Acer: ‘Anneler çocuklarının cenazelerini istiyor’

Acer: ‘Anneler çocuklarının cenazelerini istiyor’
DİYARBAKIR YENİGÜN – İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi ve kayıp yakınları tarafından “Kayıplar bulunsun failler yargılansın” sloganıyla...

DİYARBAKIR YENİGÜN – İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi ve kayıp yakınları tarafından “Kayıplar bulunsun failler yargılansın” sloganıyla gerçekleştirilen oturma eylemlerinin 522’ncisi gerçekleştirildi. Eylemde, 1991 yılında Diyarbakır’da kaçırılarak kaybedilen Ramazan Kaya’nın akıbeti soruldu.

İHD Diyarbakır Şubesi ve kayıp yakınları tarafından düzenlenen oturma eylem, valiliğin kayıp eylemlerini 23 haftadır yasaklayan ‘keyfi’ ve ‘hukuk dışı’ kararı nedeniyle İHD Diyarbakır Şube binasında gerçekleştirildi. Eylemden önce şube binasının bulunduğu sokak polis tarafından ablukaya alındı.

Şube binasında gerçekleşen ve kayıpların fotoğraflarının taşındığı eyleme İHD Şube yönetici ve üyeleri, CHP Diyarbakır İl Başkanı Mehmet Sayın, kayıp yakınları ve insan hakları aktivistleri katıldı. Eylemde konuşan İHD Diyarbakır Şube Sekreteri Yüksel Aslan Acer, ‘gerçeklerin yasaklarla örtülemeyeceğini’ belirterek, ‘gerçeklerin bilindiğini ve sonunda ortaya çıkacağını’ kaydetti. Failler bulunup yargı önüne çıkarılana dek sürdürdükleri oturma eylemlerinin devam edeceğini belirten Aslan Acer, “Anneler 10 yıldır Amed’de bir isteğini dile getiriyor. ‘Çocuklarımızın failleri bulunsun, cenazeleri teslim edilsin, bir mezarımız olsun’ gibi insani bir talepte bulunuyorlar. Ama bu çağrılarına tek olumlu bir cevap yok. Verilen cevap, bu etkinliğin yasaklanması. Bu hukuki, ahlaki ve insani açıdan kabul edilemez utanç verici bir durumdur. Biz bunu bir kez daha reddediyoruz” diye konuştu.

‘ELÇİ CİNAYETİ GÖZ ÖNÜNDE İŞLENDİ’

Diyarbakır Barosu tarafından Tahir Elçi soruşturmasına ilişkin yaptıkları araştırmalar neticesinde muhtemel faillerin açıklandığı rapora değinen Aslan Acer, “İngiltere merkezli ve bilimsel açıdan hazırlanan bir rapordu. Sonuçları çarpıcıydı. Bildiğiniz gibi Tahir Elçi cinayeti gözaltında değil, göz önünde bir cinayetti. Aradan bu kadar uzun bir zaman geçmesine rağmen, soruşturma aşamasında olumlu diyebileceğimiz tek bir adım atılmadı. Ancak bu raporla bir kez daha gördük ki; istenirse ve titizlikle bir çalışma yapılırsa, faillere ne kadar yaklaşılabileceğini gördük. Ve bunu uluslararası bir merkezin yapmış olması bizim için utanç vericidir. Buradaki adalet saraylarının yapması gereken bir çalışmaydı. O ortamda bulunan tüm silahlı kişilerin şüpheli olarak yargı önüne çıkarılması gerekirken, bu yapılmadı. Tahir Elçi cinayeti de, diğer birçok politik cinayet gibi, faili meçhul bir cinayet olarak dosyaların arasına kapatılmaya çalışıldı” diye belirtti.

İHD Diyarbakır Şube Yöneticisi ve Kayıp Komisyonu Üyesi Adnan Örhan ise 1991 yılının mayıs ayında Diyarbakır’da kaçırılarak kaybedilen Ramazan Kaya’nın hikayesini anlattı.  Yapılan konuşmaların ardından tüm kayıplar için oturma eylemi gerçekleştirildi. (Haber Merkezi)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.