Bakan Tunç: Diyarbakır cezaevi gelecek nesillere ibret olsun

Bakan Tunç: Diyarbakır cezaevi gelecek nesillere ibret olsun
Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, müzeye dönüştürülmesi düşünülen Diyarbakır E Tipi Cezaevi ziyareti sırasında açıklamalarda bulundu.

NEVAL AKYÜZ/YENİGÜN HABER –

Geleceğe dönük ibretlik olması açısından Diyarbakır cezaevinin Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın bünyesinde bir anı müzesine dönüştürülmesi için çalışmaların devam ettiğini belirten Bakan Tunç, “Bir bölümü de muhafaza ederek geri kalan kısımlarını sergi salonları, arkeolojik müze şeklinde Diyarbakır'a kazandırılacak” dedi. Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Diyarbakır’da bulunan Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, müzeye dönüştürülecek Diyarbakır Cezaevi'ni ziyaretinin ardından açıklamalarda bulundu.

Diyarbakır cezaevinin kötü hatıralarla anılan ve 12 Eylül 1980 darbesinden sonra cezaevinde insanların hukuksuzca yargılandıkları ve insanlık dışı ve keyfi uygulamalara maruz kalarak büyük mağduriyetlerin yaşandığını vurgulayan Bakan Tunç, şunları söyledi:

HATIRLAMAK BİLE İSTEMİYORLAR...

“Bu mağduriyetler artık geride kaldı. Türkiye eski Türkiye değil. Özellikle son 21 yıldır 299 cezaevi kapatıldı. Yerine modern insan haklarına uygun cezaevleri faaliyet geçti. O kapatılan cezaevlerinden bir tanesi de Diyarbakır E tipi kapalı cezaevi burada gerçekten o insanlık dışı uygulamalara maruz kalan şu anda siyaset, gazetecilik yapan yazarlar ve düşünürler var. Bugünkü hatıraları hem yazdılar hem çizdiler. Antidemokratik günleri keyfi uygulamaları hatırlamak bile istemiyorlar.

adalet-bakani-tunc-diyarbakir-2023-2jpeg.jpeg

ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR

Bakan Tunç, geleceğe dönük ibretlik olması açısından da Diyarbakır cezaevinin Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın bünyesinde bir anı müzesine dönüştürülmesi için çalışmaların devam ettiğini belirterek, “Bir bölümü de muhafaza ederek geri kalan kısımlarını sergi salonları, arkeolojik müze şeklinde Diyarbakır'a kazandırılacak. Bu çalışmaların içinde kütüphane, sergi salonu, tiyatro ve sahne sanatları salonları olacak şekilde çalışmalar devam ediyor. Cezaevi gelecek nesillere ve ziyaretçilerin görmesi açısından bir müze olarak da görülmesi sağlanmış olacak’ şeklinde konuştu.

‘BÖLGEDE DEPREMİN YARALARI HIZLI ŞEKİLDE SARILIYOR’

Diyarbakır’da 6 Şubat depreminin yaralarının hızlı bir şekilde sarıldığını ve Diyarbakır’da bölge için önemli bir vilayet olduğunu söyleyen, Tunç konuşmasına şöyle devam etti:

“Bugün Diyarbakır ziyaretimizde sayın valimiz ve ilimizin yatırımlarını da yeniden gözden geçirme fırsatı bulduk. Özellikle 6 Şubat depremlerinde zarar gören illerimizden bir tanesi Diyarbakır ilimiz. Bölgemizin çok önemli bir vilayeti. Ülkemizin önemli bir vilayeti, medeniyetlere beşiklik yapmış, evliyalara sahabelere ev sahipliği yapmış ve Diyarbakır'ımız için ne yapsak azdır. Bugüne kadar hükümetimizin çok önemli yatırımları oldu. Adalet Bakanlığı olarak da Diyarbakır’ımıza işte buna benzer hem kültür yatırımları hem de diğer bakanlıklarımızın yatırımları da hızlı bir şekilde devam ediyor. Adalet Bakanlığı olarak da bizim adliye kompleksi projemiz var. 2024 yılı yatırım programına teklif ettik. Diyarbakır'da özellikle şu anda hasarlı binaların yıkımıyla ilgili çalışmalar hızlı bir şekilde devam ediyor, depremin yaralarının hızlı bir şekilde sarıldığını görüyoruz.

diyarbakir-cezaevi-20232.jpgTabii burada Diyarbakır Cezaevi'nin yanı sıra aynı şekilde müzeye dönüştürdüğümüz, kapattığımız başka cezaevleri de var. Ülkemizin değişik yerlerinde Sinop cezaevi, bunlardan birisi restorasyonu bitmek üzere. Yine Sinop cezaevi de o kötü hatıralarla anılan bir yer. Yine Ulucanlar cezaevi geçtiğimiz hafta 12 Eylül 1980 darbesinin yıl dönümüydü yeni anayasa sempozyumu Sayın Cumhurbaşkanımızın katılımıyla o kapatılan ve müzeye dönüştürülen Ulucanlar cezaevinde yapmıştık. Yine yassı ada 27 Mayıs darbesinin özellikle darbe mağdurlarının yargılandığı ve orada kaldığı yassı adayı da demokrasi adası haline getirdi. Sayın Cumhurbaşkanımız ve bu anlamda artık demokrasimizin kara lekelerini bir bir ortadan kaldırarak Türkiye'yi demokrasi standartları yüksek insan hak ve özgürlüklerinin en geniş anlamda uygulandığı, vatandaşlarımızın huzur içerisinde birlik, beraberlik içerisinde geleceğe adım attığı bir Türkiye inşasına hız kesmeden Türkiye yüzyılında inşallah devam ediyoruz. Ben Diyarbakır'daki emeklerinden dolayı sayın valimize, sayın milletvekillerimize, ilimiz yöneticilerine ve burada bu projeyi yürütecek olan kültür bakanlığımıza, yetkililerine hem teşekkür ediyorum hem de kolaylıklar diliyorum.”

diyarbakir-cezaevi-muze-muze-2023-2-1.jpg

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.