'Sansür Yasası’nın ilk ve tek ceza itirazı reddedildi

“Dezenformasyon” yasası olarak da adlandırılan tartışmalı ‘Sansür Yasası’nın şimdiye kadar verilen ilk ve tek hapis cezasını alan gazeteci Sinan Aygül’ün İstinaf başvurusu reddedildi.

'Sansür Yasası’nın ilk ve tek ceza itirazı reddedildi

Van Bölge Adliye Mahkemesi “halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma” suçlamasıyla 10 ay hapis cezası alan gazeteci Sinan Aygül’ün İstinaf başvurusunu reddetti. 13 Aralık 2022’de “çocuğa cinsel saldırı” haberini sosyal medya hesabından paylaşan Aygül, Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 217/A “halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma” suçundan yargılanan ilk gazeteci oldu.

28 Şubat tarihinde Tatvan Asliye Ceza Mahkemesi Aygül’ün bu suçtan 10 ay hapis cezasına çarptırılmasına karar verdi. Alınan ceza üzerine Aygül ve avukatları İstinaf başvurusu yaptı. Bölge Adliye Mahkemesi, 26 Mayıs’ta oybirliğiyle Aygül’ün hapis cezası üzerinde yapılan İstinaf başvurusunu esastan reddetti.

‘HUKUKA AYKIRI’

Mahkeme sonrası açıklama yapan Aygül’ün avukatı Diyar Orak, davaya konu olan yasa maddesinin hukuka açık şekilde aykırı olduğunu belirtti. Orak, “İstinaf Mahkemesi, İstinaf gerekçelerimiz hakkında herhangi bir değerlendirme yapmadan formül gerekçeler ile başvurumuzu reddetmiştir. Oysaki, müvekkilimiz açısından isnat edilen suçun yasal unsurlarının oluşmadığı açıktır. Yargıtay'ın bu hukuksuz kararı bozacağını ve müvekkilin beraat edeceğini umuyoruz. Bu dava, hukuk ile kanununun savaşı niteliğindedir. Çünkü her ne kadar konuyla ilgili yasal bir düzenleme var ise de TCK Md. 217/A apaçık hukuka aykırı bir düzenlemedir. Dolayısıyla beklentimiz hukukun üstün gelmesi ve kanunu düzenlemedeki hukuka aykırılıkların Yargıtay tarafından gözetilmesidir” diye konuştu.

SÜREÇ ÇOK SIRADIŞI İLERLEDİ’

Yasanın ve davanın hukuki olarak değerlendirilemeyeceğini söyleyen gazeteci Aygül ise, şöyle konuştu:

“Süreç başından beri çok sıra dışı bir şekilde ilerledi. Gözaltına alınma şeklim, tutuklanmam, davanın hızla bitmesi ve istinaf sürecinin sadece 30-35 gün sürmesi, bu kadar hızlı bir şekilde ilerlemesi ilginç bir durum. Bu duruma ben artık biraz ironik bir dille biraz da karikatürize ederek yaklaşmak gerektiğini düşünüyorum. Hayırlısı olsun diyorum.”

NE OLMUŞTU?

Gazeteci Aygül, 13 Aralık 2022 tarihinde sosyal medya hesabından, Tatvan’da 14 yaşındaki bir çocuğa cinsel saldırıda bulunulduğu iddialarını paylaştıktan birkaç saat sonra gözaltına alınarak, 14 Aralık’ta Tatvan Sulh Ceza Hakimliği’nin kararıyla tutuklandı. Aygül, 22 Aralık 2022 tarihinde tahliye edildi. Dava konusu iddianamede Aygül’ün paylaşımı yaptığı tarihte “herhangi bir cinsel istismar olayı” intikal etmediği öne sürüldü. 28 Şubat’taki duruşmada ise Tatvan Asliye Ceza Mahkemesi 10 ay hapis cezası verdi. (Haber Merkezi)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.