Diyarbakır Yenigün

‘Tüm kadınları alanlara davet ediyoruz’

‘Tüm kadınları alanlara davet ediyoruz’
24 Şubat 2020 - 16:34

8 Mart’a ilişkin hazırlıklarının sürdüğünü söyleyen Dicle Kültür Merkezi çalışanı Nazlı Duman, etkinlikler kapsamında iki grubun birçok yerde sahne alacağını belirtti. Duman, “Kültür alanında çalışan kadınlar olarak tüm kadınları alanlara davet ediyoruz” dedi

DİYARBAKIR YENİGÜN – Yaklaşmakta olan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü çerçevesinde kadınlar tarafından yürütülen hazırlıklar hızla devam ediyor. Jinnews’te yer alan habere göre Kadınlar her yıl olduğu gibi bu yıl da coşku ile kutlamak için haftalar öncesinden çalışmalarına başladı. Diyarbakır Dicle Kültür Merkezi çalışanı Nazlı Duman da Mart’a ilişkin hazırlıklarını anlattı.

Kadınlardan ilgi büyük

Diyarbakır Dicle Kültür Merkezi’nden Duman, kurumlarındaki kültür ve sanat çalışmalarını anlatarak resimden erbaneye, gitardan saza, halk danslarına kadar birçok çalışma yürüttüklerini ifade etti. Her bir çalışma alanında ekipler oluşturarak 8 Mart için hazırlıklara başladıklarını dile getiren Nazlı Duman, Dicle Kültür Merkezi’ne eğitim almak için gelenlerin birçoğunun kadınlardan oluştuğunu ve bölümlerin çoğunun kadın ağırlıklı olduğunu kaydetti. Duman, “En çok ilgi ve istek gören bölümlerin başında erbane ve halay geliyor. Biz de bu bölümleri kültürel anlamda kendimize yakın görüyoruz. Kadınlardan güçlü bir katılım var. Birçok bölümde olduğu gibi resim bölümünün de çoğunluğunu kadınlar oluşturuyor” dedi.

‘Hazırlıklara başladık’

Her yıl 8 Mart kapsamında kültürel çalışmalar yürüttüklerini belirten Duman, bu yıl için de hazırlıklara kıştan itibaren başladıklarını söyledi. Nazlı Duman, sözlerine şöyle devam etti:

“Şu anda kendini 8 Mart için hazırlayan iki grubumuz var. Biri ‘Koma Rîtma Surê’, diğeri ise ‘Koma Govenda Jinên Surê’dir. Bunun yanında sanatçımız Şilan Dora da 8 Mart için hazırlıklara başladı. Bu gruplar hem mitinglerde hem de Diyarbakır’ın ilçelerinde sahne alırlardı fakat bu yıl diğer yıllardan farklı olarak Batman ve Silopi’de de sahne alacak. Bunun için de farklı bir heyecan taşıyoruz. Botan gibi direnişe öncülük etmiş bir yerde kadın öncülüğünde halk ile anlamlı bir buluşma gerçekleştireceğiz.”

‘8 Mart’a tüm kadınları davet ediyoruz’

“8 Mart denildiğinde akla kadın direnişi gelir. Biz kadınlar için de mücadele demektir” diyen Duman, 8 Mart’ın tüm kadınlar ve toplum için önemli olduğuna dikkat çekti. Duman, “Kürt kadını için ise eski bir tarihi var 8 Mart’ın. Bugünde kadınlar kendi dilleri, kültürleri ve kıyafetleriyle alanlara çıkardı. Kültür alanında çalışma yürüten kadınlar olarak 8 Mart’ta tüm kadınları alanlara davet ediyoruz. Kadınların bugünü coşku ile geçirmelerini diliyoruz” sözleriyle kadınlara çağrı yaptı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - Diyarbakır Web Tasarım