Diyarbakır Yenigün

Ben û Sen Burcu bakımsızlık nedeniyle çöktü

Ben û Sen Burcu bakımsızlık nedeniyle çöktü
04 Mayıs 2019 - 19:01

Diyarbakır surlarının (Ben û Sen Burcu) bir kısmı bakımsızlık nedeniyle çöktü. Ben u Sen mahallesi sakinleri can güvenliklerinin olmadığını söyledi

DİYARBAKIR YENİGÜN – Dünyada Çin Seddi’nden sonra en uzun sur olan Diyarbakır surları bakımsızlıktan alarm veriyor. Kışın yoğun yağışların ardından surlarda çökmeler yaşanıyor. Dün gece saatlerinde yoğun yağmur sırasında Ben û Sen Burcu’nun bir kısmı çöktü. Ben û Sen Mahallesi halkı, “Bütün mahalle tedirginiz, biz onarın dememize rağmen onlar alçı çekip gidiyorlar” dedi.

 

“Can güvenliğimiz yok” 

Ben û Sen mahallesinde yaşayan Deniz Güler, Sur’da can güvenliklerinin olmadığını söyledi. Evrensel’den Fırat Topal’ın haberine göre, Güler şunları söyledi: “Korkudan mahalleden geçemiyoruz. Tedirginiz, evimiz aşağıda yürüyemiyoruz Sur’un altından. Uzun zamandır bakımsız bırakılmış. Yurttaşın üzerine düşse ne olacak? İlla ki birinin ölmesi mı lazım?” diye tepkisini dile getirdi. Mahalleli Yaşar Hantaş da tedirgin olduklarını belirterek, “Burası, bakımsızlıktan dolayı çöktü. Yalnız burası değil Sur baştan sona bu durumda. Bir an önce bakımının yapılması gerek yoksa birinin üstüne çökecek” dedi.

Mahallelilerden Cuma ise, “Gelip buraya alçı çekip gidiyorlar diyorlar. Burası çöktüyse Sur da komple yıkılır bir gün. Ölsek umurlarında değiliz zaten. Biz onarın diyoruz onlar gelip sıva çekiyor gidiyor. Hatırlarsanız çatışma zamanları Keçi Burcu’nun üzerine tuvalet yapmışları. O zaman da gördük şimdi de gördük devletin Surlara, tarihe ne kadar önem gösterdiğini” dedi.

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - Diyarbakır Web Tasarım