Süryani Kız Mektebi sanat evi oluyor

Süryani Kız Mektebi sanat evi oluyor
Diyarbakır Suriçi'nde yer alan, Süryani Kızlar Mektebi olarak kullanılan yapıda yapılan restorasyon çalışmalarının ardından DİTAV Kültür Sanat Evi olarak hizmete açıldı.

Neval AKYÜZ-Recep ÇALIŞKAN/YENİGÜN HABER- Suriçi’ndeki önemli tarihi yapılar arasında yer alan Süryani cemaatine ait kızlar mektebi binası, Diyarbakır Tanıtma Kültür ve Yardımlaşma Vakfı (DİTAV), tarafından restorasyonu tamamladı. Lalebey Mahallesi’ndeki Meryem Ana Kilisesi yakınında bulunan Süryani Kızlar Mektebi binası, DİTAV Kültür Sanat Evi olarak hizmet verecek.

Yapının tanıtım programında konuşan DİTAV Başkanı Erhan Akalınlar, restorasyon çalışmalarını bağışlarla yaptıklarını ifade ederek, Diyarbakır’a böyle bir yapınan kazandırılmasından mutluluk duyduklarını söyledi. Akalınlar, "Diyarbakır’da yıkılan onca eve rağmen bir evi ayağa kaldırmanız beni çok mutlu etmiştir. Dileriz ki, bundan sonrada böyle evlerin yapımı devam eder. Çünkü bu bizim tarihimiz. Bundan sonra bu şekilde yapılacak yapıtların içerisinde olmayı da hep düşüneceğiz. Diyarbakır halkı da bu projeye büyük destek verdi. Vakfın hiç geliri yok ve yaklaşık olarak 3 milyon harcama yaptık. Bu harcamaların tamamı bağışlarla yapıldı” dedi.

41459db7-2179-4e6f-a192-b4ab019031db.jpg

AÇILIŞ CUMARTESİ GÜNÜ
Eski Süryani Kızlar Mektebi’nin harap bir şekilde olduğunu hatırlatan gazeteci yazar Şeyhmus Diken ise "Eski kimliğinden neredeyse hiçbir şey kalmamış. Daha sonra da 30 yıl içerisinde tümüyle boşaltılarak mahallenin hurda deposu ya da harap mekan olarak kalmış kötü bir durumdaydı. Neredeyse sıfırlanacak taşı bile kalmayacak hale gelecekti bir süre sonra. Süryani cemaati ile yaptığımız bir protokolle mülkiyetleri kendilerinde olmak kaydıyla kullanım hakkı DİTAV'da olmak suretiyle 20 yıllık bir sözleşme imzaladık. Bu mekanı Süryani cemaatinden kullanım hakkını aldık. 2 yılık bir süre içerinde tümü bağışlarla ve imece usulü topladığımız bağışlarla bu mekanı adeta yoktan var ederek bir bölümünü restore ederek kalan büyük bölümünü de adeta yeniden yaparak bu hale getirdik. Bu alan kültür sanat alanında kullanılacak. Diyarbakır’da çok farklı bir şey de yaptık. Burası ticari bir amaçla kullanılmayacak. Avlusunda hizmet birimi olacak ama kahvaltı ve yemek olmayacak. Tümüyle projeler üzerinden yürüyen bir mekan olarak işlev görecek. Cumartesi günü açılışı gerçekleştirilecek." dedi.

c6b713d8-801b-47c4-ad37-2d9e0731a96c.jpg

Diken, restorasyon çalışmasına katkı sunan bağışçılara teşekkürlerini ileterek, şunları söyledi: “Diyarbakır Suriçi Lalebey Mahallesi’ndeki Meryem Ana Süryani Kadim Kilisesi sokağındaki Süryani Kızlar Mektebi olarak kullanılan mekanı aslına sadık kalarak restore ettiğimiz ve kültür sanat merkezi kullanacağız. Eski bazalt taş evi katkı ve desteklerle iki yıllık bir çabayla bugüne getirdik. Bir lira paramız yokken bu işe giriştik. Ve devasa fiyat artışlarına rağmen evin restorasyonu, inşası bugünkü seviyeye geldi. Kent kimliği, kent kültürü üzerine sözlü ve yerel tarih atölyeleri, yaratıcı yazarlık ve okuma atölyeleri, sinema, belgesel ve fotoğraf, müzik atölyeleri, gastronomi ve mutfak, kadın ve çocuk farkındalık çalışmaları, dil atölyeleri ve yerel yönetimler ile halk ilişkileri ve daha birçok özel çalışmalar bu mekanda düzenleyeceğiz.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.