Kapalı ameliyatla dış gebelikten kurtuldu

Kapalı ameliyatla dış gebelikten kurtuldu
Dış gebelik şikayetiyle Memorial Dicle Hastanesi’ne başvuran 33 yaşındaki Emine Özmen,  yapılan kapalı ameliyatla sağlığına kavuştu DİYARBAKIR...

Dış gebelik şikayetiyle Memorial Dicle Hastanesi’ne başvuran 33 yaşındaki Emine Özmen,  yapılan kapalı ameliyatla sağlığına kavuştu

DİYARBAKIR - Şırnak’ta yaşayan 33 yaşındaki Emine Özmen, anne olacağını öğrendiğinde büyük bir mutluluk yaşadı. Gebelik kontrolü için hastaneye başvuran Özmen’e yapılan tetkiklerde, gebeliğin “normal” olmadığı, halk arasında “dış gebelik” olarak bilinen fakat nadir görülen bir tür olan “sezaryen skar” gebelik olduğu ortaya çıktı. Özmen’in vakit kaybetmeden ameliyat olması gerekiyordu.

Memorial Dicle Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü’nden Doç. Dr. Ali Emre Tahaoğlu’nun gerçekleştirdiği laparoskopik yani kapalı ameliyatla sağlığına kavuşan Emine Özmen, cerrahi işlemden bir gün sonra hastaneden taburcu oldu.

Kontrole gitti gebeliğinin normal olmadığını öğrendi

Anne olacağını öğrendiğinde büyük bir sevinç yaşayan Emine Özmen, gebelik kontrolü için Şırnak’ta hastaneye başvurdu. Yapılan tetkiklerde, Özmen’in gebeliğinin normal bir gebelik olmadığı, halk arasında bilinen adıyla dış gebelik ve dış gebeliğin de çok nadir görülen bir türü olan sezaryen skar gebelik olduğu anlaşıldı. Doktor tarafından acil ameliyat gerektiği söylendi. Memorial Dicle Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü’nden Doç. Dr. Ali Emre Tahaoğlu’na başvuran Özmen’e, burada kapalı bir yöntem olan laparoskopik cerrahi uygulandı. Özmen, yaklaşık bir saat süren ameliyattan bir gün sonra da taburcu oldu.

Kapalı cerrahi ile sağlığına kavuştu

Gebeliğinin, normal bir gebelik olmadığını öğrendiğinde büyük bir üzüntü yaşadığını söyleyen Emine Özmen, “Dış gebelik ve tedavi seçeneklerini eşimle birlikte araştırdık. Gerçekten ilerlemiş haftalarda tek tedavi seçeneğinin ameliyat olduğunu öğrendik. Memorial Dicle Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Ali Emre Tahaoğlu’na yönlendirildik. Kendisi de yaptığı muayene ve tetkiklerde ameliyat olmam gerektiğini söyledi. Ameliyatın kapalı yöntem ile yapılacağını öğrendikten sonra oldukça rahatladık. Bir gün sonra da taburcu olarak yaşadığım şehre döndüm” diye konuştu.

Laparoskopik yöntemle hasta konforu

Kapalı cerrahi yöntem ile dış gebeliği sonlandırdıklarını dile getiren Doç. Dr. Ali Emre Tahaoğlu, “Yaptığımız muayenede 9 haftalık, rahmin daha önceki sezaryen bölgesine yerleşmiş ve mesaneye doğru ilerlemiş gebelik izledik. Hastayı, ortaya çıkabilecek problemler konusunda aydınlattık. Hastamızın dış gebeliği ileri haftada olduğu için ameliyatı uygun seçenek olarak gördük. Laparoskopik cerrahi ile operasyonu gerçekleştirdik. Bir saat süren ameliyat sonrası hastanede bir gece kalan hastamız, ertesi gün taburcu oldu. Bu tür özellikli cerrahiler hastaya konfor sağlar. Hasta ameliyat sonrası daha az ağrı sorunu yaşar ve ilaç gereksinimi de azalır. Cerrahi sonrası günlük yaşamına daha çabuk adapte olur” açıklamasında bulundu. (Haber Merkezi)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.