Video Haber: Okulda gerçeği aratmayan yangın tatbikatı

Video Haber: Okulda gerçeği aratmayan yangın tatbikatı
https://www.youtube.com/watch?v=1fiULDyYPSE Mardin'de 1-7 Mart Deprem Haftası nedeniyle bir okulda yapılan deprem, yangın ve kurtarma tatbikatı gerçeğini...

Mardin'de 1-7 Mart Deprem Haftası nedeniyle bir okulda yapılan deprem, yangın ve kurtarma tatbikatı gerçeğini aratmadı.

Mardin Afet ve Acil Durum (AFAD) Müdürlüğünce 28 Şubat Sivil Savunma Günü 1-7 Mart Deprem Haftası nedeniyle merkez Artuklu ilçesinde bir okulda yapılan deprem, yangın ve kurtarma tatbikatı gerçeğini aratmadı.

İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü tarafından okullarda öğrenci ve öğretmenlere yönelik afet farkındalığı ve duyarlılığıyla ilgili eğitimin ardından tatbikatlar düzenleniyor.

Mardin merkez Artuklu ilçesi Abdulkadir Tutaşı İlköğretim Okulunda tatbikat düzenleyen AFAD ekipleri, senaryo gereği deprem sonrasında öğrencileri sınıflardan güvenli bir şekilde tahliye ederek, toplanma alanlarına yönlendirdi. Ardından üst kattaki yaralı bir öğrenciyi maket kullanarak aşağı indirdi ve son olarak da yangın söndürme ile tatbikat sona ermiş oldu.

"Afetlere karşı bilinçli ve dirençli bir toplum oluşturmaya çalışıyoruz"

1-7 Mart Deprem Haftası nedeniyle yoğun bir eğitim programı gerçekleştirdiklerini aktaran Mardin Afet ve Acil Durum (AFAD) Müdürü Davut Esen, "28 Şubat Sivil Savunma Günü ve 1-7 Mart Deprem Haftası etkinlikleri çerçevesinde rutin olarak eğitim programlarımızı yapıyoruz. Hafta içerisinde biraz daha yoğunlaştırılmış eğitim yapıyoruz. Bu etkinlikler içerisinde okullarımızda eğitim ve tatbikatlar yapıyoruz. Bugün de Abdülkadir Tutaşı ilköğretim Okulunda ilk önce tahliye tatbikatını yaptık. Herhangi bir tehlike anında öğrencilerimizin okulu kısa süre içerisinde selametle tahliye etmeleri, tahliyeden sonra da toplanma alanında toplanmalarını sağladık. İkinci aşamasında üst katta yaralıyı kurtarma tatbikatını yaptık. Son aşamada ise yangın söndürme tatbikatını yaptık. Öğrencilerimizin ve öğretmenlerimizin herhangi bir yangın anında yangın söndürme tüplerini kullanarak yangını söndürmesini icra ettik. Bu hafta boyunca hem il merkezinde hem ilçelerimizde eğitimlerimiz devam edecek. 8 arama kurtarma personelimiz ve bir eğitim uzmanımızla ilimizin tamamını taramaya çalışıyoruz. Hatta sadece öğrencilerimiz değil, sivil halkımıza da sivil savunma, yangın, ilk yardım konularında eğitim vermeye çalışıyoruz. Afetlere karşı bilinçli ve dirençli bir toplum oluşturmaya çalışıyoruz." dedi.

"AFAD gönüllüsü olmak için kayıt yapabilirsiniz"

AFAD gönüllüsü olmak için 15-65 yaş arası olması ve herhangi bir sağlık engelinin olmamasının yeterli olduğunu belirten Esen, "AFAD gönüllüsü olmak için müracaat etmeleri durumunda bilgilerini alıp kayıtlarını yapıyoruz ve periyodik zamanlarda eğitimlerini veriyoruz. Herhangi bir tehlike ve olay anında gönüllülerimizden yardım bekliyoruz. Müsait olduklarında arama kurtarma ekiplerimize destek oluyorlar. Tüm halkımızdan verdiğimiz eğitimlere duyarlı olmalarını, sadece bir görev olarak değil, kendi ailesine, komşusuna yarın yarayabilecek olan şey bu eğitimin içerisinde mevcuttur. Çünkü bir olay olduğunda biz, her an her yerde hazır olamıyoruz ama halkımız bu konuda bilinçli olursa komşusuna daha kısa ulaşıp daha faydalı olabilir." diye konuştu. (İLKHA)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.