Personel alım kuralarında aynı isim iki defa çıktı

Personel alım kuralarında aynı isim iki defa çıktı
Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi’ne yapılan sürekli işçi alımı kura çekimi sırasında bir kişinin ismi üst üste iki defa çıkınca tepkilere neden oldu.

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ), çeşitli branşlarda yapılan sürekli işçi alımı kura çekimi gerçekleştirildi. Kura sırasında ilginç bir durum yaşandı. Kurada bir kişinin ismi üst üste iki defa çıktı.

Üniversite 2 Ocak 2024 tarihinde, Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) aracılığı ile çeşitli branşlarda sürekli işçi alımı duyurusu yapıldı.

Kura çekiminde aynı isim iki defa çıktı

Başvuruları tamamlanan işçi alım ilanı için canlı yayında yapılan kurada ismi çıkanlar belli olurken, bir kişinin ismi üst üste iki defa çıktı.

Sosyal medyada kısa zamanda yayılan görüntüler skandal olarak yorumlanarak; kuranın şaibeli olduğu yorumları yapıldı.

HÜDA PAR Tuşba İlçe Başkanı Faruk Tasan, duruma tepki göstererek, "Van Yüzüncüyıl Üniversitesi personel alımında 2 defa aynı isim çıktı? Nasıl olmuş belli değil. İzleyin" ifadelerini kullandı.

Üniversiteden açıklama geldi

Tepki çeken görüntülerin ardından Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Personel Daire Başkanlığından açıklama geldi. Açıklamada, söz konusu ismin asıl ve yedek listelerde geçmediği belirtilerek şu ifadelere yer verildi:

“Bilindiği gibi üniversitemizde sürekli işçi istihdam edilmek üzere 4857 sayılı İş Kanuna göre Türkiye İş Kurumu üzerinden başvurular alınmış ve gerekli koşulları sağlayanlar üniversitemizin web sitesinde duyurulmuş, koşulları sağlamayanlara ve hiç belge teslim etmeyenlere ise belli bir itiraz süresi verilmiş olup, bu süre zarfında itirazlar değerlendirilmiş ve bunların arasından da koşulları sağlayanların tümü kura çekimi yapılmak üzere notere bildirilmiş ve 19.02.2024 tarihinde saat 14:00 da ilgili noter tarafından kura çekim işlemi seyirciler huzurunda canlı yayınla gerçekleştirilmiştir.

Başvurusu kabul edilen bir aday başvurusu kabul edilmesine rağmen, koşulları sağlamayanlara ve hiç belge teslim etmeyenlere verilen ek sürede tekrar başvuru yapmış ve neticesinde bu adayın ismi notere giden listede iki kez yer almıştır.

Bahse konu aday canlı yayınlanan görüntülerden de izlenebileceği üzere noter kurası sonucunda mülakata hak kazanan asıl listede ve yedek sıralamada yer almamıştır. Noter kurasında asıl ve yedek isimleri çekildikten sonra şeffaflık olması açısından asıl ve yedek listede yer almayan geriye kalan isimlerde noter tarafından okunmaktadır.

Bu adayın ismi ne asıl ve ne de yedek sıralamasına girmeyenlerin isimleri arasında noter tarafından okunmuştur. Bu adayın ismi asıl ve yedek listelerde geçmemektedir. İlgili noter tarafından; bahse konu adayın ismi asıl ve yedek sıralamasında yer almadığından ve diğer kurası çekilen işçi kategorilerinde böyle bir duruma rastlanmadığından dolayı noter kura sürecinin iptaline gidilmesinin hukuki olarak mümkün olmadığı beyan edilmiştir. Kamuoyuna Saygıyla Duyurulur.”

Kaynak:HABER MERKEZİ

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.