Üç Avrupa ülkesinden Filistin devletini tanıma kararı

Üç Avrupa ülkesinden Filistin devletini tanıma kararı
Norveç ve İspanya ve İrlanda Filistin'i resmen bir devlet olarak tanıyacaklarını açıkladı

8 Mayıs'ta yürürlüğe girecek

Norveç, İrlanda ve İspanya, Filistin devletini resmen tanıma kararı aldı. Norveç, Filistin'i uluslararası hukuka ve ilgili Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) kararlarına uygun şekilde tanıyacaklarını bildirdi, üç ülkenin tanıma kararlarının 28 Mayıs'ta yürürlüğe gireceğini belirtti. Başbakan Jonas Gahr Store, konuya ilişkin bu sabah yaptığı basın açıklamasında, iki devletli çözümün İsrail'in de çıkarına olduğunu ifade ederek tanıma kararının bunu mümkün kılabileceğini vurguladı.

1967 sınırları vurgusu

Store, Dışişleri Bakanı Espen Barth Eide ile yaptığı basın toplantısında, "Norveç hükümeti, Norveç'in Filistin'i bir devlet olarak tanımasına karar verdi" dedi. Açıklamada, Filistin'in Avrupa'daki benzer görüşe sahip ülkelerle eş zamanlı, uluslararası hukuka ve BMGK kararlarına uygun şekilde 1967 sınırlarıyla 28 Mayıs'ta tanınacağı belirtildi.

Filistin devletini tanımanın, yaşanan çatışmalarda zemin kaybeden güçleri desteklemenin bir yolu olduğunu söyleyen Norveç Başbakanı Store, bu kararın aynı zamanda diğer ülkelere ve bir dizi Avrupa ülkesine benzer bir adım atma konusunda güçlü bir mesaj gönderdiğini söyledi. Bu açıklamanın ardından konuşan İrlanda Başbakanı Simon Harris de İrlanda'nın Filistin'i devlet olarak tanıyacağını açıkladı. İrlanda Başbakanı, daha fazla ülkenin de benzer bir adım atarak kendilerine katılmasını beklediğini söyledi.

İsrail büyükelçilerini geri çağıracak

Norveç ve İrlanda'nın açıklamalarının ardından, İsrail Dışişleri Bakanı İsrael Katz, İsrail'in iki ülkedeki büyükelçilerinin derhal geri çağrılması talimatının verildiğini açıkladı.

Türkiye: Karardan memnuniyet duyuyoruz

AA'nın aktardığına göre, üç ülkenin açıklamalarının ardından açıklama yapan Türkiye Dışişleri Bakanlığı, "İspanya, İrlanda ve Norveç’in, Filistin Devleti’ni tanıyacaklarını açıklamalarından büyük memnuniyet duyuyoruz" ifadelerini kullandı.

Kaynak:HABER MERKEZİ

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.