Diyarbakır Filistin için toplandı

Diyarbakır Filistin için toplandı
Peygamber Sevdalıları Platformu bugün Yenişehir Ofis semtinde Cuma Namazı sonrası Filistin için bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Platform İsrail'e destek veren ürünlerin boykot edilmesi çağrısında bulundu.

Neval AKYÜZ/ Recep ÇALIŞKAN/ YENİGÜN HABER- Peygamber Sevdalıları Platformu bugün Cuma Namazı sonrası Yenişehir, Ofis semti Sanat Sokağı önünde bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamaya HÜDA-PAR Diyarbakır İl Başkanı Vedat Turgut ve Diyarbakır İl Başkan Yardımcısı Yahya Oraç katıldı.

Basın açıklamasını okuyan Yahya Oraç "Bugün Siyonist işgal rejiminin Gazze'ye yönelik yapmış olduğu savaş suçlarına karşı toplanmış bulunuyoruz. Biz Müslümanlar için Kudüs ve Mescid-i Aksa sıradan bir toprak parçası değildir. Kudüs ve Mescidi Aksa, Müslümanların ilk kıblesi, Peygamber Efendimizin miraca yükseldiği yer ve tevhid akidesinin ilk merkezlerinden biridir. Bu yüzden Filistin, Kudüs ve Mescidi Aksa Dava bir inanç ve iman davasıdır. Biz Müslümanlar için Mekke, Medine, Kâbe ve Mescidi Nebevi ne kadar kutsalsa aynı şekilde Filistin, Kudüs ve Mescidi Aksa’da o kadar kutsaldır. Bugün Filistin'de Kudüs'te ve Mescidi Aksa'da Müslümanların inancı ve kutsalları Siyonist işgalcilerin postallarıyla çiğnenmektedir. Bu kutsallarımıza sahip çıkmak namaz kılmak, oruç tutmak kadar ehemmiyetli bir ibadettir. Kudüs ve Mescid-i Aksa ümmetin izzeti ve namusudur. Bu nedenle bizler, ümmetin izzetini ve namusunu muhafaza eden direniş hareketinin yanındayız." ifadelerini kullandı.

ZÜLÜM 75 YILDIR DEVAM EDİYOR

Oraç zulmün 75 yıldır devam ettiğini belirterek, Bizler belki farkında değiliz ancak bu katliamlar yeni değildir. 75 yıldır devam eden bir vahşet vardır. Hatta İngilizlerin işgali ile 1917'den ben devam eden bir zulüm düzeni, uzun vadeli süregelen bir soykırım çabası vardır.7 Ekim'de başlayan AKSA TUFANI operasyonu öfkenin neticesi değil, 75 yıllık işgal, katliam, soykırım ve yayılma politikasına karşı verilen bir kurtuluş mücadelesidir. Bu anlamda Filistinliler de birikmiş olan öfke ve işgalden kurtulma arzusunun baş aktörü ve temsilcisi Hamas olmuştur." dedi.

MEYDANLAR BOŞ BIRAKILMAMALI

Oraç ayrıca halka çağrıda bulunarak boykota devam etmeleri gerektiğini de belirterek "Meydanlar boş bırakılmamalı, Filistin direnişine arabasız bir şekilde maddi yardımlar devam ettirilmeli, Siyonistlerin ve destekçilerinin mallarına süresiz bir şekilde boykota devam edilmelidir. Bu hususta tüm esnafımızda bundan sonra Siyonizm’e destek veren firmaların malları ne almalı ne de satmalıdır" açıklamalarında bulundu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.