Video Haber: 43 yıldır yoğurt satarak geçimini sağlıyor

Video Haber: 43 yıldır yoğurt satarak geçimini sağlıyor
https://www.youtube.com/watch?v=k1nDmRqtiAk Siirt'te yaşayan Mehmet Cemil Yördem, geçimini 43 yıldır köylerden aldığı yoğurtları şehirdeki vatandaşlara...

Siirt'te yaşayan Mehmet Cemil Yördem, geçimini 43 yıldır köylerden aldığı yoğurtları şehirdeki vatandaşlara satarak sağlıyor.

59 yaşındaki ve 4 çocuk babası Mehmet Cemil Yördem, Siirt'in eski çarşılarından Şeyhül Meşayeh çarşısında 43 yıl önce babasından devraldığı iş yerinde köylülerden aldığı yoğurtları şehirdeki vatandaşlara satarak geçimini sağlıyor. 43 yıldır hiç usanmadan sabah namazını kıldıktan sonra Şeyhül Meşayeh çarşısındaki iş yerini açan Yördem, sabahın erken saatlerinde köylülerin getirdiği doğal yoğurtları satın alıyor ve kentte yaşayan vatandaşlara satarak geçimini sağlıyor.

"Sattığım yoğurt organik ve kalitelidir"

Yördem, "Babam köylülerden yoğurt alıp satıyordu. Bu işi sadece 3 yıl yaptıktan sonra vefat etti. Babam vefat ettikten sonra 43 yıl boyunca köylülerin getirdiği yoğurdu şehirdeki vatandaşlara satıyorum. Yoğurt, genelde Siirt'in köylerinden geliyor. Sabah namazını kılıp dükkânı açıyorum. Bazı günler geliyorum bana yoğurt getirenler kapıya yoğurt bırakıp gitmiş oluyorlar. Bana gelen yoğurtlar, köylülerin kendi elleri ile hazırladıkları doğal ve organiktir. Bundan hiç şüpheniz olmasın, yoğurdum çok kaliteli ve doğaldır." dedi.

"Müşterilerim köylere göre yoğurt sipariş veriyorlar"

Yaptığı işin sadece esnaflıktan ibaret olmadığını hem köylülere hem de şehirde yaşayan vatandaşlara hizmet ettiğini ifade eden Yördem, "Köylüler evlerinde hazırladığı yoğurtları bana satıyorlar. 43 yıldan bu yana bu işi yaptığım için de müşterilerim de sabit, bana güvendikleri ve sattığım yoğurt da kaliteli olduğu için benden alışveriş yapıyorlar. Telefonla arayıp sipariş verenler de oluyor. Şimdiye kadar müşterilerimden hiçbir sıkıntı yaşamadım. Devamlı müşterim var. Yoğurtlarım farklı köylerden geldiği için müşterilerim de köylere göre yoğurt sipariş veriyorlar. Her gün taze günlük yoğurt geliyor. Tabi isteyenlere de taze günlük süt de getiriyorum." şeklinde konuştu.

"Kapatmayı düşündüm ama köylüler ve vatandaşlar izin vermedi"

İş yerinin bulunduğu çarşının Siirt'in en işlek ve kalabalık çarşısı olduğunu kaydeden Yördem, çarşının zamana yenik düştüğünü ve zamanla boşaldıktan sonra işlerin düştüğünü söyledi.

Çarşının eski yıllara oranla hareketliliğini yitirdiğini kaydeden Yördem, "Eskiden daha çok satış vardı ama şimdi azaldı. Çarşımızda bulunan dükkânların çoğu kapandı. Ben de kapatmayı düşündüm ama hem köylüler hem de vatandaşlar kapatmamı istemedi. Eskiden 150 kap yoğurt satarken şimdi 75'e indi. Eskiden Sabah saat 09.00'da benim yoğurtlarım bitiyordu ama şimdi akşama doğru bitiyor." ifadelerini kullandı.

Son olarak yoğun talep üzerine doğal ve organik yoğurtları bozulmadan İstanbul, Bursa ve Yalova illerine gönderdiğini sözlerine ekleyen Yördem, yaptığı işin hizmet olduğunu söyledi. Uzun yıllardır yoğurdu Yördem'den satın aldığını belirten Metin Kara, aldığı yoğurttan çok memnun kaldığını doğal ve organik olduğunu söyledi.

Yördem'in köylüler ile kentte yaşayan vatandaşlar arasında köprü görevi üstlendiğini ifade eden Kara, şunları söyledi:

"Yoğurdumuzu sürekli buradan satın alıyoruz. Sağ olsun getirdiği yoğurt gerçekten doğal, organik ve kalitelidir. Kendisi köylü ve kentte yaşayan vatandaşlar arasında köprü vazifesi görüyor. Bizler de uzun süredir kendisinden yoğurt alıyoruz ve çok memnunuz."(İLKHA)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.