"Diyarbakır'ı seviyorum, kirletmiyorum” kampanyasına destek artıyor

"Diyarbakır'ı seviyorum, kirletmiyorum” kampanyasına destek artıyor
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'nin "Diyarbakır'ı seviyorum, kirletmiyorum" adlı temizlik kampanyasına katılanlar, kent sakinlerine "çevremizi temiz tutalım" çağrısı yaptı.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı koordinasyonunda "Diyarbakır'ı seviyorum, kirletmiyorum" adıyla temizlik kampanyası başlatıldı. Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) yönetiminde bulunan ilçe belediyelerin de desteklediği kampanyanın startı, 5 Haziran'da Dağkapı Meydanı verildi. Kampanyaya katılanlar, tüm kent sakinlerini temizlik noktasında sorumluluk almaya davet etti.

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Diyarbakır Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Murat Demir, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesinin başlattığı kampanyayı desteklediklerini belirterek, “Kirletmezsek, temizlemememize de gerek kalmaz. Temiz çevre, sağlık ve turizm için de önemli. Hepimizin temiz bir çevrede yaşama hakkı var. Çocuklarımız temiz park, bahçe, sokak, meydanlarda oynamalı. Halkımız bunu hak ediyor. Diyarbakır halkını park, bahçe ve yollarımızı temiz tutmaya davet ediyoruz” dedi.

'ÇEVREMİZİ TEMİZ TUTALIM’

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Diyarbakır Şube Eş Başkanı Mehmet Nur Ulus, çevre temizliğinin sağlığı da etkilediği ifade ederek, sağlıklı bireyler için en önemli şeylerden birinin de çevre temizliği olduğunu kaydetti. Temiz doğa ve temiz suyun önemine vurgu yapan Ulus, “İnsanların hastalanmaması ve kaliteli yaşam sürebilmeleri içi temizlik çok önemlidir. Bu esaslar üzerinde şehrimiz koruyacağız. Egemenler ‘yaşadığımız yerleri yok etmesin ve kirletmesin’ diye kültürümüz, doğamız ve dilimizle mücadele edeceğiz” ifadelerini kullandı.

'HERKES ÇALIŞMALI'

Temizlik kültürünün oluşturulması gerektiğini dile getiren yurttaşlardan, Selahattin Tepebaşı, “Daha temiz ve düzenli bir şehir için herkes çalışmalı” diye konuştu.

Kentin temizliği için sadece belediyenin çabasının yetmediğini söyleyen Veysi Rüzgar, “Şehrin temizliğini kendi evimizin temizliği gibi görmeliyiz. Ekolojik ve çevreye duyarlı bir kent için herkes duyarlı olmalı” diye belirtti.

Temizlik kampanyasına katılan Veysel Alkan, “Bir vatandaş olarak belediyenin düzenlediği bu kampanyaya katıldım. Umarım Diyarbakır’ın sokaklarını temizleyebiliriz. Sokaklarımızı ve evlerimizin önünü temiz tutalım” dedi.

Kaynak:MEZOPOTAMYA AJANSI

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.