DESOB’tan “Yerel Firmalardan Alışveriş Yapalım” kampanyası; Halk yerel esnafa sahip çıkmalı

DESOB’tan “Yerel Firmalardan Alışveriş Yapalım” kampanyası; Halk yerel esnafa sahip çıkmalı
Ekonomik dar boğazdan kurtulmaya çalışan kent esnafına Diyarbakır Esnaf Ve Sanatkarlar Odası Birliliği’nden destek geldi. DESOB başkanı Alican Ebedinoğlu,...

Ekonomik dar boğazdan kurtulmaya çalışan kent esnafına Diyarbakır Esnaf Ve Sanatkarlar Odası Birliliği’nden destek geldi. DESOB başkanı Alican Ebedinoğlu, Diyarbakırlılara Ulusal firmalar yerine yerel firmaları tercih etme çağrısında bulundu. 1-30 Mayıs tarihleri arasında “Yerel Firmalardan Alışveriş Yapalım” kampanyası yürüteceklerini belirten Ebedinoğlu, “Ulusal firmalar 54 meslek sektörümüzü etkiliyor. Yerel esnaf kepenk kapatma zorunda kalıyor. Diyarbakır halkının yerel esnafa sahip çıkması lazım” dedi

Rıdvan KÖSEN/Yenigün Özel

DİYARBAKIR YENİGÜN - Türkiye’de yaşanan ekonomik sıkıntılar en çok yerel esnafı vurdu. Yaşanan sıkıntılardan kurtulmaya çalışan esnaf farklı yollara başvururken destekleyici bir adım da DESOB’tan geldi. Diyarbakır Esnaf Ve Sanatkarlar Odası Birliliği Başkanı Alican Ebedinoğlu vatandaşa, “Bir ay ulusal marketlerden alış veriş yapmayalım, sonucu hep birlikte görelim” çağrısında bulundu. Konuyla ilişkili gazetemize konuşan Ebedinoğlu “Küçük esnaf zor durumda ulusal dediğimiz marketler 54 sektörü etkiliyor. Küçük esnaf kepenk kapatma zorunda kalıyor. Sebze halinden toptancısına, toptancıdan çorapçısına kadar 54 sektörü marketler yok ediyor” diye belirtti.

 “Her iki tarafında duyarlı olması gerekiyor”

Yerel esnaftan alışverişi teşvik edici bir kampanya başlatacaklarını belirten Ebedinoğlu, “Özellikle büyük marketler sokak aralarına kadar girdi. Bu marketler gıdadan giyime kadar 54 meslek sektörümüzü etkiliyor. Bütün esnaflarımız bundan etkilenmektedir. Çağrımız Diyarbakır halkının yerel esnafa sahip çıkması lazım. Gelecek ay halkın yerel esnaftan alışverişini teşvik edici bir kampanya başlatacağız. ayın başından sonuna kadar bir ay boyunca kampanyayı yürütmeyi düşünüyoruz.  Bu kampanyaya bütün halkımızın duyarlılık göstermesini ve yerel  esnafına sahip çıkmasını bekliyoruz. ve tabi esnafında fiyatlar konusunda daha çok duyarlılık göstermesi gerekiyor. Esnafda  büyük bir kazanç beklemeden tüketiciye satış yapması gerekiyor. Yani sonuç olarak her iki tarafında duyarlı olması gerekiyor” dedi.

“Acaba bugün iş nasıl olacak diyoruz”

Küçük esnaf iflas noktasına geldiğini ifade eden kasap esnaf Salih Gülden, “Benim dükkanım ofis gibi kalabalık bir yerde eskiden buralarda kiralık dükkan bulunamazdı. Şimdilerde ise 3 esnaftan biri dükkanını kapatmış diğer ikisi kiralık.  Küçük esnaf çok sıkıntı yaşıyor. Esnafın sıkıntı yaşamaması için Alican başkanın çağrısı uygulanmalı. Çağrısını destekliyor kendisine teşekkürlerimi iletiyorum. Büyük marketler bizi çok etkiliyor. Bizim onlar kadar avantajımız yok. Örneğin onların elektirik olsun vergi olsun çok avantajları var.  Işkurdan çalıştırdığı elemanın avantajı var. Ama biz kendi emeğimizle bu sanatı yürütmeye çalışıyoruz. Büyük marketler kurulmadan önceki zaman ile bugün arasında çok büyük fark var. Daha önce çok farklıydı. Insanların ekonomik gücüne de bağlı ama eskiden insanlar 5 kilo et alırken şimdi 1 kilo 1 buçuk kilo hatta çoğusu da alamıyor. Karşıdaki dükkan eskiden 3 aileyi geçindirirken şimdi bir aileyi zor geçindiriyor.  Aynı şey bizim içinde geçerli en azından bir sene öncesine gidersek yine de iş olarak çok fark var. Her sabah uyandığımızda acaba bugün iş nasıl olacak diyoruz. işlerimiz çok durgun. Daha önceleri vitrinimde 500-600 kilo et varken şimdi toplamda 20-25 kilo et yok” ifadelerini kullandı.

“Başkan çok güzel bir çağrıda bulundu”

Ekonomik sıkıntılardan dolayı dükkanını satılığa çıkardığını ifade eden market işletmecisi Hikmet Altun, “20-25 senedir esnafım. Büyük marketler kurulmadan önce işlerimiz çok iyiydi. dükkanımın  mülkünü aldım daire aldım ama büyük marketler açılınca müşterilerimiz kaybettik. Şimdi daireyi sattım dükkanı da satılığa çıkarttım. müşteri çıksa dükkanımı satacağım. Bankaya olan borçlarımı kapatacağım.  Biz bir de alırken kaybediyoruz. Örneğin onlar alırken binlerce şubeye toptan alıyorlar o yüzden daha uyguna alıyorlar.  O yüden onlar daha uygun fiyata satıyorlar müşteride oradan alışverişini yapıyor. O yüzden küçük esnaf çırpınışlarına rağmen bitmiş bir halde. Son demlerini yaşıyor.  Alican başkan çok güzel bir çağrıda bulundu ama ben buna olan umudumu kaybettim” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.