Yerel gazetelerden ortak açıklama

Yerel gazetelerden ortak açıklama
Diyarbakır’da faaliyet gösteren 6 gazete, yaptıkları açıklama ile Yerel Medya Derneği ile bir ilişkilerinin olmadığını kamuoyuna duyurdu. Gazeteler...

Diyarbakır’da faaliyet gösteren 6 gazete, yaptıkları açıklama ile Yerel Medya Derneği ile bir ilişkilerinin olmadığını kamuoyuna duyurdu. Gazeteler yerel basının sorunlarını çözmeyi amaçlayan yeni bir oluşumu yakında kamuoyuna deklare edecek.

DİYARBAKIR YENİGÜN – 2018 yılında 6 gazete ve 2 televizyon temsilcisinin katılımı ile kuruluşunu ilan eden Diyarbakır Yerel Medya Derneği, bir süre sonra hedef ve amaçlarının dışına çıktı. Yaşanan sorunlar nedeniyle aralarında Öz Diyarbakır, Tigris Haber, Yenigün, Özgür Haber, Güncel ve Olay Gazeteleri temsilcileri, Diyarbakır Yerel Medya Derneği ile hiçbir ilişkilerinin olmadığını duyurdu.

Adı yerel ama sadece bir gazete var

Bu gelişme ile söz konusu dernek çatısı altında kentte yayın yapan sadece bir gazete kalırken, yerel medya çalışanı gazetecilerin de derneğe olan üyeliklerinden istifa ettikleri belirtildi.

Geçen yıl kurulan Diyarbakır Yerel Medya Derneği'nin yönetiminde ve üyeliği bulunan Öz Diyarbakır Tigris Haber, Yenigün, Özgür Haber ve Güncel Gazetesi'nin temsilcileri, söz konusu dernekle hiçbir ilişkilerinin olmadığını açıkladı.

Mevcut dernek yönetiminin kuruluş hedef ve amaçlarının dışına çıktığı belirtilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Gazetelerin ortak menfaatlerine yönelik bir faaliyet içerisinde olması gereken Diyarbakır Yerel Medya Derneği, zamanla bu amacından uzaklaşmıştır.

Kurucusu olduğumuz derneğin temel hedefinin basın meslek ilkeleri olması gerekirken, zamanla, kişisel çıkarları öne çıkaran ve bunu önceleyen bir anlayış hakim olduğu için dernekten ayrılmak zorunda kaldığımızı beyan ederiz.

Temel felsefemiz, yerel medyanın özellikle ekonomik sorunlarının çözüme kavuşturulması ve bu bağlamda çalışanların hak ve hukukunun korunması, kamuoyu ile sağlıklı, samimi ve çıkar gözetilmeksizin köprüler oluşturularak gazetecilik mesleğinin icra edilmesidir.

Yeni bir çatı örgütü kuruldu

Bu düsturla, kısa ve öz beyanımızı, 3. şahıslara duyuru mahiyetiyle deklare ettiğimiz gibi; söz konusu Diyarbakır Yerel Medya Derneği’nin hiçbir şekilde, bizleri temsil etmediğini, bizler adına da karar verme, ilgili ve yetkili makamlarla görüşme, selahiyetine de sahip olmadığının altını önemle çiziyoruz.

Bizler birer bağımsız meslek kuruluşları olarak, gazetecilik faaliyetini icra eden kuruluşlar olarak, yolumuza daha geniş katılımlı bir çatı örgütü ile devam edeceğimizi kamuoyuna saygıyla duyururuz.”  (Haber Merkezi)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.