VİDEO HABER: Bağıvar’da DEDAŞ gerginliği sürüyor; DEDAŞ verdiği sözü tutmadı

VİDEO HABER: Bağıvar’da DEDAŞ gerginliği sürüyor; DEDAŞ verdiği sözü tutmadı
Diyarbakır'ın Sur ilçesine bağlı Bağıvar Mahallesi sakinleri, elektrik sayaçlarının direğin tepesine çıkarılmasına karşın başlattıkları protestoları...

Diyarbakır'ın Sur ilçesine bağlı Bağıvar Mahallesi sakinleri, elektrik sayaçlarının direğin tepesine çıkarılmasına karşın başlattıkları protestoları devam ettiriyor. Mahalleli, DEDAŞ'ın verdiği sözü tutmadığını polis eşliğinde köye geldiğini belirtti. Konuyla ilgili yazılı bir açıklama yapan DEDAŞ ise Bağıvar’da özellikle kış döneminde kayıt dışı kullanımın yüzde 95’e dayandığını iddia etti. DEDAŞ, “Sadece bu beldedeki aylık ekonomik kayıp 2 milyon lirayı buluyor” dedi

DİYARBAKIR YENİGÜN - Dicle EDAŞ ekipleri, kaçak kullanımı önlemek gerekçesiyle Sur ilçesine bağlı Bağıvar Mahallesi'nde elektrik sayaçlarını direklerin tepesine çıkarma çalışmalarını başlatmıştı. İki gün önce bir araya gelen mahalle sakinlerinin DEDAŞ'ı protesto etmelerinin ardından çalışmalar durduruldu. DEDAŞ yetkilileri ile görüştüklerini ifade eden mahalle sakinleri çalışmalarının durdurulması sözü aldıklarını, sabah ise uyandıklarında yetkililerin verdikleri sözde durmadığını ve çalışmaların devam ettiğini ileri sürdü. Yüzlerce mahalleli, DEDAŞ ekiplerinin çalıştıkları yere kadar yürüyüş gerçekleştirerek protestolarını devam ettirdi. Arbedenin oluşmasıyla DEDAŞ ekiplerinin kendilerine silah sıktıklarını iddia eden mahalleli, can kaybı veya yaralanmanın olmadığını söyledi. Olay yerine gelen polis ekipleri, biber gazı ve tazyikli suyla kalabalığı dağıtmaya çalıştı. Yağan yağmurun şiddetini arttırmasıyla mahalleli dağılırken DEDAŞ yetkilileri ile tekrardan bir görüşme yapacakları öğrenildi. İLKHA'ya konuşan mahalle sakinlerinden Muhammed Özkan, DEDAŞ yetkililerinin çalışmaların durdurulacağı konusunda verdikleri sözde durmadıklarını belirtti. Özkan, sayaçların direğin üzerine çıkartılmasıyla bunun DEDAŞ tarafından suiistimal edilebileceğini ileri sürdü.

“Sözünü tutmayan DEDAŞ, polis eşliğinde köye geldi”

Özkan, "Bundan 3 gün önce DEDAŞ ile beraber uzlaşma kararı aldık. Buraya gelecek 2 gün geçmeden çalışmalarına tekrar başladılar. Halk bunu kabul etmiyor. Sözlerini yerine getirmediler. Polis eşliğinde gelip çalıştılar. Biz bunun çözüme kavuşması için tekrar orada gittik. DEDAŞ elemanları orada silahla üzerimize ateş ettiler. Biz elektrik sayaçlarımızın direğin tepesine çıkartılmasın istemiyoruz. Direğe çıkardıkları zaman kendilerine göre, direk, kablo, sokak lambası, işçilik hakkını faturalarımıza dâhil edecekler. Size güvenmiyoruz. Sayaçlarımızı kapının önüne kursunlar. Gelen fatura neyse öderiz. Bize çalışmayı durduklarını bu süre zarfında geri dönüş yapacaklarını söylediler. Ertesi gün olunca çalışmalarını devam ettiler” dedi.

“Protestonun ardından elektriklerimizi kestiler”

Sayaçların görebilecekleri bir yere kurulması gerektiğini belirten mahalle sakinlerinden Muhammed Bora, "Elektrik sayaçlarımızı direklerin tepesine çıkardıkları zaman bin lira dahi yazsalar haberimiz olmayacak. 50 TL'lik kullanıma bin TL yazabilirler. Gelsinler konuşalım ya da sayaçların direklerin üzerine çıkartılmasına izin vermeyeceğiz. Ya saatleri kapının önüne kursunlar ya da sabit bir fiyatta anlaşalım. Bugün ki protestonun ardından elektriklerimizi kestiler” diye konuştu. DEDAŞ ekiplerinin kendilerine silah sıktığını iddia eden Sabahattin Şenlik, "3 gün önce halledeceklerini, sabit olarak 100-150 lira olur ya da saatleri evin ön taraflarına alacaklarını söylediler. 4 gün aradan geçti, daha önce ekip sayısı 4-5 olan şu anda 12-13 oldu. Bizi hırsızlıkla itham ediyorlar. Bu DEDAŞ ekipleri pompalıyla çevreye saldırmış, Allah'tan kimseye bir zarar gelmedi. Biz bunu kabul etmiyoruz. Bugünkü protestodan sonra yaklaşık 2 saat oldu elektriklerimizi kestiler. Yaz mevsiminde de değiliz, kıştır, millet nasıl yapacak kimsenin umurunda değil." şeklinde tepki gösterdi.

“Talebimiz ya saatleri içeri alsınlar ya da her ay sabit bir fatura gelsin”

Yetkililere seslenen Şenlik, "Daha önce saatlerimiz içerideydi, bir sıkıntı yoktu ve saatleri kontrol edebiliyorduk. Şu anda direğe bırakmışlar göremiyoruz. Faturamıza ne yazar, ne kadar gelir, kullandığımız mı gelir yoksa onların kafalarına göre aktardığımı gelir? Bilemiyoruz! Bizim talebimiz ya saatleri içeri alsınlar ya da her ay sabit bir fatura gelsin. Şu civar köylerde duyuyoruz, onlarla aylık 50'ye yüze anlaşmışlar. Buradan yetkili mercilere seslenmek istiyorum. Gerekeni yapsınlar. Sonuçta biz de bu milletin evladıyız, bu ülkede yaşayan insanların bize sahip çıksınlar. Bizim durumumuz yok, olsa zaten öderiz. Yetkililere gerekeni yapmaları konusunda ricada bulunuyorum, lütfen sesimize kulak versinler” şeklinde konuştu.

“Ekonomik kayıp aylık 2 milyon lira”

Konuya ilişkin yazılı bir açıklama yapan Dicle Elektrik ise 1 milyon 800 bin tüketicilerinin tümüne kayıpsız, kesintisiz ve kaliteli elektrik vermek için özelleştirme süresi içerisinde yaklaşık 2 milyar liralık yatırım gerçekleştirdiklerinin altını çizdi.  Bağıvar’da yaşanan ve asla tasvip etmedikleri bu olayların daha önce benzer çalışmaların yapıldığı yerlerde de yaşandığını kaydeden DEDAŞ yetkilileri,  Kaliteli elektrik kullanmak gibi bir derdi olmayan, tek amaçları kullandıkları elektriğin bedelini ödememek olan bir kesim bulunduğunu ileri sürdü.  Bağıvar beldesine 23 trafo ile ayda yaklaşık 5.5 milyon kilowat saat elektrik enerjisi verdiklerinin altını çizen DEDAŞ yetkilileri şunları söyledi;

“Beldede 2 bin kayıtlı abonenin dışında 600 de kayıtsız abone var. Özellikle kış döneminde kayıt dışı kullanım yüzde 95’e dayanıyor. Sadece bu beldedeki aylık ekonomik kayıp 2 milyon lirayı buluyor. Şirket olarak 3 buçuk milyon liralık yatırım yaparak beldenin elektrik şebekesini yeniledik. Yatırım tamamlanıp sıra sayaçların yapı dışına alınmasına gelince beldedeki bazı guruplar, organize biçimde sosyal medya üzerinden örgütlenerek, bunu engellemek için harekete geçtiler. Bu guruplar, halkı kışkırtmak için sayaçlar direk üstü panolara alınınca tüketimlerinin ne olduğunun bilinemeyeceğini iddia ediyorlar. Bu doğru değil. İsteyen abone, şirketimizden alacağı bir şifre ile internet üzerinden kendisine ait elektrik tüketimini anlık olarak takip edebilir. Şebeke altyapımız buna uygundur.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.