DESOB: Esnafın kredi talebi reddediliyor

DESOB: Esnafın kredi talebi reddediliyor
Diyarbakır Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği, yatırım destek kredisi kullanmak isteyen esnafa Halk Bankası tarafından herhangi bir gerekçe gösterilmeden reddedildiğini açıkladı.

Mesut ASLAN/YENİGÜN HABER - Diyarbakır Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (DESOB) tarafından yapılan yazılı açıklamada, esnafa verilen kredi faiz oranlarının her geçen gün arttığını belirtilerek, kredi başvurusunda bulunan esnafı talebinin Halk Bankası tarafından reddedildiği bildirildi. Esnafın krediye ulaşmada çok ciddi sorunlar yaşandığı ifadelerinin yer aldığı açıklamada, şöyle denildi:

“Bilindiği üzere esnaf ve sanatkarlar kredi kefalet kooperatiflerinde kredi çeken veya çekmek isteyen birliğimize bağlı üyelerimiz aşağıda detaylı şekilde sıraladığımız çok ciddi sorunlar ile karşı karşıya kalmaktadır. 7,50 olan faiz oranlarının Haziran 2023’ten bugün itibarıyla yüzde 29’a yükseltilmiş, ve bu değişken faizden, ilk düşük oranlardan kredi çeken esnaflarımızın tamamı olumsuz yönde etkilenmiştir. 60 ay olan kredi vadelerinde yapılan değişiklikler ile; 01.04.2024 tarihi itibariyle İşletme kredisi 36 ay, taşıt kredisi 48 ay, iş yeri edindirme 60 ay vadeli olarak güncellenmiştir. Nace Kodu değiştirilen 164 esnaf kolu, üst Limit olarak belirlenen 650 bin tutardan faydalanamamaktadır. Yatırım destek kredisi kullanmak isteyen esnaflara T. Halk Bankası tarafından herhangi bir gerekçe gösterilmeden dosya ret kararı gelmektedir. Sektör, meslek kolu ayrımına bakılmaksızın aynı hanede ikamet edenler için SADECE bir şahsın kredi kullanabilmesi yönünde haksız ve gerekçesiz kısıtlamalara gidilmiştir. TSO’da kaydı bulunan Esnaflara daha önce kredi verilebilirken, Nisan 2023 itibariyle yapılan değişiklik ile krediler verilmemeye başlandı. Aktif SGK’lı olan üyelerimiz daha öncesinde kredi başvurusu yapabilirken, yine yapılan değişiklikler ile başvuru yapacak üyelere BAĞKUR zorunluluğu getirildi. Yukarıda detaylı şekilde aktardığımız ve tamamı kredi çeken/çekmek isteyen esnaflarımızın Aleyhine olan bu değişiklikleri ve düzenlemeleri kabul etmemiz mümkün değildir. Öncelikle Ekonomik Kriz, sonrasında sırasıyla pandemi ve deprem felaketleri ile oldukça zorlanan esnaf ve sanatkarımıza destek ve pozitif ayrımcılığın uygulanması gereken bu dönemde, yapılan bu düzenlemeler mevcut esnafların da tüm faaliyetlerinin bitmesi ve batarak kepenk kapatması ile sonuçlanacaktır. Tüm yetkililerimizden acil talebimiz; yukarıda saydığımız olumsuzlukların esnaf lehine düzenlenerek esnafa nefes verilmesi ve önünü açılması gerekmektedir.”

Kaynak:HABER MERKEZİ

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.