İlk kez 50 Kürtçe öğretmen atandı

Milli Eğitim Bakanlığı 2023-24 eğitim-öğretim yılında okullarda okutulacak Kürtçe dersleri için 50 öğretmen atadı. 35’i Kürtçenin “Kurmanci”,...

İlk kez 50 Kürtçe öğretmen atandı

Milli Eğitim Bakanlığı 2023-24 eğitim-öğretim yılında okullarda okutulacak Kürtçe dersleri için 50 öğretmen atadı. 35’i Kürtçenin “Kurmanci”, 15’i ise “Zazaki” lehçesi olan öğretmenlerin büyük bölümü halk eğitim merkezlerine atandı.

Milli Eğitim Bakanlığı 8 Mayıs günü 45 bin yeni öğretmen ataması gerçekleştirdi. Her yıl tartışmalara neden olan Kürtçe öğretmen atamalarında bu yıl bir ilk defa 50 öğretmen atandı. Bakanlığa bağlı okul ve eğitim merkezlerinde “Yaşayan Diller ve Lehçeler” adıyla okutulan seçmeli Kürtçenin “Kurmanci” lehçesinde 35, “Zazaki” lehçesinde ise 15 öğretmen atandı. Öğretmenler 1 Eylül’den itibaren göreve başlayacak.

Kürt Dili Hareketi (HEZKURD), sivil toplum kuruluşları, siyasi partiler ve ünlüler uzun süredir sosyal medya üzerinden yürüttükleri kampanyalarla 200 Kürtçe öğretmen atamasını talep ediyordu.

Öğretmenlerin çoğu halk eğitim merkezlerine atandı

Akademisyen Murat Varol, Zazaca öğretmenlerin 5'inin Bingöl'e, 4'ünün Diyarbakır'a, 3'ünün Dersim’e, 1'inin Urfa’ya ve 2'sinin de Şırnak'a atandığını bildirdi.

Varol sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Zazaca öğretmenlerin 10’unun halk eğitim merkezlerine atandığını söyledi.

Varol, şu ifadeleri kullandı:

“15 Zazaca öğretmeninden 10 tanesi halk eğitim merkezlerine atandı, okullara yerleştirilmedi; çünkü okullarda norm kadro yoktu.

Yani bakanlık norma göre hareket etseydi, Zazaca'ya sadece 5 kadro vermesi gerekirdi.

Bakanlık, ilk defa halk eğitim merkezlerine öğretmen ataması yapmış oldu, diğer branşlar için böyle bir şey yok.

Yıllardan beridir söylediğimiz nokta aynı, ders seçilsin, sonra norm oluşsun ki bakanlık atama yapabilsin.” (Haber merkezi)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.