Kayıp yakınları eylemi 747’inci haftasında

İHD ve kayıp yakınları, 29 yıl önce gözaltında kaybedilen Salih Çalık ve Sinan Fidan’ın akıbetini sordu.

Kayıp yakınları eylemi 747’inci haftasında

İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi ve kayıp yakınları, “Kayıplar bulunsun, failler yargılansın” eyleminin 747’inci haftasında Bağlar ilçesinde bulunan Koşuyolu Parkı Yaşam Hakkı Anıtı önünde bir araya geldi. Eylemde, kaybettirilenlerin ve katledilenlerin fotoğraflarının bulunduğu pankart ve dövizler açıldı. Bu haftaki eylemde, 1994 yılında Diyarbakır’ın Kocaköy ilçesi Şahlat köyünde gözaltında kaybettirilen Salih Çalık ve Sinan Fidan’ın akıbeti soruldu.

‘Barış seçimden daha önemli’

İHD Diyarbakır Şube Sekreteri Yakup Güven, Kürt meselesinin seçimlerle çözülebilecek bir mesele olmadığını ifade etti. Güven, “Kayıplarımızın ve faili meçhul cinayetlere kurban giden insanlarımızın akıbetlerinin ortaya çıkarılması ile faillerden hesap sorulmasını, salt bir seçim gündemi içerisine sıkıştırılmamasını haykırıyoruz. Bu, seçim gündeminden daha önemli” dedi.

İHD Diyarbakır Şubesi yöneticilerinden Derya Güven, Çalık ve Fidan’ın hikayesini okudu. Güven, şunları söyledi: “Operasyon sırasında askerler köyün merkezine gelerek uzun namlulu silahlarla köyü taramaya başlar. Tarama esnasında iki köylü yaşamını yitirir. Olayda Sinan Fidan’da ayağından yaralanmıştı. Yaralı olduğu için köyden çıkamayınca Süleyman Muntaş’ın evine sığınmıştı. Ancak askerler kaldığı evi tespit ederek, eve baskın düzenler. Yapılan baskın sonucunda ev sahibi Süleyman Muntaş, yaralı Sinan Fidan ve Fidan’ı tedavi etmek için evde bulunan Salih Çalık, askerler tarafından gözaltına alınır. Ev sahibi Süleyman Muntaş, 25 gün sonra askerler tarafından serbest bırakılır. Serbest bırakılan Muntaş, yalnızca iki gün Salih ve Sinan ile birlikte gözaltında tutulduklarını, sonrasında ikisini onun yanından götürüldüklerini ve günden sonra bir daha kendilerinden haber almadığını anlatır. (Haber Merkezi)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.