Kürtçe Habercilik ve Çeviri Atölyesi'ne Çağrı

Kürtçe Habercilik ve Çeviri Atölyesi'ne Çağrı
Atölye BİA’da, 27-28 Nisan tarihleri arasında iki günlük Kürtçe Habercilik ve Çeviri Atölyesi düzenlenecek. Programın çalışma dili Kürtçe’dir....

Atölye BİA’da, 27-28 Nisan tarihleri arasında iki günlük Kürtçe Habercilik ve Çeviri Atölyesi düzenlenecek. Programın çalışma dili Kürtçe’dir. Atölyeye son başvuru tarihi 12 Nisan 2019.

DİYARBAKIR YENİGÜN - Atölye BİA, İstanbul'da gerçekleşecek olan Kürtçe Habercilik ve Çeviri Atölyesi için başvuruları bekliyor. Programın çalışma dili Kürtçe’dir. Atölye başvuruları yaygın medyanın farklı birimlerinden gazetecilere ve işsiz bırakılmış gazetecilere, iletişim fakülteleri gazetecilik, radyo ve televizyon bölümlerinin öğrencilerine, hak örgütlerine ve ilgilenen herkese açık.

27-28 Nisan 2019 tarihlerinde iki gün sürecek program için son başvuru tarihi 12 Nisan 2019 Cuma. Katılım 15 kişiyle sınırlıdır.

Atölyede, Kürt medyasının gelişim seyri, Kürtçe haberciliğin tarihçesi, Kürtçe haber dili, Kürtçe haber çevirisi, çatışmalı bölgelerde kadın gazeteci olma konuları işlenecek.

Program

Atölye, bianet Kurdi’nin editörleri Murat Bayram ve Ferid Demirel eğitmenliği ve kolaylaştırıcılığında gerçekleşecek. Ayrıca gazeteci Hatice Kamer (BBC Türkçe, SBS Kurdish ve VOA Kurdi Diyarbakır muhabiri)  ve Safiye Alagaş  (Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu) atölye boyunca gazetecilik deneyimlerini paylaşacak.

Atölye programına kabul edilen katılımcılarla program öncesi okuma listesi ve hazırlık çalışmalarını içeren formlar paylaşılacak. Ayrıca bianet’in kitap çalışmalarına  buradan ulaşabilirsiniz.

Sorularınız için [email protected] adresine e-posta atabilirsiniz.

*Atölye programı ücretsizdir.

**Atölye sonunda katılım sertifikası verilecektir.

**Sınırlı sayıda katılımcıya yol ve konaklama bursu sağlanacaktır. (SO)

Başvuru formu için tıklayınız.

Atölye BİA hakkında

IPS İletişim Vakfı/bianet'in Atölye BİA adıyla düzenlediği habercilik seminerleri medyanın farklı birimlerinden gazetecilere, işsiz bırakılmış gazetecilere, iletişim fakültesi öğrencilerine ve gazetecilik yapmak isteyen herkese açık.

Atölye BİA programları hak, toplumsal cinsiyet ve çocuk odaklı habercilikle barış gazeteciliği perspektifi ve tercihiyle temel gazetecilik, haber fotoğrafçılığı, yargı haberciliği, araştırmacı gazetecilik, yeni medya, görselleştirme araçları, dijital güvenlik gibi alan ve temalar üzerinden kuruluyor.

Atölye BİA ile birlikte IPS İletişim Vakfı’nın 2002-2007 aralığında düzenlediği temel gazetecilik, kadın, çocuk, insan hakları odaklı habercilik eğitimleri ve 2008-2017 aralığında gerçekleştirilen Okuldan Haber Odası programları yıl içine yayıldı ve gazetecilere ve ilgilenen herkese açık hale geldi.

Haziran 2018'de başlayan programda Aralık sonu itibarıyla 101 kişinin katılımıyla sekiz atölye gerçekleştirildi: Gazeteciler İçin Yeni Medya, Gazeteciler İçin Haber, Kürtçe Habercilik ve Çeviri, Haber Fotoğrafçılığı ve Fotoröportaj, Çevre ve Kent Haberciliği, Yargı Haberciliği.

2019'da iki "Temel Gazetecilik Atölyesi" programı (11-18 ve 20-27 Şubat) gerçekleşti. Nisan ve Mayıs aylarında Haber Fotoğrafçılığı ve Yeni Medya atölyelerinin yapılması planlanıyor. Yıl sonuna kadar yapılması planlanan temel ve tematik habercilik atölyelerinin program ve tarihleri önümüzdeki aylarda duyurulacak.

Bu proje İsveç Uluslararası Kalkınma İşbirliği Ajansı (SIDA) desteğiyle gerçekleştiriliyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.