Diyarbakır Yenigün

Yerlikaya: Toplum sağlıkçıların yanında

Yerlikaya: Toplum sağlıkçıların yanında
17 Eylül 2020 - 15:22

MHP lideri Devlet Bahçeli’nin, Türk Tabipleri Birliği’ne yönelik açıklamalarına tepki gösteren TTB Merkez Konseyi Üyesi Halis Yerlikaya, “Toplumun tüm katmaları sağlık emekçilerinin yanındadır” dedi

 

DİYARBAKIR YENİGÜN – Türk Tabipler Birliği (TTB) Merkez Konseyi Üyesi Halis Yerlikaya, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin, Türk Tabipler Birliği’nin (TTB) kapatılması yönündeki çağrısına tepki gösterdi.  Yerlikaya, Anayasal bir meslek örgütü olarak halkın sağlık hakkını korumakla yükümlü olduklarını, halkın pandeminden daha az etkilenmesi ve yetkililere sorumluluklarını hatırlatma noktasında çaba sarf ettiklerini dile getirdi.

‘Toplumun tüm katmaları sağlık emekçilerinin yanındadır’

Pandemi sürecinin en başında sağlık emekçilerinin özverili çalıştıkları ve ön saflarda mücadele ettikleri için toplum tarafından alkışlandığını ifade eden Yerlikaya, “Ama gelinen aşamada bir meslek örgütüne yönelik yerinde olmayan, hafif deyimiyle mesnetsiz bir yaklaşımla karşı karşıyayız. Biz bu görüşlerin toplumun bütün kesimleri tarafından paylaşılmadığını biliyoruz. Zaten bu açıklama sonrasında sosyal medyada ve diğer mecralarda gösterilen tepkilerde net olarak şunu gösterdi: Toplumun tüm katmaları sağlık emekçilerinin yanındadır. Biz bu toplumda sağlıksızlığa kimlerin yol açtığını, kimlerin politikaları sonucunda toplumun sağlının bozulduğunu, pandemiyle etkili mücadele yapılamadığını, önlenebilir ölümlerin önlenmediğini, sürecin şeffaf yönetilmediğini, gerçeklerin toplumla paylaşılmadığını çok iyi biliyoruz, ama biz gerçekleri söylemeye, doğru bildiğimizi ifade etmeye ve sorumluluklarımızı yerin getirmeye devam edeceğiz” dedi.

‘Çabalarımız devam edecek’

Sağlık emekçilerinin pandemiyle en ön saflarda mücadele ettiklerini söyleyen Yerlikaya, “Yetkililer tarafından pandemiye karşı bütünlüklü, gerçekten bilimsel verilere dayanan bir politika geliştirilemediği için, çok ciddi anlamda artan vaka sayılarıyla karşı karşıyayız. Sadece hastanelerde bu vakaları karşılama stratejisi var. Ve pandemiyle mücadelede vatandaşı suçlayan, bütün yükü de sağlık emekçilerinin omuzlarına bırakan bir anlayışla karşı karşıyayız. Biz TTB olarak; bunlara karşı ses çıkarmak üzerine bir çabanın içerisindeyiz. Dün olduğu gibi bugünde, yarında mesleki sorumluluğumuz gereği yerine getirmeye çalışacağız. Bizi kriminalize etmeye kalkışan, kapatılmamız gerektiğini söyleyen anlayışlara karşı da yine halkın sağlığını ve meslektaşlarımızın özlük haklarını korumaya yönelik çabalarımız devam edecek. Sözlerimizin arkasındayız ve görevimizin gerekliliklerini yerine getirmeye devam edeceğiz” diye konuştu. (Haber Merkezi)

 

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - Diyarbakır Web Tasarım