İsrail’in Gazze’de sivillerin katledildiği saldırılarına dünyadan tepkiler

israil, gazze, saldırı
service service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İsrail rejiminin, abluka altındaki Gazze Şeridi’ne gerçekleştirdiği hava saldırılarında sivilleri şehid etmesi, başta Birleşmiş Milletler olmak üzere birçok ülkenin tepkisine neden oldu.

Siyonist işgal rejimi aralarında çocukların da olduğu 10 Filistinliyi şehid etti. Abluka altındaki Gazze Şeridi’ne yönelik dünden bu yana devam eden saldırılarda, aralarında kadın ve çocukların da olduğu en az 70 Filistinli yaralandı.

Saldırıya tepki gösteren Birleşmiş Milletler (BM) Orta Doğu Barış Süreci Özel Temsilcisi Tor Wennesland, “Son birkaç saat içinde, İsraillin hava saldırılarında en az 10 Filistinli öldü. Bu saldırılarda 5 yaşında bir çocuğun öldürüldüğüne dair haberler beni derinden üzdü. Sivillere yönelik herhangi bir saldırının hiçbir gerekçesi olamaz” dedi.

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı da Gazze’ye yönelik hava saldırılarını kınadı. Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, “İsrail’in Gazze’ye yönelik düzenlediği hava saldırılarını şiddetle kınıyoruz. Saldırılarda çocuklar dâhil, sivillerin yaşamlarını kaybetmelerini kabul edilemez buluyoruz. Saldırılar sonrasında bölgede yükselen gerginliği derin endişeyle karşılıyoruz. Söz konusu olayların yeni bir çatışma sarmalına dönüşmeden derhal sonlandırılması gereğini vurguluyor, itidal ve sağduyu çağrısı yapıyoruz.” ifadelerine yer verildi.

Saldırıya bir tepki de Tunus Dışişleri Bakanlığından geldi. Saldırının kınandığı açıklamada, Filistin halkına uluslararası koruma sağlanması ve siyonist işgal rejiminin “hesap sorulamaz ve uluslararası sözleşmelerin üstünde” bir güç olarak davranışlar sergilemesine engel olunması gerektiği belirtildi.

Cezayir Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada ise siyonist işgal rejiminin bu saldırısının, Filistin halkına karşı işlenen sistematik ihlaller zincirinin bir halkası olduğu vurgulandı. İşgalcilerin bu suçlarının uluslararası hukuk ve sözleşmelere aykırı olduğu ifade edilen açıklamada, Cezayir’in Filistin halkının yanında olduğu, başkenti Kudüs olan bağımsız Filistin devleti talebini desteklediği vurgulandı.

Mısır’daki Ezher Kurumu da yaptığı yazılı açıklamada “Siyonist varlığın, Gazze’ye yönelik terörist saldırılarını, Filistinli sivilleri öldürmesi, kadın ve çocukları hedef alması ve onlarcasını yaralamasını en güçlü şekilde kınıyoruz” ifadelerine yer verildi. (İLKHA)

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
İsrail’in Gazze’de sivillerin katledildiği saldırılarına dünyadan tepkiler

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin