı 45 dakikaya çıkarmayı planlamakta olduğunu belirtirken, Diyarbakır Eğitimi İzleme ve Reform Girişimi iddiaya tepki gösterdi.

İLKNUR FİDAN/ YENİGÜN HABER Cumhurbaşkanı Erdoğan seçim öncesinde yaptığı bir konuşmada "Kamuya işe alımları, görevin getirdiği zorunluluklar dışında mülakatı kaldırarak gençlerimizin sınavlardaki başarı sıralamasına göre yapacağız." Cümlesini kullanmıştı ancak Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) sözleşmeli öğretmen atamasında mülakatı 45 dakikaya çıkarmayı planlamakta olduğu öğrenildi.

KPSS PUANI ESAS ALINMALIDIR

Açıklama sonrası Diyarbakır Eğitimi İzleme ve Reform Girişimi mülakat sistemine karşı çıktı.
Diyarbakır Eğitimi İzleme ve Reform Girişimi yaptığı açıklamada “Öğretmen alımlarında mülakatı desteklemektedir ancak mülakat adı altında sözlü ve yazılı sınav yapılmasına ya da mülakatın adayı elemenin bir olanağı olarak kullanılmasına karşı çıkmaktadır. Adayın akademik performansı ve KPSS puanı esas alınmalıdır. Özellikle mülakata sözlü ve yazılı sınav içeriği kazandırılması ölçme ve değerlendirme sonuçlarında tartışmalara, endişelere neden olacaktır.” dedi.

LİSANS ORTALAMASI DEĞERLENDİRİLMELİ

DİERG ayrıca mülakat sisteminde lisans ortalamasının baz alınabileceği ifade ederek “Mülakatta MEB ve Eğitim Fakülteleri işbirliğini önermektedir. Branşa göre öğretim üyeleri ve başöğretmenlerden oluşacak kurullar belirli illerde mülakatı yapabilir. Adayın KPSS puanı yanında staj dönemi performansı da değerlendirmeye dâhil edilebilir. Daha sonraki yıllarda yapılacak öğretmen alımlarında lisans ortalaması da değerlendirmeye dâhil edilebilir. Milli Eğitim Bakanlığı, öğretmen alımlarında şeffaf, adayın onurunu koruyan, ‘çalışan kazanır’ ilkesini sürdüren, adayın akademik geçmişini dikkate alan, her bir adayın sonucu kabulleneceği ölçme ve değerlendirme standardını sağlamış bir sistem kurmalıdır.” açıklamalarında bulundu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.