Dolar 18,6344
Euro 19,6306
Altın 1.077,07
BİST 4.962,97
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Diyarbakır 14°C
Parçalı Bulutlu
Diyarbakır
14°C
Parçalı Bulutlu
Pts 12°C
Sal 12°C
Çar 12°C
Per 13°C

Dicle Üniversitesi arazisinin imara açılmasına tepki!

Dicle Üniversitesi arazisinin imara açılmasına tepki!
31 Ekim 2022 14:05
A+
A-

TMMOB Diyarbakır İl Koordinasyon Kurulu, Dicle Üniversitesi arazisinin imara açılmasına tepki gösterdi. Açıklamada imara açılan 157 hektarlık alanın 10 hektarında 25 yıllık ağaçların yer aldığı vurgulandı

 

TMMOB Diyarbakır İl Koordinasyon Kurulu, Dicle Üniversitesi arazisinin imara açılmasına ilişkin basın açıklaması yaptı. Diyarbakır Şehir Plancıları Odası’nda yapılan açıklamayı Şehir Plancıları Odası Şube Eşbaşkanı Berivan Güneş okudu. Güneş,  “Kentimiz yıllardır kamu kurumları eli ile sermayeye peşkeş çekilmektedir. Kentin değerlerini koruma kaygısı taşımayan bu anlayış, bazen yeni yapılaşma alanlarında bazen tarihi ve doğal değerlerin bulunduğu alanlarda bazen de kentin yaşam kaynağı olan doğal çevreye yönelimlerinde kendilerini göstermektedir. Bu talan silsilesinin son örneği; Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığının Dicle üniversitesi ormanlık alanını yapılaşmaya açma projesidir. Kentimizde Tarihi sur talanı sonrası, kentsel dönüşüm politikalarıyla halkı yerinden eden uygulamalarla son dönemde etkinliğini kentte arttıran bakanlık şimdi ise Dicle Üniversitesi Rektörlüğünün talebiyle Sur ilçesi Yiğit Çavuş Mahallesi sınırları içinde kalan üniversite arazisinin 157 hektarlık alanını imara açmaya çalışmaktadır. Kayyum politikaları ile betona gömülen kentin nadir yeşil alanlarından olan ve zamanında bin bir emekle yeşillendirilen bu bölge için verilen bu kararı tartışmasız, direkt ekolojik kıyım olarak tanımlıyoruz. Herhangi bir kurumun uhdesinde olsa dahi yeşil alanları yapılaşmaya açma teşebbüsü hiçbir kurum yetkilisine o alanın vasfını değiştirme yetkisini vermiyor” dedi.

‘Alanın 10 hektarlık kısmı 25 yıllık ağaçlardan oluşuyor’

Üniversite arazisindeki ormanlık alanın imara açıklamasına tepki gösterilen Güneş şunları söyledi;

“Soruyoruz! Hevsel bahçeleri ve Dicle nehri ile bütünlük sağlayacak şekilde oluşturulan bu ormanlık alanı yapılaşmaya açmak hangi aklın ürünüdür? Açıklanmalıdır! Plan değişikliğini 25.04.2022’de onaylayan bakanlık bu kararın gerekçesini ‘mevcut hastane binalarının yenilenebilmesi için kaynak oluşturma’ olarak belirtmektedir. Konuyla ilgili Şehir Plancıları Odası Diyarbakır şubemizce, hazırlanan planın mekânsal planlar yapım yönetmeliğine ve Çevre Düzeni Planlarına Dair Yönetmeliğe aykırı olduğu gerekçesiyle askı sürecinde itiraz edilip iptali istenmiştir. Ancak bakanlık tarafından bu itiraz RED edilmiştir. Yapılan itirazda bölgenin Ekolojik dengesini tahrip eden ve geri dönülemeyecek hataların yapılacağı vurgulanmıştır. Talana ve ranta açılmak istenilen 157 ha’lık kısmının yaklaşık 10 ha’lık bölümü 25 yılı aşkındır var olan ağaçlardan oluştuğu bilinmelidir. Bu denli büyük ölçekteki plan değişiklik raporlarında gerekçeler ve yapılacaklar bilimsel ve teknik donelerle eksiksiz hazırlanmalıdır ki telafisi imkânsız hataların önüne geçilsin. Ancak bakanlıkça hazırlanan plan için doyurucu hiçbir bilimsel analiz ve teknik bilgi çalışması yapılmamıştır. Sadece paraya odaklanıldığı plan açıklama raporunda görülmektedir. Teknik ve bilimsel nitelikte olması gereken rapor ekonomik ihtiyaç raporu gibi hazırlanmıştır. Bölgede yapılan bütün plan çalışmalarında da olduğu gibi planlama sürecine yine ilgili meslek örgütleri, STK’lar ve kent halkı dâhil edilmemiştir. Kente ait olan bu alanlarda tasarrufu yıkımdan yana kullanan anlayışın sadece rant hırsı ve arzusundan kaynaklı geliştirecekleri bu kıyımı kabul etmiyoruz.  Dicle Üniversitesi Hastanesine ekonomik kaynak sağlanması bahanesiyle gerek kentimizin oksijen kaynağı gerekse de üniversite gençliğinin yaşam alanlarına müdahale edilmesini kabul etmiyoruz. Kent siluetini bozan, onlarca yıllık ağacın kesilmesini öngören bu planın iptali için yürütmeyi durdurma ve plan iptal davası açacağımızın bilgisini paylaşmak istiyoruz.”

‘Talan ve rant politikalarından vazgeçmeye çağırıyoruz’

Kentin sahipsiz olmadığının altını çizen Şehir Plancıları Odası Şube Eşbaşkanı Berivan Güneş “Sermaye gruplarını zenginleştirirken halkın geleceğini ve ekolojik yaşamın sürekliliğini yok eden, rant ve yıkım amaçlı kamu kaynaklarının ve doğanın talanına karşı hukuki ve toplumsal mücadelemizin süreceğini ve bu uygulamaları teşhir etmeye devam edeceğimizi vurguluyoruz. Doğaya, tarihe, kültüre ve yaşam alanlarına savaş açanlara karşı duyarlı tüm kesimlerle birlikte mücadeleyi büyütme kararlılığımız ile yetkilileri doğa üzerinde tahakküm kurmaktan, talan ve rant politikalarından vazgeçmeye çağırıyoruz!” diye konuştu.  (Haber Merkezi)