Önce eşlerimizi aldılar, şimdi de çocuklarımızı

Önce eşlerimizi aldılar, şimdi de çocuklarımızı
Diyarbakır’ın kanayan yarası uyuşturucu kullanımı çocuklarda yaygınlaşması ailelerin tedirginliğine neden olurken, Yenigün’e konuşan mağdurlar “Eşlerimizi mahvettiniz şimdi sıra çocuklarımızda mı?” diyerek yetkililere sitemde bulundu.

Recep ÇALIŞKAN-İlknur FİDAN/YENİGÜN ÖZEL - Uyuşturucu kullanımının 12 yaşına kadar düştü Diyarbakır’da sorunlar her geçen gün artarak devam ediyor. Çocukların uyuşturucuya ulaşımının yetkililer tarafından engellenememesi kent sakinlerinin tepki ve tedirginliğine neden oldu. Özellikle merkez Bağlar ilçesinde uyuşturucu satışının yaygın olduğunu Yenigün’e anlatan kent sakinleri, devletin gerekirse her sokağa güvenlik gücü yerleştirmesi gerektiğini aktardı. Çocuk ve gençlerin hayatı uyuşturucuyla karartıldığını söyleyen Bağlar içesindeki mahalleliler, önlem alınmazsa sorunlar daha da ağır hale geleceğinin uyarısını yaptı.

EŞLERİMİZİ MAHVETTİNİZ ŞİMDİ SIRA ÇOCUKLARIMIZDA MI?
Uyuşturucu yüzünden bir sürü gencin hayatının karardığını ifade eden ve ismini vermeyen bir vatandaş “Kimse gençleri, anneleri, çocuklarını düşünmüyor. Üretim yapan satış yapanı Allah kahretsin, onları yanına bırakmasın. Maalesef bunu birebir yaşıyoruz. Her sokak başı uyuşturucu satıcıları ile dolu. Çocuklarımıza kötü örnek oluyorlar. Çocuklarımızın geleceğini maalesef mahvettiler. Ben korkuyorum açıkçası okul eve çok yakın fakat korkudan dolayı çocuğumu okula kendim götürüp getiriyorum. Allah bizlerin gerçekten yardımcısı olsun. Kimin gücü bu pisliği kaldırmaya yetiyorsa Allah rızası için bunu yapsın ve kaldırsınlar bu maddeleri. Eşlerimizi mahvettiniz şimdi sıra çocuklarımızda mı? Hakkımızı helal etmiyoruz bu işi yapanlara” dedi.

‘DEVLETİN BU SORUNA EL ATMASI GEREKİYOR’
Bağlar ilçesi 5 Nisan Mahallesinde Gayrimenkul Danışmanlığı yapan Burhan Çalı ise, “Devletin bu işe el atması gerek artık. İş yapamaz hale geldik. Buna bir çare bulunması uyuşturucunun Bağlar’ dan dolayısı ile Diyarbakır’dan uzak tutulması gerekiyor. Köşe başları maalesef uyuşturucu satıcılarıyla doldu bu semtte. Yetkililerin bir an önce bu duruma el atması gerekiyor. Bu şekilde devam ederse esnaflar maalesef kepenk kapatacak. Esnaflar bu yüzden burada iş yapamıyor. Gençlerin işsizliği uyuşturucu kullanımını arttırıyor maalesef bu yüzden bu sorunu yetkililer bir an önce çözmeli” diye konuştu.

‘GENÇLER GELECEKTEN UMUTSUZ’
Birçok genç arkadaşının uyuşturucu kullandığını ifade eden adını açıklamayan mahalle sakini, “Diyarbakır’da eskiden biz çocukken bir huzur vardı. Fakat insanların elinden maalesef bu huzuru aldılar. Gençler yanlış yollara girdi. Birçok arkadaşım maalesef bu illeti kullandığı için hayatları mahvoldu. Kimi mezarda kimi hapiste. Ben çok şükür o kötü yollara düşmedim fakat son zamanlarda aşırı derecede artış söz konusu. Kolluk kuvvetleri artık bu durumla baş edemez hale geldi. Diyarbakır için, Ülkemiz için bu madde konusunda biraz daha duyarlı olmalıyız. Gençler umutsuz gelecekten. Gençler umutsuz olursa ülke de umutsuz olur. İş yok, güç yok, ailevi problemler derken gençler bu bataklığa düşüyor maalesef. Sokaklarda yürüyemez, evimizden çıkamaz olduk. Diyarbakır’da Bağlar uyuşturucunun ana merkezi oldu. Her sokak köşe başında maalesef içici ve satıcılar var. Büyüklerimiz anlatıyor, eskiden bu kadar kötü değildi burası. Bu pisliğin önüne geçemezsek maalesef Diyarbakır dolayısı ile gelecek nesil tehlike altında. Ben bu uyuşturucunun ismini bile duymak istemiyorum artık. Umarım bir çözüm bulunur” şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.