VİDEO HABER: “Denenmemiş projelere imza atmak istiyorum”

VİDEO HABER: “Denenmemiş projelere imza atmak istiyorum”
Diyarbakır’da 19 yaşındaki Aykut Elmas isimli genç kentin en genç şairi olma özelliğini taşıyor. Şiirlerinde aşkı özlemi ve ayrılığı işleyen...

Diyarbakır’da 19 yaşındaki Aykut Elmas isimli genç kentin en genç şairi olma özelliğini taşıyor. Şiirlerinde aşkı özlemi ve ayrılığı işleyen Elmas, 7 yıldır şiir yazıyor.Diyarbakır’ın doğal güzelliklerini şiirlerine konu alan Elmas, “Şiir kitabı çıkarmayı düşünüyorum ama sosyal medya yaygın olduğu için sosyal medyada da ilerlemek istiyorum.  Türkiye’de denenmemiş projelere imza atmak istiyorum. Bunlardan biri şiir klipleri” dedi.

VİDEOYU İZLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Rıdvan KÖSEN/Yenigün Özel

Diyarbakır’ın sosyal medya şairlerinden Aykut Elmas, kendisini borçlu hissettiği kente özlemini şiirleriyle anlatıyor. 19 yaşında Diyarbakır’ın patentli en genç şairi olma özelliğini taşıyan Elmas, 7 senedir şiir yazıyor. Şiirleriyle sosyal medyada milyonlara ulaşan genç şair, “Batıda Diyarbakırlı gençler madde bağımlısı olarak biliniyor, ben bu görüşü kırmak için şiire başladım. Batı illerinden güzel tepkiler aldım. Diyarbakır’da da sanatın olduğunu hissettirdim” dedi.

“Olumlu tepkiler alıyorum”

Kente karşı olan ön yargıları kırmak için şiir yazmaya başladığını ifade eden genç şair Aykut Elmas, “Şiire küçük yaşta başladım. Ayrılık, özlem, hasret gibi temaları işledim ve bunlar üzerine sözler yazdım. Amedin Gözyaşları şiirinde de Amedin kadınına olan özlemi, aşkı anlattım. Küçük yaşta başladığım için sözlerim, şiirlerim birikti. Şu an çoğuna klip çekme projelerine imza attık. Kentte birçok ajanstan teklif aldım, almaya devam ediyorum. Bir sene içerisinde 100’e yakın klibim yayına girecek. Can Yücel, Nazım Hikmet ve Cahit Sıtkı Tarancı’dan esinleniyorum. Batıda Diyarbakırlı gençler madde bağımlısı olarak biliniyor, ben bu görüşü kırmak için şiire başladım. Daha çok batı illerinden ilgi geldi. Diyarbakır’da da sanatın olduğunu hissettirdim. Resmi olan iki resmi olmayan 100 şiirim var. Amedin Gözyaşları şiirinden sonra büyük ilgi gördüm. Gittiğim ortamlarda, insanlardan hep olumlu tepkiler aldım” dedi.

“Bir rüya ile başladım”

Çıkardığı ilk şiir klibinin rüyasından esinlenerek yazdığını belirten Elmas, “Küçüklüğümden müzikle iç içeydim. Müziği hep merak ederdim. Derste herkes ders dinlerken bile ben ritim tutma peşindeydim. Müziğe olan aşkım o zaman da çoktu. Bu işle uğraşacağımı söylediğim zaman ilkin çok tepki aldım ama sonra ailem başta olmak üzere çevrem bana destek verdi. Kendimi Diyarbakır halkına karşı borçlu hissettiğimin farkına vardım ve daha iyi projelere imza atacağıma söz verdim. Geceleri fazla uyku uyumam, hep söz yazarım, müzik dinlerim. Fon müziğine eşlik etmeye çalışırım. Bir rüya ile başladım. Amedin Gözyaşları şiirinin sözlerini rüyamda gördüm ve kalkar kalkmaz yazdım. Bir çeşmenin başındaydım. Su sesi geliyordu. Ben kafamı kaldırdığımda Diyarbakır Surlarını gördüm. Amedin Gözyaşları başlığı ismi orada buldum. Bir kadın gördüm. Ben ne kadar yetişmek istedimse ona yetişemiyordum. ‘Amedin Sevdası’ geldi aklıma. Rüyamda gördüğüm kadını  ‘Amed Kadını’ olarak gördüm” ifadelerini kullandı.

“Her şey Diyarbakır için”

Genç yeteneklerin desteklenmesi gerektiğini dile getiren Elmas, “Şiir kitabı çıkarmayı düşünüyorum ama sosyal medya yaygın olduğu için sosyal medyada ilerlemek istiyorum.  Türkiye’de denenmemiş projelere imza atmak istiyorum. Bunlardan biri şiir klipleri yani hem oyunculuk, hem yetenek, hem de güzel sözler eşliğinde Diyarbakır’ın görünmemiş manzaraları, Diyarbakır’ın güzelliklerini ortaya koymak Türkiye halkına bunu sunmak istiyorum. Kendimi Diyarbakır halkına kabul ettirdim. Kitaplar çıkarmayı hedefliyorum. Bu yüzden Diyarbakır sponsorlukları arıyorum. Bu işi maddiyat için yapmıyorum. Ben şiirlerimi, eserlerimi para karşılığında satmak istemiyorum. Bana, benim sanatıma saygı duyacak, sanatıma destek verecek, Diyarbakır halkına benim gibi borçlu hissedecek biri lazım. Diyarbakır’da benim gibi yetenekli gençler var. Kültür Bakanlığı’ndan destek bekliyorum. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin eserlerimi sergilenmesi için bir sergi istiyorum. Diyarbakırlı iş insanlarından da destek bekliyorum. Daha iyi yerlere gelmek için Diyarbakır halkının desteğine ihtiyacım var. Çünkü her şey Diyarbakır için” şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.