Newroz Tertip Komitesi’ne ilginç dava

Newroz Tertip Komitesi’ne ilginç dava
Diyarbakır’da 2021 yılında kutlanan, Valilik izinli Newroz etkinliğini düzenleyen Tertip Komitesi’nin yedi üyesi hakkında “2911 sayılı yasaya muhalefet etmek” iddiasıyla 6 aydan 2 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamede Newroz Tertip Komitesi Başkanı İrfan Söner ile üyeler Hanife Kardaş, Mehmet Bakır, Rıza Barut, Zelal Bilgin, Yusuf Acar ve Serhan Özdemir “şüpheli” olarak yer aldı.

MLSA’dan Deniz Tekin’in haberine göre, iddianamede, Tertip Komitesi’nin yaptığı başvuru üzerine Diyarbakır Valiliği’nin, 21 Mart 2021 günü, Bağlar ilçesindeki Newroz Parkı’nda kutlama yapılmasına izin verdiği belirtildi. İddianamede, newroz öncesinde Komite üyeleriyle Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’nde toplantı yapıldığı, 2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu kapsamındaki görev ve sorumluluklarının Tertip Komitesi’ne hem sözlü hem de yazılı olarak bildirildiği ifade edildi.

“SERHİLDAN” SLOGANINI SELAHATTİN DEMİRTAŞ’LA İLİŞKİLENDİRİLDİ

Savcı kutlama alanında açılan pankart, döviz ve afişlerde yer alan ifadeler, atılan sloganlar ve çalınan müziklerde alanda bulunan polislerce “yasadışılık” tespit edildiğini, alanda açılan pankartta yazan “Newroz berxwedan u serhildan e” (Newroz direniş ve başkaldırıdır) sloganının, “halkı ve kin düşmanlığa tahrik etme suçunu içerdiğini” ileri sürdü.

Savcı iddianamede alandaki pankart, döviz ve afişlerde ve atılan sloganlarda yer alan “Serhildan” (başkaldırı) kelimesini HDP’nin eski Eş Başkanı tutuklu siyasetçi Selahattin Demirtaş ile bir tuttu, bunun bir “talimat” olduğunu savundu ve halen Ankara’da yargılaması devam eden 6-8 Ekim Kobani eylemlerinin Demirtaş’ın “serhildan” demesiyle başladığının “değerlendirildiğini” yazdı.

İddianame suç delili olarak gösterilen pankartta yer alan “tecrit” ifadesiyle İmralı Cezaevinde olan PKK lideri Abdullah Öcalan’ın “cezaevi koşullarına işaret edildiği”, “Afrin kazanacak” sözüyle ise Suriye’de “TSK tarafından başlatılan Zeytin Dalı Harekâtı aleyhine bir anlam içerdiği” savunuldu. İddianamede içinde, “İşgale, inkâra, öldürmeye, göçertme karşı Demirci Kawa’nın ruhu canlanmaktadır” yazan el ilanında, “Türkiye Cumhuriyeti’nin devletin kendi toprağı üzerinde işgalci, kıyım yapan bir devlet olarak gösterildiği” öne sürüldü.

Şırnak yakınındaki Güneydoğu Torosların birer parçası olan ve Türkiye fiziki haritasında yer alan Cudi ve Gabar dağları da iddianameye ‘suç ima eden’ kelimeler olarak girdi. Savcı, etkinlikte çalınmak istenen Kürtçe şarkı sözlerinde yer alan “Cudi ve Gabar şeklinde isimlendirilen bölgelerin” , “örgütünün -sözde- yönetim alanlarından olduğunu” ileri sürdü. İddianamede, “başkaldırı” ifadesiyle “ırk üzerinden bölücülüğün ima edildiği” savunuldu.

HDP İL EŞBAŞKANI İÇİN “SÖZDE” İFADESİ KULLANILDI
İddianamede, sinevizyon gösteriminde PKK’yi simgeleyen bayrakların yer aldığı, newroz etkinliğinde örgütün bayrağı ve üzerinden Abdullah Öcalan’ın resimlerinin yer aldığı posterlerini açıldığı, Öcalan lehine, Cunhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan aleyhine sloganlar atıldığı belirtildi. Newroz etkinliğinde konuşma yapan İrfan Söner için, “HDP -sözde- İl Eş Başkanı”, Sinan Çiftyürek için de “Sözde-Kürdistan Komünist Partisi” ifadeleri kullanıldı. Ayrıca newrozda yapılan konuşmalar, sanatçıların söylediği şarkı sözleri de suç delili olarak iddianame yer aldı.

TERTİP KOMİTESİ ÜYELERİ SUÇLAMALARI REDDETTİİddianamede, Tertip Komitesi’nin newroz kutlaması sırasında yaşandığı iddia edilen yasadışılıklar ve ihmaller karşısında gerekli tedbiri almadığı, görevli polislerin ikazlarına rağmen alandaki “illegatiye” kayıtsız kaldıkları savunuldu.

İddianamenin sonuç bölümünde, PKK ve KCK üst düzey yöneticilerinin Fırat Haber Ajansı’nda (ANF) newrozla ilgili yayınlanan çağrı ve talimatlarının, newroz kutlamasında kullanılmak üzere Valiliğe bildirilen materyallerde karşılık bulduğu ileri sürüldü. Tertip Komitesi ile yapılan toplantılar ve uyarılara rağmen işlendiği iddia edilen suçların etkinlik alanının hemen her sathında “kitlesel bir hal aldığı” savunuldu. Newroz etkinliğinin “sahnesinden, alanına, katılımcı kitlesine kadar topyekûn olarak yasadışı fiiller bütününe büründüğü” ileri sürülen iddianame, Tertip Komitesi’nin kanunun kendilerine yüklediği sorumluluklardan “imtina ettikleri, bu suçları kolaylaştırıcı bir tavır aldıkları” savunuldu.

Tertip Komitesi üyeleri soruşturma aşamasında verdikleri ifadelerinde üzerlerine atılı suçlamaları reddetti.

AVUKAT SERHAN ÖZDEMİR DEPREMDE HAYATINI KAYBETTİNewrozu düzenleyen Tertip Komitesi hakkında “Kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşleri düzenleme yönetme bunların hareketlerine katılma” iddiasıyla 2 yıl kadar hapis istemiyle dava açıldı.

Diyarbakır 5. Asliye Ceza Mahkemesi iddianameyi kabul etti. 17 Şubat 2023 görülmesini kararlaştırılan duruşma öncesinde Maraş merkezli yaşanan depremlerde Avukat Serhan Özdemir hayatını kaybetti. Mahkeme, deprem nedeniyle davayı 15 Eylül tarihine ertelenmişti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.