Diyarbakır Yenigün

550 dönüm arazi küle döndü

550 dönüm arazi küle döndü
01 Temmuz 2020 - 14:04

Diyarbakır’ın Çınar ve Kocaköy İlçeleri’nde  550 dönüm ekili arazi çıkan yangınlarda kül oldu

 

 

DİYARBAKIR YENİGÜN – Diyarbakır’ın Çınar ilçesinde farklı noktalarda çıkan yangında 250 dönüm ekili arazi küle döndü. Çınar’a bağlı Yıllarca ve Kubacık köylerinde şiddetli fırtına nedeni ile kopan elektrik tellerinden çıkan kıvılcım ekili araziyi tutuşturdu. Rüzgarın da etkisiyle alevler kısa sürede büyüyerek geniş bir alana yayıldı. Haber verilmesi üzerine olay yerine çok sayıda itfaiye ekibi sevk edildi. İtfaiyenin suyla, köylülerin de traktörle müdahale ettiği yangın, uzun uğraşlar sonucu kontrol altına alınarak söndürüldü. Yangında yaklaşık 250 dönüm ekili arazi küle dönerken bir traktör de kullanılamaz hale geldi. Öte yandan kentin farklı ilçelerinde çıkan yangınlarda yüzlerce dönüm ekili arazinin küle döndüğü öğrenildi. Olayla ilgili inceleme başlatıldı.

300 dönümlük ekili arazi küle döndü

Diyarbakır’ın Kocaköy ilçesinde ise çıkan yangında yaklaşık 300 dönümlük ekili arazi küle döndü. Olay, Kocaköy ilçesinin Şeyh Şerafettin Mahallesi, Çakmaklı Mahallesi ve Ambar Mahallesi’nde meydana geldi. Edinilen bilgilere göre, henüz bilinmeyen bir nedenle yangın çıktı. Çıkan yangın, rüzgarın da etkisiyle şiddetini artırarak yaklaşık 300 dönüm ekili araziyi küle çevirdi. İlçeden gelen itfaiye ekipleri ve köylülerin müdahalesiyle yangın, kontrol altına alınarak söndürüldü. Yangında 300 dönümlük ekili alan kül olurken, olayla ilgili inceleme başlatıldı. (İHA)

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - Diyarbakır Web Tasarım