VİDEO HABER: “Malımız gasp ediliyor”

VİDEO HABER: “Malımız gasp ediliyor”
Huzurevleri Mahallesi’nde bir binanın park alanı Kayapınar Belediyesi tarafından başka kişilere verildiği iddia edildi. Durumu yargıya taşıyan mahalle...

Huzurevleri Mahallesi’nde bir binanın park alanı Kayapınar Belediyesi tarafından başka kişilere verildiği iddia edildi. Durumu yargıya taşıyan mahalle sakinleri, itiraza daha cevap gelemeden kişilerin belediyeden aldığı karar ile binanın yeşil alanını yıkmaya geldiğini ileri sürdü. Kepçe ile binanın istinat duvarını yıkan tarafa bina sakinleri, sokağa çıkarak tepki gösterdi. Yeşil alanın yıkımını durduran bina sakinleri,  “Malımız gasp ediliyor. 60 haneyiz burada. O park çocuklarımızın oyun alanıdır. Yeşil alanımızda 15 yıllık 100’e yakın ağacımız var. Bunlara zarar verilmesine müsaade etmeyeceğiz” dedi. Belediye yetkililerine seslenen bina sakinleri, sorunlarının biran önce çözülmesini istedi

VİDEOYU İZLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Rıdvan KÖSEN/Yenigün Özel

Diyarbakır’ın Merkez Kayapınar İlçesi’nde bulunan Huzurevleri Mahallesi’nde iddialara göre Kayapınar Belediyesi, tarafından bir binanın park alanını başka kişilere verildi. Söz konusu duruma tepki gösteren bina sakinleri ise konuyla ilgili hukuki süreç başlatırken, dava sonuçlanmadan binanın yeşil alanı yıkılmak istendi. Binanın istinat duvarının bir kısmı iş makineleri ile yıkılırken, bina sakinleri, duruma tepki gösterdi. Sokağa çıkarak yıkımı engelleyen bina sakinleri, yeşil alanlarına el dokundurmayacaklarını söyledi.

“Çocuklarımızın oyun alanı gasp ediliyor”

Konuya ilişkin gazetemize konuşan bina sakinlerinden Hasan Adıgüzel, yıkılmak istenen alanın çocuklarının oyun yeri olduğunu vurguladı. Kendilerine ait olan alanın gasp edildiğini ileri süren Adıgüzel, “Iki yıl önce bize bir yazı geldi. Arsanız belediye tarafından başka şahıslara verilmiş diye. Bize ait olduğu halde başka kişilere verilmiş. Bizde neye dayanarak verilmiş diye kararı mahkemeye verdik. Mahkeme sonucu gelmeden şahıslar bugün geldi. Sitenin duvarını kepçeyle yıktılar. Şahısları tanımıyoruz. Onlarla daha önce iletişime geçmedik. Kararı Kayapınar Belediyesi vermiş. 2 yıl önce karar geldiğinde belediyeye itiraz için gittik. Neye dayanarak arsamızı verdiniz diye sorduk. Belediyenin verdiği cevap onların bizde arsası var. Biz onu kullanacaz onun yerine bu arsayı onlara tahsis ettik dediler. Duruma itirazda bulunduk. İtirazımıza daha cevap gelmemiş. Bugün ise evde oturuyordum. Bina görevlisi beni aradı. Gelmişler sitenin duvarını yıkıyorlar, bina yapacağız diye. Aşağı indim adamlar kalabalık gelmişler. Kepçeyle duvarı yıkmışlar. Yanlarında avukatları vardı. Biz belediyeden karar almışız burayı yıkacağız, yerine bina yapacağız dediler. Mahalleli olarak durdurduk. Bizim burada malımız gasp ediliyor. 60 haneyiz biz burada. O park ta çocuklarımızın oyun alanıdır” dedi.

“Karara itirazda bulunduk”

Söz konusu durumu yargıya taşıdıklarını belirten Metin Çindemir isimli bina sakini ise, “Bizim tapumuzda 3 bin 400 metre kare arsamız var. 2015-2016 yıllarında tapu alan arkadaşlarımızın tapusunda ise 2 bin 900 görünüyor.  Biz bunun nedenini sorarken, birisi geldi. Ben buranın hissedarıyım, burası benimdir dedi. Nasıl olduğunu sorduğumuzda benim arsam yola girmiş bundan dolayı burayı bana vermişler dedi. Devlet normalde kamu yararını gözetmeli biz burada 60 haneyiz. Burada Anaokulu, Kuran Kursu ve ÇATOM var. Devletin bunları göz önünde bulundurarak sana vermemesi lazım dedim. Hadi diyelim ki devlet ya da belediye sana burayı verdi. Senin belediyeye ben 60 hane ile muhattap olamam, bana başka bir arsa verin demen lazım dedim. İşin düşündürücü tarafı adamın tapusuna baktığımızda karar 2012’de çıkmış ama önceki belediye bunu 3-4 defa reddetmiş. Kayyumun gelir gelmez  23. günde burayı ona vermişler. Bu adam geldi ben yıkarım dedi. Biz kabul etmedik. Mahkemeye gittik kararı itirazda bulunduk” diye konuştu.

“Onlara başka bir arsa verilmeli”

Yeşil alanlarının başkalarına verilmesine tepki gösteren Çindemir, “Kayyum’un seçimle gideceğini bildikleri için 11 Mart’ta gidip karar almışlar. Bugün kepçeyi alıp burayı yıkmaya gelmişler. Bizde diyoruz ki devlet. Belediye, valilik kamu yararını göz önünde bulundurmalı ve sorunumuzu biran önce çözmeli. Orası yeşil alandır. Park alanıdır. Sitenin, 60 hanenin çocukları var onlar orda oynuyorlar. Hem burada anaokulu ve kuran kursu var. Belediye bunu göz önünde bulundurmalı. Onlara başka bir arsa vermeli. Neden bizim yeşil alanımızı veriyorlar. Biz bu duruma itirazda bulunuyoruz. Bunu durdursunlar. Biz bugün durdurmasaydık duvarı, ağaçları, yeşilliği komple yıkarlardı. Biz mahalleli olarak karşılarında durduk öyle gittiler. Istanbul’da gezi parkında 3 ağaç için ülke ayağa kalkmadı mı? Burada bizim 15 yıllık 100’e yakın ağacımız var” ifadelerini kullandı.

“Sorunumuza nerede çare bulacağız”

Kararın yargıya taşınmasına rağmen şahısların belediyeden aldıkları karar ile alanı yıkmaya geldiklerini ifade eden bina sakini Abdulrezak Barlas da, “Bu şahısların başka bir yerde arsası  var. Belediyeye gidip bize başka bir arsa verin diyorlar. Belediye ise onlara bizim arsayı veriyorlar. Bizim bina sakinlerinden hiç kimsenin haberi olmadan bize tebliğat gelmeden yıkım kararı falan çıkarmışlar. Kararı mahkemeye verdik. Mahkeme sonucunu beklerken binanın önünde kepçeyi gördük. Duvarımızı yıktılar. Bina sakinlerinin haber vermesiyle toplandık. Kepçeyi durdurduk. Şahısların avukatı elimde karar var dedi. Nerenin kararı dedim. Belediye kararı dedi. Bende, mahkeme kararı lazım dedim. Biz vatandaşlar olarak muhattabımız devlet midir, mahkeme midir, belediye midir yoksa mütteahit midir? Bunun cevabını bulamıyoruz. Biz bu sorunumuza nerede çare bulacağız” diye belirtti. Kayapınar Belediyesi yetkilileri, sitenin bulunduğu mahallede imarın olmadığını ve çoğu evin arsa tapulu bina olduğunu; bu nedenle böyle bir sorunun yaşanmış olabileceğine dikkat çekti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.