Diyarbakır Yenigün

Yaşanan hırsızlık olaylarına tepki gösteren Melikahmet Caddesi esnafı; BEKÇİLER NEREDE?

Yaşanan hırsızlık olaylarına tepki gösteren Melikahmet Caddesi esnafı; BEKÇİLER NEREDE?
18 Nisan 2019 - 17:03

Melikahmet Caddesi’nde hırsızlık olaylarının artması ile tedirgin olan cadde esnafı mallarını korumak için dükkanlarının içinde nöbet tutmaya başladı. Caddeyi koruması için bekçi tuttuklarını ama bekçinin yalnız bir gece idare ettiğini ifade eden esnaf, Emniyet Müdürlüğü’ne sorunlarını dile getirdiklerini fakat konu ile ilişkin herhangi bir gelişme olmadığı vurguladı. Melikahmet Caddesinde güvenlik sorunu olduğunun altını çizen Cadde esnafı, “O kadar bekçi aldılar göreve, nerede bu bekçiler? Burada hiçbir bekçiyi göremiyoruz” dedi

Rıdvan KÖSEN/Yenigün Özel

DİYARBAKIR YENİGÜN – Diyarbakır’ın Sur İlçesi’nde bulunan Melikahmet Caddesi’nde son iki ay içerisinde yaşanan hırsızlık olayları esnafı tedirgin etti.  Bunun üzerine bir araya gelen esnaf aralarında imza toplayıp dükkanlarını koruması için bekçi tuttu. Can güvenliği olmadığı iddiasında bulunan gece bekçisi ise caddede sadece bir günlük nöbet tuttu. Bekçinin işi bırakmasının ardından tekrardan güvenlik arayışına giren cadde esnafı, bu kez çareyi dükkanlarında yatıp kalkmakta buldu. Özellikle hırsızlar tarafından güvenlik kameraları kırılan bazı iş yeri sahipleri yaşamış oldukları güvenlik sorununun yetkililer tarafından bir an önce çözüme kavuşturulmasını istedi. Konu ile ilgili gazetemize konuşan cadde esnafı Abdullah Hanazay, “Emniyetten duyarlılık bekliyoruz. Bu sorunların olmaması için emniyetin bize destek çıkması lazım. Bekçiler buraya vardiyalı bir şekilde gelip eskisi gibi gezsinler. O kadar bekçi aldılar göreve ama burada hiçbir bekçiyi göremiyoruz.  Esnaf gerçekten zor durumda” diyerek yetkililere çağrıda bulundu.

“Dükkanımızda yatıp kalkıyoruz”

Melikhmet’te güvenlik sorunu yaşadıklarını dile getiren Abdullah Hanazay “Bir hafta önce buradaki esnaf arkadaşlarla toplandık. Melikahmet muhtarını çağırdık, kendisine sorunlarımızı dile getirdik. O da İlçe Emniyet Müdürlüğü’nden randevu talep etti. Gittik, sorunlarımızı dile getirdik. Melikahmet’te güvenlik zaafiyetinin fazla olduğunu söyledik. Burada güvenlik olayı yok. Bekçi olayımız yok.  Hırsızlık olayları aldı başını gitti. Kameralarımızı kırmaya başladılar ki bu kameralar aynı zamanda emniyet için de faydalı aygıtlar. Kendilerine yardım ediyoruz. Hırsızlık olduğu zaman gelip bu kameralardan kayıt alıyorlar. Sorunlarımızı dile getirdik, ilçe emniyet müdürü de haklılık payımızın olduğunu söyledi. Personel ve araba sayılarının kısıtlı olduğunu, sorunumuzu bir hafta içerisinde çözecebileceklerini söyledi. Bize yansıyan herhangi bir şey yok. Kameralarımız kırıldığı için biz de bir haftadan beri dükkanımızda yatıp kalkıyoruz. Dükkanlarımıza daha girme olayı yok ancak kameralarımızı kırdıkları için neye hazırlık yaptıklarını bilmiyoruz” dedi.

“Bekçiler nerede, hiçbir bekçiyi göremiyoruz”

Cadde’de sorunlarının bitmediğini dile getiren esnaf Abdullah Hanazay, “Işıklandırma problemimiz var. Takılan elektirik direklerin yüzde 90’yanmıyor. Diğer taraftan işsizlikle boğuşuyoruz. Biz de şaşırdık kaldık. İş yok, ekonomik kriz var. Bir taraftan hırsızlar var. Mücadele etmeye çalışıyoruz. Şevkimiz kırıldı. Peynircinin dükkanına girmişler. Malzemeyi toplamışlar. Biz bir geceliğine burada bekçi tuttuk. Bir gece kaldı adam. Bekçiyi taşlamışlar. Ertesi gün işi bıraktı. Zaten daha da kimse can güvenliği yok diye gelmedi. Arkadaşlarımızın canı yanmış. Canımız daha fazla yanmadan, ne gerekiyorsa yapacağız. Emniyetten duyarlılık bekliyoruz. Bu sorunların olmaması için emniyetin bize destek çıkması lazım. Buraya vardiyalı bir şekilde bekçiler gelip eskisi gibi gezsinler, dolaşsınlar. O kadar bekçi aldılar göreve, burada hiçbir bekçiyi göremiyoruz.  Esnaf gerçekten zor durumda. Melikahmet Caddesi zaten hep olaylarla mücadele etti. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın bakım çalışması ile bir sene cadde kapalı kaldı, perişan olduk. Şimdi de hırsızlık çıktı” diye belirtti.

“Bir ay içinde 23 hırsızlık olayı”

Dükkanının bir ay içerisinde iki kez soyulduğunu belirten Salih Ülsen, “Ben buraya 2 aya yakın bir süredir taşınmışım. Bir ay içinde dükkanıma iki kez girdiler. Birinci seferde 8- 10 parça eşya çaldılar. Ikinci seferde komşular farkına vardığı için çaldıkları eşyaları sokakta bırakıp kaçmışlar. Hırsızları bulamadık. Kamera kayıtlarına baktık, İlkinde  4 kişi gelmişken ikinci sefer de 9 kişi gelmiş. Emniyete gittik. Emniyette bize hırsızların bir ay içinde Melikahmet Caddesi’nde 23 ev ve iş yerine girdiklerini söylediler. Geçenlerde yoğurtçu dükkanına girmişler.  Yoğurtçu dükkanında ne alabilirlerki. Ne amaçla dükkanlara girdikleri belli değil. Evde yoğurt peynir bittiyse gelip esnafdan istesin esnaf verir zaten. Alarm sistemi taktırdık. Darabaları daha sağlamlaştırdık. Şuan bekçi ayarlamaya çalışıyoruz. Esnafların çoğu alarm taktırdığı için yanaşmıyor. Ama orta yolu bulmaya çalışıyoruz. Polis devriyeleri saatte bir oluyor. Güvenlik kamerasına baktığımızda polisler geçtiği gibi hırsızlar dükkanlara dalıyor. Çünkü bakıyor polis 1 saatlik ortada görünmeyecek diye hemen dükkanlara giriyorlar. Köşe başlarında polisler bulunsunlar diye. Emniyetten burada seyyar bir karakol yapmalarını talep ettik” ifadelerini kullandı.

“Pitbull köpekleri ile hırsızlığa geliyorlar”

Hırsızlık olaylarının son iki ay içerisinde daha da arttığını ifade eden Ali Bahçe isimli esnaf ise, “Eskiden de hırsızlık olayları vardı ama bu son iki ay içerinde daha da arttı. Benim dükkanımı bir hafta arayla iki kere sonra 3 gün ara ile 2 defa daha soydular. Toplamda 4 defa dükkanım soyuldu. Ne hırsızları ne de eşyaları bulamadık. Ne bulurlarsa çalıyorlar. Depoda eski bir bakır kazanımız vardı. 300 küsür yıllık dededen kalma antika bir kazan onu bile çalmışlar. 550 kiloluk para kasasını çalmışlar. Komşu dükkanımın kamera sistemi vardı. 3-4 gün önce saat 5’i 5 geçe yüzü açık bir şekilde beyaz montlu beyaz pantolunlu biri kameraları söküp gidiyor. Kamera kayıtlarında kamerayı sökenin dışında iki kişi daha görünüyor ona gözcülük yapıyor. Bir diğer komşumuzun dükkanına 8-9 kişi giriyor. Ellerinde pitbull köpekleri ile hırsızlağa geliyorlar. Esnaflar dükkanlarında yatıp kalkıyorlar. Bu çeteler Melikahmet caddesine musallat olmuşlar.  Emiyete gittik emniyet müdürü ile görüştük, şikayetlerimizi dile getirdik ama daha ortada alınmış bir önlem yok.  Zarar olarak her girdiğinde kepenkleri parçalayıp camları kırsa, hiçbir şey almasa da en az bin lira zarara giriyoruz” diye konuştu.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - Diyarbakır Web Tasarım