4. Uluslararası Solo Festivali bugün Diyarbakır'da başlıyor

4. Uluslararası Solo Festivali bugün Diyarbakır'da başlıyor
Mordem Sanat 4. Uluslararası Solo Festivali bugün başlıyor. Toplumsal cinsiyet eşitliği temalı festivalin bilet gelirleri depremzede çocuklar için kullanılacak.

Kültür için Alan’ın destek verdiği festivalin açılışı Sur içindeki tarihi Deva Hamamı’nda yapılacak. ‘Solo Fest4: Rengini Kap Gel' temasıyla meraklılarıyla buluşacak festivale İran’ın Urmiye, Bokan, Tahran; Hollanda’nın Amsterdam ve Türkiye'nin İzmir, İstanbul, Şırnak, Diyarbakır, Mardin şehirlerinden 43 sanatçı katılacak. Festivalde çağdaş dans, geleneksel anlatı türleri, performans sanatları, monodramlar ve çağdaş ritüel gösterimleri yer alacakken ayrıca panel, atölye ve oyunlardan oluşan 15 etkinlik gerçekleştirilecek.

BİLET GELİRLERİ DEPREMZEDE ÇOCUKLARA

Festival kapsamında elde edilecek bilet gelirlerini depremzede çocuklar için Afet bölgelerinde olan çocukların sanata erişiminin artırılması da hedeflenen festivalde bilet gelirleri, deprem bölgesindeki çocuklara atölye çalışmaları ve oyun gösterimleri düzenlemek için kullanacak. Bu kapsamda destek olmak isteyenlere yönelik askıda bilet uygulaması yapılacak.

FESTİVAL TOPLUMSAL CİNSİYET EŞİTLİĞİ ODAKLI

“Bu yılki Solo Festival, özellikle toplumsal cinsiyet eşitliğini gözeterek seçilen eserlerin çoğunluğunu kadın oyuncuların sahnelediği ve ayrıca LGBTİ+ temalarına vurgu yapan iki oyunun da yer aldığı bir festival olarak tasarlandı. 'Rengini Kap Gel' sloganı, her rengin içinde bulunduğunu ve tüm insanların ayrım gözetmeksizin katılmasına açık olduğunu simgeliyor.”

FESTİVAL BAŞLANGIÇ TARİHİ

Festivalin açılışı, tarihi Deva Hamamı’nda 27 Ekim saat 18:30’da Yerel Harikalar Dolabı etkinliği ile başlayacak. Bu etkinliğin ardından saat 20:00’de açılış kokteyli yapılacak. (Haber Merkezi)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.