Diyarbakır’da işitme tarama eğitimi

Diyarbakır’da işitme tarama eğitimi
Diyarbakır İl Sağlık Müdürlüğü tarafından Yenidoğan İşitme Tarama Programı Eğitimi gerçekleşti.

Türkiye’de her yıl yaklaşık 1 milyon 100 bine yakın bebek doğmakta ve her bin bebekten 2-3’ü ileri derecede işitme kaybı ile dünyaya gelmektedir. Yoğun bakım ünitelerinde kalan bebeklerde bu oran yüzde 4’e yükselmektedir. Çocukluk döneminde geçirilen hastalıklar, kulak enfeksiyonları, kazalar ve kullanılan bazı ilaçlar nedeniyle bu oran binde 6’ya kadar çıkmaktadır.

Bu bebek ve çocuklarda işitme kaybı zamanında teşhis edilmez ve erken rehabilitasyon programlarına alınmazlarsa, psikolojik ve sosyal gelişimleri yetersiz olur ve ilerleyen yıllarda eğitim ve sosyal uyum açısından yaş ve zekaca yaşıtları olan çocuklardan geri kalırlar.

Geleceğimiz olan çocuklarımızın, tarama testleri ile erken dönemde saptanan ve tedavi edilebilen hastalıklar konusunda müdahalelerinin yapılarak gelişimlerini sağlıklı çocuklarla aynı düzeyde sürdürebilmelerini sağlamak ve sağlıklı bir nesil yetiştirmek amacıyla Diyarbakır İl Sağlık Müdürlüğü tarafından Yenidoğan İşitme Tarama Programı Eğitimi Gerçekleştirildi.

İki gün süren eğitime Kamu ve Üniversite Hastanelerinde görev yapan; 36 Sağlık çalışanı katıldı. (Haber Merkezi)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.