Diyarbakır esnafı şokta | Halk Bankası faizleri artırdı

Diyarbakır esnafı şokta | Halk Bankası faizleri artırdı
Esnaf Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri aracılığıyla, Halk Bankası tarafından kullandırılan kredilerin devam eden taksit ödemeleri, kademeli olarak 10-15 puan artırıldı. DESOB, Diyarbakır'ın uygulamadan muaf tutulmasını istedi.

Ali VURANEL/YENİGÜN HABER – Esnaf Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri aracılığıyla, Halk Bankası tarafından Esnaf ve Sanatkarlara kullandırılmış olan hazine destekli kredilerin, devam eden taksit ödemeleri, Halkbank Genel Müdürlüğünce faiz güncellemesi yapılarak, kademeli olarak 10-15 puan artırıldı.

Esnafa ağır yük getirecek

Konu ile ilgili paylaşımda bulunan Diyrbakır Esnaf ve Sanatkar Odaları (DESOB), kullandırılan krediler her ne kadar değişken faizli kredi olarak verilmiş olsa da, bu uygulama ekonomik anlamda zor durumda olan Esnaf ve Sanatkarlarımızın üstüne daha da ağır bir yük getireceğini açıkladı.

Esnaf faiz yükünü kaldıramaz

Kesinlikle bir güncelleme beklemezken yapılan uygulamanın esnafları kaygılandırıldığı belirtilen açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi:

“Böylesi bir artış esnafı son derece üzmüştür. Böylesine bir faiz yükünü, Esnaf ve Sanatkarımızın kesinlikle kaldıramayacağını önemle belirtmek isteriz. Bu uygulama yerine, yeni kullandırılacak olan kredilerde, kredi faiz oranlarının artırılmasının, daha uygun olacağını ifade etmek isteriz.

Diyarbakır muaf tutulsun

6 Şubat depreminde Diyarbakır’da depremden 2082 İş yeri yıkılmış olup ağır hasarlı olup yıkılmayı bekleyen iş yerleri olmasına rağmen ilimiz Deprem Bölgesinden çıkarılmıştır. Deprem bölgesinden çıkarılmamızdan dolayı söz konusu faiz artışı tüm esnaflarımızı etkilemektedir.
Hükümet yetkililerimizden; Diyarbakır İlimizin Deprem Bölgesine bırakılıp, söz Konusu faiz artışlarından dolayı muaf olmak istiyoruz.
Esnaf ve Sanatkarlarımızı zora sokacak bu faiz artışının yeniden değerlendirilerek kaldırılmasını önemle talep ediyoruz.”

Kaynak:ALİ VURANEL

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum