“Çöp toplamak bile artık torpille”

“Çöp toplamak bile artık torpille”
İŞKUR tarafından TYP kapsamında işe alınacakların isim listeleri açıklandı. İş sahibi olma umuduyla programa başvuran vatandaşlar listelerde usulsüzlük...

İŞKUR tarafından TYP kapsamında işe alınacakların isim listeleri açıklandı. İş sahibi olma umuduyla programa başvuran vatandaşlar listelerde usulsüzlük olduğunu iddia etti. Listelerin adil bir şekilde hazırlanmadığını ileri süren bazı vatandaşlar, torpil olmadan iş sahibi olmalarının imkansız olduğunu savundu. İhtiyacı olan kişilere iş imkânı sağlanmasının daha güzel olacağını belirten Zelal Kalkan isimli vatandaş, “Torpil ile ismi çıkanlar evinde oturup imza atacaklar ama benim ismim çıksa temizlik yapacağım. Yani çöp toplamak bile artık torpille diyecek bir şey yok” dedi.

Rıdvan KÖSEN/Remziye ÇELİK

DİYARBAKIR YENİGÜN - Diyarbakır’da Türkiye Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) tarafından Toplum Yararına Programlar (TYP) kapsamında işe girmeye hak kazanan kişilerin isim listeleri açıklandı. Diyarbakır İl Müdürlüğü duyuru panosuna asılan listelerde ismini bulmak için sabah saatlerinde çok sayıda vatandaş İŞKUR önüne akın etti. İş imkânı için programa başvuran vatandaşlar sonuçlardan memnun değil. Sonuç listelerine baktıktan sonra moralleri bozulan vatandaşlar isim listelerinde torpil olduğunu iddia etti. Sonuçların adil olmadığını ileri süren vatandaşlar duruma tepki gösterdi.

“Torpilin yoksa adın çıkmaz”

İsminin çıkacağına dair umutlarının olmadığını ifade eden Kendal Şimşek isimli vatandaş, “6 yıldır geçici işlerle geçimimi sağlıyorum. Kaç defadır programa başvuruyorum daha ismim çıkmamış. Zaten programda torpilin yoksa adın çıkmaz. Kalabalıktan dolayı daha ismimin çıkıp çıkmadığına bakamadım. Liste önleri biraz daha sakinleşse bakacağım ama yine de ismimin çıkacağına dair umutlarım yok. Türkiye’nin ve bölgenin temel sorunu işsizlik. On binlerce insanın programa başvurduğunu biliyorum ama buraya asılan listelerde en fazla bin insanın ismi var” diye konuştu.

“Senelerdir başvuruyorum”

Programa daha önce de başvurduğunu ama isminin çıkmadığını belirten Türkan Mehmetalioğlu adlı vatandaş, “Oğlum 17 yaşında çalışıyor onun eline bakıyorum. Reşit olmadığı için o programa başvuramadı ben kendim için başvurdum. Eşim hasta çalışamıyor, iki çocuğumu okutuyorum. Evimiz kira, ev sahibi kirasını istiyor yoksa evden atacak. Evin tek geliri oğlumun maaşı. Onun maaşıyla kirayı mı ödeyeyim çocuklara mı bakayım. Bende İŞKUR’u bekliyorum. Senelerdir başvuruyorum ama daha ismim çıkmamış. Eğer benim gibi birisine de çıkmıyorsa diyecek sözüm kalmadı. Listeden baktım ismimi görmedim ama yine de bir umut içeriye girip bakacağım. Binlerce insan başvurmuş ama torpillilerin ismi çıkıyor. Torpilin yoksa ismin çıkmaz” ifadelerini kullandı.

“İsmimin çıkacağını zannetmiyorum”

Milyonlarca işsiz üniversite mezunlarından biri olduğunu söyleyen Seyithan isimli genç, “Programa 7’nci başvurum ama daha ismim çıkmadı. Bu sefer de çıkacağını zannetmiyorum çünkü devamlı torpil sahibi kişilerin ismi çıkıyor. Ön lisans bilgisayar bölümü mezunuyum ama 2015’ten beri işsizim. İşsizlik konusunda da Türkiye’nin durumu ortada benim gibi milyonlarca genç üniversite mezunu olmasına rağmen işsiz. Bunun da sebebi Suriyeli işçileri çalıştırmaları. Onları çalıştırmaktan hem teşvik alıyor hem de daha düşük ücretle çalıştırıyor. Organize sanayide şimdi hep Suriyeliler çalışıyor” dedi.

“Torpil yüzünden ismim çıkmadı”

Listelerin adaletli bir şekilde hazırlanmasıyla daha sağlıklı sonuçlar alınacağını dile getiren Zelal Kalkan isimli vatandaş ise, “3 yıldır programa katılım sağlıyorum. Ama torpil yüzünden daha ismim çıkmadı. Sıkıldım artık. Torpil ortadan kalksa, adaletli bir şekilde ihtiyacı olana iş verilse daha güzel olur. Torpil ile ismi çıkanlar evinde oturup imza atacaklar ama ben gitsem orda temizlik yapacağım. Yani çöp toplamak bile artık torpille diyecek bir şey yok” şeklinde konuştu.

“Mağdurların ismi çıkmıyor”

Listelerde ismi çıkanların listelere bakmaya gelmediklerini iddia eden Alişan Balcı isimli vatandaş, “6 senedir işsizim. Programa yaklaşık 10 defadır başvuruyorum ama daha ismim çıkmadı. Zaten mağdur olan insanların ismi çıkmıyor. İşe alınacak kişiler zaten bellidir. Benim komşum bana gel aradaki simsara 2 bin verelim ismin çıksın dedi.  Zaten çalıştırdıkları süre 6 ay veya 9 ay O parayı da ona versek tamamen perişanız. Durumumuz çok vahim içerde çok simsar var kimse buna el atmıyor. Kaymakamlıkta kura ile listeler belli olduklarında sorun yok ama listeler buraya geldiklerinde değişiyor. Dikkatli bakınca zaten soy isimler hep aynı. İsmi çıkan insanlar zaten buraya gelip isimlerine bakmıyorlar onlar evde simsarlar arıyor onları ismin çıktı geri kalan paramızı alabilir miyiz diyorlar. Buradaki insanların hepsi işe muhtaç burayı bir umut kapısı olarak gören insanlar” ifadelerini kullandı.

“Onun tanıdıkları var”

İşsizliğe çözüm bulunması talebinde bulunan Norşin Gür isimli vatandaş ise, “5 yıldır işsizim şubat ayında programa başvurdum ama ismim çıkmadı. Memlekette işsizlik ön safhada buna bir çözüm bulunmasını istiyoruz. Listelerde de torpil olduğu çok açık benle arkadaşım beraber başvurduk onun tanıdıkları var onun ismi çıktı benim çıkmadı” diye belirtti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.