Diyarbakır Eğitim Sen’den mobbing ve baskı iddiası

Diyarbakır Eğitim Sen’den mobbing ve baskı iddiası
Sendika üyelerinin sürgün edilmesini protesto eden Eğitim Sen Diyarbakır Şubeleri, eğitim emekçilerine yönelik şiddet, mobbing ve hukuksuz uygulamaların artarak devam ettiğini söyledi.

YENİGÜN HABER – Eğitim Sen, Diyarbakır'da Piri Reis Ortaokulu'nda sürgün edilen yönetici ve üyeleri için Diyarbakır İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde basın açıklaması yaptı. Açıklamaya Eğitim Sen 1 No'lu Şube Eş Başkanları Emine Akşahin ile Zülküf Güneş, İnsan Hakları Derneği (İHD) yetkilileri ve Eğitim Sen üyeleri katıldı.

‘ŞİDDET VE MOBİNG ARTARAK DEVAM EDİYOR’

Eğitim Sen 1 No'lu Şube Eşbaşkanı Emine Akşahin, kamu kurum ve kuruluşlarında emekçilere yönelik şiddet, mobing ve haksız-hukuksuz uygulamaların artarak devam ettiğine dikkat çekti. Akşahin, "Hukukun en temel kurallarının anlamını yitirdiği, yandaşlık hukuku kavramı ile liyakatsiz idarecilerin keyfi tutumları ile yönetilen, içi boşaltılmış kamu kurumlarıyla dolup taşan süreçlerden geçiyoruz. Maalesef liyakatten uzak idarecilerin, hukuken temeli olmayan suçlamalarla üyelerimize çeşitli cezalar ve yaptırımlar uygulamayı normalleştirmeye çalıştıklarının farkındayız" dedi.

'ÜÇ ARKADAŞIMIZ SÜRGÜN EDİLDİ'

Diyarbakır'ın Kayapınar ilçesindeki Piri Reis Ortaokulu'nda Eğitim Sen 2 Nolu Şube Eş Başkanı Zuhal Sezer, sendika üyeleri Şeyhmus Tayfur ve Ümit Yavaş'ın sürgün edildiğini belirten Akşahin, şunları söyledi:

"Bir yılı aşkın bir süredir Kayapınar ilçemiz Piri Reis Ortakulunda asli görevi, işyeri barışını sağlayıp eğitim emekçilerinin ve öğrencilerin motivasyonunu artırmak olan eski okul müdürünün, yetkilerini aşarak kendi zihniyetini dayatan bir anlayış ve tarzla eğitim emekçilerine mobbing uyguladığını Milli Eğitim Müdürlüğü ile paylaşmış, kendisini ise bu tutum ve uygulamalarından ötürü uyarmıştık. Önerileri ve uyarılarımızı dikkate almayan okul müdürünün devam eden keyfi tutumları ve hukuksuz uygulamalarının kamuoyuna yansıması üzerine bakanlık müfettişleri tarafından disiplin soruşturması başlatılmış, soruşturma süreci başta üyelerimiz olmak üzere okuldaki tüm eğitim emekçilerinin psikolojik ve mesleki verimini düşürmüş, eğitim ortamını da olumsuz bir şekilde etkilemiştir. Nitekim soruşturma sonucunda 2 Nolu Şube Eş Başkanımız Zuhal Sezer, üyelerimiz Şeyhmus Tayfur ve Ümit Yavaş için il içi zorunlu yer değişikliği (sürgün) kararı verilmiştir. Okul müdürünün, kurumdaki baskı, mobbing ve hukuksuz dayatmalarına karşı itiraz eden, haklarin arayan, meslek onurlarını koruyan arkadaşlarımızın öğrencilerinden ve görev yerlerinden koparılması kabul edilemez. Arkadaşlarımız Eğil, Bismil ve Silvan gibi dış ilçelere sürgün edilerek, kurulu düzenlerinden ve ailelerinden uzaklaştırılırken, dönemin okul müdürü ise aynı soruşturma kapsamında daha önce görev yaptığı Kayapınar ilçesinde merkezi bir okula atanarak adeta ödüllendirilmiştir."

'MÜCADELEYE DEVAM EDECEĞİZ'

Eğitim Sen olarak haksız ve hukuksuz uygulamalara karşı hukuki ve fiili olarak mücadele edeceklerini dile getiren Akşahin, "Eğitim Sen kurulduğu ilk günden bu yana hem işyerleri ve hem toplumsal yaşamda haksızlığa, adaletsizliğe, anti demokratik uygulamalara karşı mücadele ettiği için gözalti, tutuklama, açığa alma ve sürgünlerle karşı karşıya kalmıştır ancak hiçbir zaman mücadele ruhundan, kararlığından asla geri adım atmamıştır.

Yaşadığımız çağda insan onuruna yakışmayan mobbing uygulamasının ortadan kaldırması için idareci ve yöneticilere caydırıcı cezaların verilmesi, toplumsal duyarlılığın oluşturulması, torpil, iltimas ve yandaş mantığı ve anlayışı ile değil liyakatli kişilere bu sorumluluğun verilmesi için mücadele etmeye devam edeceğiz" dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.