Daha önce de öldürmeye teşebbüs etmiş!

Daha önce de öldürmeye teşebbüs etmiş!
Diyarbakır’da avukat eşine kurşun yağdıran zanlının, daha önce de iki kez eşini öldürmeye teşebbüs ettiği öğrenildi. Talihsiz kadının, koruma...

Diyarbakır’da avukat eşine kurşun yağdıran zanlının, daha önce de iki kez eşini öldürmeye teşebbüs ettiği öğrenildi. Talihsiz kadının, koruma kararı bulunmasına rağmen çocuklarının babalarını görmeleri için boşanma aşamasındaki eşi ile bir araya geldiği belirtildi. Yaşanan vahşete ise kentteki birçok Sivil Toplum Örgütü temsilcisi tepki gösterdi. STÖ’ler, “Statü ve eğitim düzeyi fark etmeksizin kadına yönelik “erkek” şiddeti artarak devam ediyor” dedi

DİYARBAKIR YENİGÜN - Diyarbakır'da avukat eşine kurşun yağdıran zanlının, daha önce de iki kez eşini öldürmeye teşebbüs ettiği ve talihsiz kadının, koruma kararı bulunmasına rağmen çocuklarının babalarını görmeleri için boşanma aşamasındaki eşi ile bir araya geldiği öğrenildi. Olay, önceki gün Kayapınar ilçesine bağlı Diclekent semtinde yaşandı. İddiaya göre, çocuklarının bir etkinliğinden dönen Müzeyyen Boylu I., henüz bilinmeyen bir nedenden dolayı otomobilin içinde eşi ile tartıştı. Tartışma sonrası çocuğu ve eşini otomobilde bırakan Müzeyyen Boylu I., araçtan çıkarak yürümeye başladı. Bu sırada aracını park eden Mesut I., çocuğunun yanında belinden çıkardığı tabancayla eşine kurşun yağdırdı. Yüzüne ve karnına toplam 14 kurşun isabet eden Müzeyyen Boylu I., olay yerinde hayatını kaybetti.

STÖ’lerden kınama mesajı

Kentte sosyal faaliyet gösteren birçok sivil örgütü olayı kınadı. Diyarbakırlı İş kadını Nevin İl, Diyarbakır Barosu Kadın Hakları ve Avukat Hakları Merkezi yöneticisi Habibe Danışman Deyar, Diyarbakır Barosu eski Başkanı Mehmet Emin Aktar ve İstanbul Baro Başkanı Metin Feyzioğlu sosyal medya hesaplarından olaya tepki göstererek başsağlığı mesajı yayınladılar.

Baro: Koruyucu ve önleyici tedbirler artırılmalı

Olayın ardından Diyarbakır Barosu da kınama ve başsağlığı mesajı yayımladı. Baro'dan yapılan açıklamada, “Her gün bir kadının katledildiği ülkemizde bugün de Diyarbakır'da bir kadın meslektaşımız boşanma aşamasında olduğu bir süreçte katledilmiştir. Baromuz avukatlarından Av. Müzeyyen Boylu, yaklaşık 1 buçuk yıldır boşanma davası devam ederken, iki defa Dr. Mesut I. tarafından öldürülmeye teşebbüs edildiği halde, yargı tarafından korunamayıp bugün çocuklarının gözü önünde Dr. Mesut I. tarafından 14 kurşun sıkılmak suretiyle katledilmiştir. Kadına yönelik şiddetin giderek arttığı, kadın cinayetlerinin durdurulamadığı günlerden geçiyoruz. Ve bir kez daha bu acı olayla, şiddet uygulayanın eğitimli olup-olmamasının kadına bakış açısını değiştirmediğini, toplumsal statü ve eğitim düzeyi değişmeksizin kadın üzerinde tahakküm kuran erkek egemen bir bakış açısının devam ettiğini gördük. Kadın cinayetlerinde koruyucu ve önleyici tedbirlerin artırılmadığı, yargılamaların adil-etkin yürütülmediği müddetçe de bu cinayetlerin önüne geçmek mümkün olmayacaktır. Kadına yönelen erkek şiddetini bir kez daha kınıyoruz. Kadın meslektaşımızı kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşadığımızı, kendisine Allah'tan rahmet, ailesine, tüm sevenlerine, Diyarbakır Barosuna ve tüm meslektaşlarımıza başsağlığı diliyoruz” denildi. Öte yandan avukat Müzeyyen Boylu I.'nın yaklaşık bir buçuk yıl önce boşanma davası açtığı, koruma kararı bulunmasına rağmen çocuklarının babalarını görmeleri için okul etkinliğinde bir araya geldiği öğrenildi.

Nevin İl: ‘Erkek şiddeti’ artarak devam ediyor

Diyarbakırlı İş İnsanı Nevin İl twitter hesabında yaşanan cinayeti şu sözlerle kınadı; “Av. Müzeyyen Boylu, bugün boşanma aşamasında olduğu eşi tarafından öldürüldü. Statü ve eğitim düzeyi fark etmeksizin kadına yönelik “erkek” şiddeti artarak devam ediyor. Koruyucu, önleyici tedbirlerin artırılmadığı, toplumsal yargılamaların adil ve etkin yürütülmediği sürece kadın cinayetlerinin önüne geçmek mümkün olmayacak. Kadına yönelik erkek şiddetini kınıyoruz. Lanetliyoruz. Boylu’ya Allah’tan rahmet, ailesine ve sevenlerine başsağlığı diliyoruz.”

Aktar: Çocuklar babalarını(!) görsün diye…

Diyarbakır Barosu eski Başkanı Mehmet Emin Aktar da sosyal medya hesabından bir paylaşımda bulunarak tepkisini gösterdi. Akar'ın  “Boşanma davası açmış, uzaklaştırma kararı da olduğu halde çocuklar babalarını(!) görsün diye… Çok üzgün olmak bir şey ifade etmeyecek… Üzgünüm. Nur içinde yat Müzeyyen kardeşim” şeklinde bir paylaşımda bulunması dikkat çekti.

“Şiddet gösteren belgeleri mevcut”

Diyarbakır Barosu Kadın Hakları ve Avukat Hakları Merkezi yöneticisi Habibe Danışman Deyar ise, Mesut İssi'nin hem eşine hem de çocuklarına şiddet uyguladığını gösteren belgelerin mevcut olduğunu söyledi. BBC Türkçe’ye konuşan Deyar, “Müzeyyen Boylu, 2018 yılı Mart ayında Huzurevleri Karakolu'na başvurarak çocuklarının eşi tarafından kaçırıldığını söyleyerek şikayette bulunmuş. Çocukları annelerinden kaçırmak çocuğa yönelik şiddettir. Süren bir mahkeme ve velayet davası varmış. Ayrıca geçen Nisan ayında da katil koca, Müzeyyen'in evini basmış, kadının namusuna yönelik beyanlarda bulunmuş. Yani hem kadına yönelik hem de çocuklara yönelik bir şiddet durumu var. Müzeyyen'in kuzenleri, yaşanan bu olaylardan sonra uzaklaştırma kararı çıkartıldığını aktardılar” dedi.

Feyzioğlu: Ayrımcılığı zihinlerden silmeliyiz

Bir tepki de İstanbul Baro Başkanı Metin Feyzioğlu’ndan geldi. Feyzioğlu, Müzeyyen Boylu ile ilgili facebook hesabından başsağlığı mesajı yayınlayarak olaya tepkisini koydu:

"Bin tane zorlukla babasız büyü, bir annenin kızı ol. Umutlarla mesleğe başla. Umutlarla evlen. Ne bilecekti eşi değil canisi olacakmış. On dört kurşunu sıkacakmış. O çocukların hali peki? Bayram kutlamasından çıkmışlar. Babaları olacak adam annelerini katlediyor. Acımasızca. Gözü dönmüş adam doktormuş, şuymuş, buymuş fark etmiyor. Kadına karşı şiddeti iyi insan olma eğitimini vererek, ayrımcılığı çocukluktan itibaren zihinlerden silerek yenebiliriz."

Çelik yelekle adliyeye çıkarıldı

Bu arada eşine kurşun yağdıran zanlı Mesut I., emniyetteki işlemlerinin ardından çelik yelek giydirilerek yoğun güvenlik önlemleri altında adliyeye sevk edildi. Zanlı, çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi.  (Haber Merkezi)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.