Diyarbakır Yenigün

Vali Karaloğlu Ahlat Otağında bölge valilerini ağırladı

Vali Karaloğlu Ahlat Otağında bölge valilerini ağırladı
26 Ağustos 2020 - 12:09

Anadolu’nun kapılarını açan Malazgirt zaferinin 949. yılında Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu, Ahlat Otağında bölge valileriyle bir araya geldi

DİYARBAKIR YENİGÜN – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Mustafa Şentop ile birçok Bakan, siyasetçi ve üst düzey yetkilinin katılımı ile Bitlis’in Ahlat ilçesinde Malazgirt zaferini anma etkinliği düzenlendi. 1071 yılında yapılan Malazgirt meydan muharebesi sonucu kazanılan zaferi ve bu zaferin komutanı Sultan Alparslan’ı yad etmek amacıyla düzenlenen etkinliklerin ardından Vali Karaloğlu, Diyarbakır’ temsilen kurulan çadırda Van, Ağrı, Mardin, Şırnak, Siirt ve Bingöl valilerini ağırladı. Van Valisi Mehmet Emin Bilmez, Ağrı Valisi Dr. Osman Varol, Şırnak Valisi Ali Hamza Pehlivan, Siirt Valisi Osman Hacıbektaşoğlu ve Mardin Valisi Mahmut Demirtaş ile Bingöl Valisi Kadir Ekinci’yle otağ içerisinde bir süre sohbet eden Vali Karaloğlu, beraberindeki valilerle birlikte zaferi temsilen demir dövdü.

Vali Karaloğlu stantları gezdi

Sonrasında diğer iller tarafından kurulan çadırları ziyaret eden ve çeşitli il ve ilçe belediyeleri tarafından oluşturulan stantları dolaşan Vali Karaloğlu ile beraberindeki valiler, stantlarda sergilenen yöresel ürünleri inceleyip görevlilerle sohbet etti. Vali Karaloğlu, Ahlat Otağında bulunan stantları gezmesinin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında, Cumhurbaşkanlığı külliyesinde düzenlenecek olan valiler toplantısına katılmak üzere alandan ayrıldı. Öte yandan, geleneksel motiflerle düzenlenen ve Diyarbakır karpuzunun da dikkat çektiği Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi çadırı ziyaretçiler tarafından büyük beğeni topladı.

Karaloğlu’ndan ‘1071 Malazgirt Zaferi’ mesajı

Bu arada Vali Karaloğlu, “1071 Malazgirt Zaferi”nin 949’uncu yıldönümü nedeniyle kutlama mesajı yayımladı. Yayımlanan mesajda, “Anadolu’yu milletimiz ve medeniyetimize yurt yapan Malazgirt Zaferi’nin 949’uncu yılını idrak ediyoruz. Sultan Alp Arslan ve Fetih Ordusu’nun kahraman askerlerinin; ceddimizin ruhları şad, mekanları cennet olsun. 949 yıl sonra, bugün yaşadığımız zafer sevinci; vatanımıza, medeniyetimize, ecdadımıza olan bağlılığımızın ve geleceğimize yönelik ahdimizin sevincidir.” ifadelerine yer verildi. Mesajın devamında, “Malazgirt’teki ruhun; Çanakkale’de, Kurtuluş Savaşı’nda, 15 Temmuz’da; varlığımıza yönelmiş dahili ve harici her saldırıda, ebedi yoldaşımız olduğunu herkes yakinen bilmekte, vakti geldiğinde görmektedir. Bu fütuhat ruhu, bütün zaferlerimizde olduğu gibi ağustos ayında elde ettiğimiz bütün zaferlerde; Otlukbeli’de, Mercidabık’ta, Belgrat’ta, Mohaç’ta, Kıbrıs’ta, Sakarya’da kahramanlarımızın ilham kaynağı olmuştur. Diyarbakır Surları gibi muhkem ve heybetli bu ruhu aziz milletimize miras bırakan Sultan Alp Arslan ve onun inanmış kahramanlarına Allah rahmet etsin. Malazgirt Zaferi ve Anadolu’nun fethi yeryüzü durdukça payidar olsun.” ifadeleri kullanıldı. (Haber Merkezi)

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - Diyarbakır Web Tasarım