Diyarbakır Barosu'ndan Mikail Ekinci'nin ölümü ile ilgili açıklama

Diyarbakır Barosu, Çermik ilçesinde, 28 yaşında 3 çocuk babası Mikail Ekinci askerlerce atılan ateş sonucu yaşamını yitirmesi ile ilgili yazılı açıklama...

Diyarbakır Barosu'ndan Mikail Ekinci'nin ölümü ile ilgili açıklama
Diyarbakır

Barosu, Çermik ilçesinde, 28 yaşında 3 çocuk babası Mikail Ekinci askerlerce atılan ateş sonucu yaşamını yitirmesi ile ilgili yazılı açıklama yaptı.

Yaşam hakkını ihlal eden keyfi, hukuk dışı ve orantısız silah kullanımı kabul edilemez olduğu belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

Diyarbakır İli Çermik İlçesi’nde hakkında yakalama kararı bulunan Mikail Ekinci isimli yurttaşın, kolluk görevlilerince yapılan operasyonel faaliyet sırasında dur ihtarına uymaması üzerine açılan ateş neticesinde hayatını kaybettiğini kamuoyuna yansıyan haberler ve müşteki aile bireylerinden öğrenmiş bulunmaktayız.

Yaşamını kaybeden Mikail EKİNCİ’ye Allah'tan rahmet, yakınlarına baş sağlığı diliyoruz.

Yaşam hakkının özü, bireyin hayatta kalmasıdır. Tüm insan haklarının temelini ve ön koşulunu oluşturan bu hakkın, hiç bir biçimde sınırlandırılması düşünülemez.

Türkiye’de kolluk güçlerince yetki aşımı, orantısız güç veyahut kasti eylemler ile yaşama hakkının gün geçtikçe artan bir şekilde ihlal edildiği görülmektedir. Kanunla kolluk görevlisinin inisiyatifine bırakılan “*öngörü*”, “ *makul şüphe*” ve “ *takdir*” gibi soyut kavramlar sonucu, sivil insanların yaşam hakkının ihlal edildiği gözlenmektedir.

Türkiye’de kolluk görevlilerinin insan haklarını ihlal etmekle suçlandığı hallerde; fail konumundaki kişiler bakımından öngörülen ayrıcalıklı yargılanma usulleri ve sağlanan güvencelerle, fail/failler cezasız kılınmakta ve ağır insan hak ihlallerine sebep olunmaktadır.

Kolluk güçlerinin silah kullanma yetkisini aşması sonucunda, keyfiliğe ve gücün yasaya aykırı şekilde kullanılmasına karşı yaşam hakkının ihlal edildiği gözetilerek, ivedi ve etkin bir şekilde soruşturmanın yürütülmesini talep ediyor, hukuki sürecin takipçisi olacağımızı kamuoyunun bilgisine sunuyoruz. (Haber Merkezi)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.