Özel Bağlar Hastanesi’nden gazetecilere indirimli sağlık hizmeti

Özel Bağlar Hastanesi’nden gazetecilere indirimli sağlık hizmeti
Özel Bağlar Hastanesi ile Güneydoğu Yerel Gazeteciler Derneği arasında gazetecilerin sağlık hizmetlerinden yüzde 25 indirimli faydalanması için protokol...

Özel Bağlar Hastanesi ile Güneydoğu Yerel Gazeteciler Derneği arasında gazetecilerin sağlık hizmetlerinden yüzde 25 indirimli faydalanması için protokol imzalandı. Hastane Genel Müdürü Zeynep Odabaşı Filiz, “Basın emekçilerinin zor şartlar altında çalıştıklarını belirterek, “Basın camiasına bu yönde bir katkımız olması bizi heyecanlandırdı” dedi

Ufuk TEKER

DİYARBAKIR YENİGÜN – Kentte yayınlanan altı yerel gazetenin bir araya gelerek oluşturduğu Güneydoğu Yerel Gazeteciler Derneği (GYGD) ile Özel Bağlar Hastanesi (ÖBH) arasında gazetecilerin sağlık hizmetlerinden indirimli faydalanması için protokol imzalandı. Diyarbakır’ın merkez Bağlar ilçesinde 2011 yılından beri tam teşekküllü olarak hizmet veren Özel Bağlar Hastanesi ile Güneydoğu Yerel Gazeteciler Derneği arasında yapılan görüşmelerin ardından kentte görev yapan gazetecilerin sağlık hizmetlerinden yüzde 25 indirimli faydalanması için protokol imzalandı.

Basın emekçilerin sorunlarını iyi biliyoruz

GYGD temsilcileri Mehmet Zeki Özer, İhsan Özdemir, Osman Ergün ve Mesut Fiğançiçek’in Özel Bağlar Hastanesi Genel Müdürü Zeynep Odabaşı Filiz ile yaptıkları görüşmenin ardından gerçekleşen imza töreninin ardından konuşan Zeynep Odabaşı Filiz, basın emekçilerinin zor şartlar altında çalıştıklarını belirterek, “Bize bu teklif geldiğinde memnuniyetle karşıladık. Basın camiasına bu yönde bir katkımız olması açıkça bizi heyecanlandırdı ve kısa zaman içinde de protokolü imzalamaktan memnuniyet duyuyoruz.” dedi.

“Bölgemize yakışır sağlık hizmeti veriyoruz”

Hastane hakkında da bilgi veren Odabaşı, bin 900 metrekarelik kapalı alan ile Özel Family Tıp Merkezi olarak çekirdeğini oluşturdukları ve “sağlıkta kalite hizmeti” anlayışıyla yola koyulduklarını belirterek, şunları söyledi:

“2 katlı hizmet binamızı 2010 yılında, 3 aylık inşaat çalışması ile 6 katlı modern Hastane binası haline getirdik. İnşaat çalışması yanında sağlıkta ihtiyaç duyulan cihaz ve ekipmanları yenileyerek yatırımımızı tamamladık. Bu dönemde Hastane bünyemize, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ünitesini ekleyip hastalarımıza hizmet veren birimlerimizi arttırdık. Bunun yanına da 1,5 Tesla MR cihazını, Taş Kırma Cihazını, Radyolojik Hizmetlerimiz CR ile digitalize edip Mamografi, Röntgen, Scopy görüntülerimizi modernleştirdik. Sterilizasyon ünitemizi çağın modern şartlarına uygun hale getirip yenilediğimiz 3 salonlu ameliyathanede hastalarımızın hak ettiği sterilizasyon ortamında ameliyathanelerimizi modernleştirerek hizmete açtık. Tüm bunlardan sonra; 2011 yılında hızımızı kesmeden hedeflerimizi iyileştirme yoluna koyarak sağlıktaki yatırım kalitemizi arttırıp Özel Family Tıp Merkezinden, Özel Bağlar Hastanesine dönüşüp 49 yataklı Özel Hastane olarak bölgemize yakışır Sağlık hizmeti vermeye başladık. Hastane olduktan sonrada yatırımlarımızı devam ettirip öncelikle Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi, Genel Yoğun Bakım ünitesini açtık. Hastanemiz yatırımlarını devam ettirip 75 Yataklı Özel hastane olduk. Şuan Diyarbakır Bağlar mevkiinde 5500 metrekarelik alana sahip Özel Bağlar Hastanesi olarak 4 suit oda, 4 Genel Yoğun Bakım, 18 Yenidoğan Yoğun Bakım Küvöz yatağı ile toplamda 75 yataklı, 3 salonlu Ameliyathane, 2 Doğumhane, 22 Poliklinik Hizmetleri, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon salonları, Laboratuar ve Radyoloji birimleri ile 320’den fazla kişinin istihdamını sağlamış, bu çalışan kadrosuyla hizmet veren Sağlık Bakanlığına bağlı Özel sağlık kuruluşuyuz. Devam eden çalışmalar tamamlanırsa 106 yataklı bir hastane olacak.”

“Yerel basın için çalışmaya devam edeceğiz”

Ardından konuşan GYGD Genel Sekreteri Osman Ergün ise, Dernek olarak ilk amaçlarının gazeteler ve çalışanların şartlarını iyileştirici çalışmalar olduğunu söyledi. Bu anlamda Özel Bağlar Hastanesi ile yapılan görüşmelerin kısa sürede pratiğe dökülmesinin sevindirici olduğunu belirten Ergün, “Kent adına mücadele eden gerek iş insanları ve gerekse basın camiasının böyle güzel bir çalışma için bir araya gelmesi sevindirici. Bu tür çalışmalarımızı devam ettirerek, yerel basının içinde olduğu zor şartları, başta hükümet yetkilileri ve kent dinamikleri ile birlikte aşabiliriz. Bu gün burada bunun güzel örneklerinden birini yaşıyoruz. Özel Bağlar Hastanesi’ne teşekkür ediyoruz” dedi.

Basın emekçilerine yüzde 25 indirim

İndirim hakkında bilgi veren GYGD Başkan Yardımcısı İhsan Özdemir ise, hem gazetecilerin hem de bakmakla yükümlü oldukları kişilerin SGK Katılım Payı hariç yüzde 25’lik indirimden yararlanabileceğini belirterek, “Gazeteci arkadaşlarımız, hastanede sezaryen, sünnet ve kürtaj dışındaki tedavi hizmetlerinden faydalanabilecekler. Bunun için hastaneye geldiklerinde çalışan olduklarına ilişkin hasta giriş işlemlerini yaptırmaları ve banko görevlilerine Kurumunu ibraz etmeleri gerekiyor” dedi.

“Programın benzerlerini de bekliyoruz”

Yerel medyada çalışan gazeteciler için bu tür uygulamanın daha çok örneklerinin devreye sokulması gerektiğini ifade eden Tigris Haber Gazetesi muhabiri Yılmaz Yiğitler, “Bu proje gazeteciler için güzel düşünülmüş ve faydalı bir şekilde geliştirilmiş bir projedir. Gazetecilerin bu tür projere dahil edilmesi sevindirici bir durum. Gazetecilik mesleğinin yerelde ve bölgede ekonomik zorluklarını göz önünde bulundurduğumuz zaman buna benzer nice projelerin devreye sokulması gerekiyor. Çünkü sosyo-ekonomik açıdan meşakkatli bir meslek. Bu bağlamda gazeteciler için faaliyete giren bu programın benzerlerini de bekliyoruz” dedi.

“Hatırlanmak adına güzel bir destektir”

Uygulama ile basın emekçilerine verilmesi gereken değerin hatırlandığının altını çizen Güneydoğu Güncel Gazetesi muhabiri İrfan Gözen ise, “Özel Bağlar Hastanesi’nin Güneydoğu Yerel Gazeteciler Derneği üyelerine yapmış olduğu bu destek zaten unutulmuş hak ettiği değeri görmeyen yerel basında çalışan gazeteciler için hatırlanmak adına güzel bir destektir. Bu desteğin bir sağlık kuluşundan olması ayrıca sevindiricidir. Yerel basın çalışanlarının sağlık güvencelerinin oldukça dar kapsamlı olduğu bir dönemde bir özel hastanenin diğer kurumlara örnek olması açısından takdir edilecek bir adımdır. Önemli olan burada yapılan desteğin dışında hatırlanmak olmasıdır. Bu bağlamda hastane yönetimine ve Güneydoğu Yerel Gazeteciler Derneği’ne teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.