“Diyarbakır’ın pamuk ve mısır kalitesi arttı”

“Diyarbakır’ın pamuk ve mısır kalitesi arttı”
Tarım ve Orman İl Müdürlüğü “Pamuk ve Mısır Hastalık ve Zararlıları İle Mücadele” konulu eğitim semineri düzenlendi. Düzenlenen seminerde konuşan...

Tarım ve Orman İl Müdürlüğü “Pamuk ve Mısır Hastalık ve Zararlıları İle Mücadele” konulu eğitim semineri düzenlendi. Düzenlenen seminerde konuşan Yenişehir İlçe Müdürü Abbas Ateş, Bakanlığın sağladığı desteklemelerle Diyarbakır’ın pamuk ve mısır üretiminde kalitesini arttırdığını söyledi

DİYARBAKIR YENİGÜN - Yenişehir İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğüne  bağlı Mahallelerin üreticilerine yönelik olarak organize ettiği “Pamuk ve Mısır Hastalık ve Zararlıları İle Mücadele” konulu eğitim semineri İl Müdürlüğü toplantı salonunda 07.03.2019 tarihinde düzenlendi. Eğitimi vermek üzere Dicle Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölüm Başkanı Profesör Doktor Ahmet Bayram Mısır Hastalık ve Zararlıları,  Prof. Dr. Erol Bayhan ise Pamuk Hastalık ve Zararlıları konularında eğitim vermek üzere katılım sağladılar. Eğitime Mahalle Muhtarları, Üreticiler ve Ziraat Mühendisleri yoğun ilgi gösterdi.

Eğitimin açılış konuşmasında Yenişehir İlçe Müdürü Abbas Ateş; Ülkenin pamuk ve mısır üretimine Diyarbakır’ın sağladığı faydaların, geçmiş on yıllık zaman diliminde yıllar itibariyle Bakanlığımızın sağladığı desteklemelerle tekniğin ileri safhaya gelmesi sayesinde kaliteli üretimin artmış olduğu ifade edilerek, eğitime geçildi.

Eğitimde Prof. Dr. Ahmet Bayram Mısır hastalık zararlıları, Prof. Dr. Erol Bayhan ise Pamuk Hastalık ve Zararlıları konularında yörede yaygınlığı, biyolojik ve kültürel mücadele yöntemleri, gereksiz ilaçlamanın zararları konuları anlatılarak biyolojik mücadele için ilaçlı mücadelenin gerekliliğinin İlçe Tarım ve Orman Müdürlğünce tespit edilmediği, zararlılar yoğun olmadığı müddetçe ilaçlamanın yapılmaması, zararlı eşiğe dikkat edilmesi konularına vurgu yapıldı. Pamukta thrips, çizgili yaprak kurdu, yeşilkurt, dikenli kurt, yaprak biti, ve yaprak piresi, Mısırda yaprak kurdu, yeşil kurt, koçan kurdu ve pamuk mısır zararlılarının birbirinden etkilenmesi ile iki ürüne farklı oranlarda yaptıkları zararlara dikkat çekildi. (Haber Merkezi)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.