Diyarbakır’da taziyelerdeki yemek ikramı için yeni karar

Diyarbakır’da taziyelerdeki yemek ikramı için yeni karar
Diyarbakır, Mardin ve Şanlıurfa’da binlerce mensubu olan ve 2017 yılında ‘Metina Yardımlaşma, Dayanışma ve Eğitim Derneği’ adıyla dernekleşen Metina Aşireti, mensuplarının cenazelerin ardından yas evlerinde kurulan taziyelerdeki yemeğin kaldırılmasını görüşmek için toplandı. Dernek binasında yönetim kurulu üyeleri ve aşiret mensuplarının katıldığı toplantıda, kendi mensupları arasındaki taziye yemekleri, oy çokluğuyla alınan kararla kaldırıldı.

Diyarbakır, Mardin ve Şanlıurfa’da binlerce mensubu olan Metina Aşireti, 2017 yılında ‘Metina Yardımlaşma, Dayanışma ve Eğitim Derneği’ adıyla dernekleşti. Derneğin Diyarbakır’daki merkez binasında, aşiret mensuplarının cenazelerin ardından yas evlerinde kurulan taziyelerdeki yemeğin kaldırılmasını görüşmek için toplantı düzenlendi. Toplantıya aşiret lideri ve derneğin onursal başkanı Mehmet Şerif Temelli ile yönetim kurulu üyeleri ve mensupları katıldı. Toplantıda, aşiret mensuplarından gelen yas evlerindeki taziye yemeklerinin kaldırılması konusu görüşüldü. Oylamaya sunulan konu, oy çokluğuyla kabul edildi. Alınan kararla, taziye yemeklerinin kaldırılması kararı alındı.

'VATANDAŞLARIMIZ YAS YEMEKLERİ NEDENİYLE ZORLUK ÇEKİYOR'
Metina Yardımlaşma Dayanışma ve Eğitim Derneği Başkanı Aydın Pirinççioğlu, vatandaşların taziye yemeklerini ödemede zorluk çektiğini belirterek, “Bölgemizde bu yas yemekleri konusunda özellikle ekonomik şartlar nedeniyle bazı vatandaşlarımızın çok zorluk çektiğini görüyoruz. her taziyenin çok ciddi bir maliyet olduğunu biliyoruz. Taziye yemeklerinin kaldırılması genel anlamda hepimizin örnek alacağı bir davranış olmalıdır. Biz de büyüklerimizle bugün burada onlarla beraber olarak onur duyduk. Ben hepsine teşekkür ediyorum. Kimi Derik’ten, kimi Çınar’dan, yani çeşitli bölgelerden gelen bütün akrabalarıma sevgi ve saygılarımı iletiyorum. Yüzlerce köyümüz var. Köylerin büyükleri, ağabeyleriyle toplanıyoruz. Bölgemize ve ailemize hayırlı uğurlu olsun” dedi.

‘KOMŞU AŞİRETLERİ DE BİZE UYMAYA DAVET EDİYORUZ’
Alınan kararın diğer aşiretler için de örnek olmasını isteyen derneğin onursal başkanı ve aşiret lideri Mehmet Şerif Temelli, “Bugün burada toplanmamızın sebebi, Metina Aşireti’nin mensupları olarak biz bu taziye yemeklerini kaldırmak istiyoruz. Bütün komşu aşiretleri de bize uymaya davet ediyoruz” diye konuştu.

Kaynak:Demirören Haber Ajansı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.