Uyuşturucu kullanım yaşı 10’a kadar düştü

Uyuşturucu kullanım yaşı 10’a kadar düştü
Van en önemli uyuşturucu ticareti merkezlerinden biri haline geldi. Kentte uyuşturucunun okul içlerine kadar girdiği, uyuşturucu madde kullanım yaşının 10'a kadar düştüğü belirtiliyor.

Van'da düzenlenen operasyonlarda sadece haziran ayında yüzlerce kilo uyuşturucu madde ele geçirildi, 50 şüpheli hakkında işlem yapıldı. Bu buzdağının görünen yüzü; kentin uyuşturucu ticaretinin önemli merkezlerinden biri haline geldiği belirtiliyor. Van, uyuşturucunun sadece İstanbul'a ve Avrupa'ya açılan kapısı olmakla kalmıyor, kentin uyuşturucu kullanımı bakımından da kritik düzeyde olduğu belirtiliyor. Uzmanlar uyuşturucunun çocuklar arasında da oldukça yaygınlaştığını, kulanım yaşının 10'a kadar düştüğünü belirtiyor.

"DEVLET VAN’DA GENÇLİĞİN UYUŞTURUCUDAN KURTULMASINI İSTİYOR MU?"

Gazete Duvar'dan Kadir Cesur'un haberine göre uzmanlar, ele geçirilen uyuşturucu miktarının, gerçekte ortaya çıkan sorunun yalnızca bir kısmını yansıttığına dikkat çekti. Van'ın uyuşturucu ticaretinin önemli noktalarından biri olduğunu belirten Avcı, kentte çok yüksek miktarlarda uyuşturucu kullanıldığına, uyuşturucu maddelerin artık okul içlerine kadar girdiğini belirtti.

Van'da en fazla metamfetamin tüketildiğini ifade eden Avcı, şöyle konuştu: "Aileler bundan dolayı çok ciddi sorunlar yaşıyor. Aileler çocuklarını okula göndermeye korkuyor. Çünkü aileler, okulları çocuklarının uyuşturucuya alıştırıldığı yer olarak görüyor. Peki bu konuda devlet ne yapıyor? Devlet, Van’da gençliğin uyuşturucudan kurtulmasını istiyor mu ya da Van’da uyuşturucunun arzını kesecek bir tedbir almak istiyor mu? Ben bunu samimiyetle istediğini düşünmüyorum. Çünkü uyuşturucuya bulaşmış bir toplum, duyargalarını yitirmiş bir toplumdur. Yönlendirmeye müsait bir toplumdur. Etkisiz ve silik bir yapıdır. Dolayısıyla, okuyan, kendini geliştiren, üreten bir gençlik yerine, uyuşturucu batağına bulaşmış, birbirine zarar veren, geleceğini yok eden ve kontrol edilebilen, hatta belirli suçlar için kullanılabilen bir gençlik, maalesef bir kısım kişilerin de isteyebileceği bir şey. Van’ın özel durumu biraz da buradan kaynaklanıyor."

"UYUŞTURUCU MADDE KULLANIM YAŞI 10’A DÜŞTÜ"

Hayatın Renkleri Solmasın Derneği Başkanı Sosyolog Osman Turgut ise Birleşmiş Milletler'in istatistiklerine bakıldığında, uyuşturucunun en çok yakalandığı ülkeler arasında İran’dan sonra Türkiye’nin ikinci sırada geldiğini belirtti. Turgut, Van’ın sosyoekonomik yönden istatistiklerinin uyuşturucu madde kullanımı ve ticaretiyle orantılı olduğunu ifade etti. Uyuşturucu kullanımıyla kentin geri bırakılmışlığı arasındaki ilintiye dikkat çeken Turgut şu bilgileri paylaştı:

“Van, 1,5 milyona yakın bir nüfusa sahip. Bu nüfusun yüzde 45’ini genç nüfus oluşturuyor. Fakat istihdam anlamında da en gerideki şehirler arasında yer alıyor. Kalkınma anlamında da Van’ın Türkiye genelinde maalesef sondan beşinci sırada olduğunu biliyoruz. Orta öğretim bazında da Türkiye ortalamasının altında. Olması gereken konjonktürel şartlar bağlamında baktığımızda Van, risk faktörünü oluşturuyor. Cezaevlerine baktığımızda, uyuşturucu ticareti ve kullanımından dolayı içerde olanların Türkiye ortalamasının üstünde olduğunu görüyoruz. Van’daki T tipi, F tipi ve M tipi cezaevlerindekilerin yüzde 66’ya yakın bir kesiminin bundan dolayı içeride olduğunu biliyoruz."

Van’daki madde bağımlılarının, 2012 yılına kadar farklı illere gidip tedavi olduklarını hatırlatan Turgut, o dönemde, İstanbul - Bakırköy AMATEM’inde en çok müracaatı olan üçüncü ilin Van olduğunu ifade etti.

Turgut, Van’da uyuşturucu madde kullanım yaşının düştüğünü de belirterek şöyle devam etti: “2015 yılında Van Büyükşehir Belediyesi tarafından organize edilen Madde Bağımlılığı Çalıştayı’nda uyuşturucu madde kullanımının Van’da 10 yaşına kadar indiği yönünde beyanlar vardı. Dernek olarak da Van’da yapmış olduğumuz çalışmalar doğrultusunda 10 yaşındaki madde bağımlısı hastalarımızın oluştuğunu biliyoruz" dedi.

"AMATEM, ŞEHRİN DIŞINA YAPILDI"

2012 yılından sonra Van’da Alkol ve Madde Bağımlılığı Araştırma, Tedavi ve Eğitim Merkezi (AMATEM) ve Çocuk ve Ergen Madde Bağımlılığı Tedavi Merkezi’nin (ÇEMATEM) açıldığını belirten Turgut, bu merkezlerde yaşanan sorunlara da değindi. Turgut, “Hastanemiz maalesef şehrin dışında ve ulaşılması zor bir yerde yapıldı. Bu merkezlerin daha ulaşılabilir yerlerde olması gerekiyor. Çünkü biz bu hastalara bir bütün olarak bakıyoruz. Hem ailelerin madde bağımlılığı konusunda bilinçlendirilmesi hem de hastaların tedavi edilebileceği bir merkez olmalı. Burada doktor sayısını ve çalışan personellerin motivasyonunu artırmak lazım. Birtakım eksiklileri var. Bunlardan en önemlilerinden birisi, laboratuvarın faaliyette olmaması. Hastaların idrar tahlilleri alınıp Van Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kadar götürülüyor ve hasta gün boyunca orada beklemek zorunda kalıyor. Biz bunun doğru olmadığını düşünüyoruz. Ayrıca orada bir kantin olması gerekiyor. Hastalar orada bazen su bulamayabiliyor. Yemek de sadece personel ve yatan hastalara veriliyor” dedi.

REHABİLİTASYON MERKEZİ İHTİYACI

Madde bağımlılığının bir halk sağlığı sorunu olduğuna dikkat çeken Turgut, Van’daki danışma merkezi ve rehabilitasyon merkezi eksikliğinin giderilmesi gerektiğini belirterek, şunları söyledi: “Antep’te 15 dönüm, Isparta’da 55 dönüm, Kırıkkale’de 85 dönüm araziler üzerine kurulu olan rehabilitasyon merkezleri var. Fakat Van’da neden bir rehabilitasyon merkezi yok? Madde bağımlısı sayımızın gün geçtikçe arttığını beyan ediyoruz. Daha önce bizim yürüttüğümüz bir proje vardı. Bu proje kapsamında madde bağımlısı insanlarımıza 15 farklı kurs imkanı veriyorduk. Türkiye’ye örnek olabilecek bu model 2016 yılında İl Sağlık Müdürlüğü tarafından kapatıldı.” (Haber Merkezi)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.