Diyarbakır Yenigün

TTB’den Sağlık Bakanlığı’na uyarılar

TTB’den Sağlık Bakanlığı’na uyarılar
13 Nisan 2020 - 20:14

Sokağa çıkma yasağı ilanından sonra yaşanan risklerle ilgili Sağlık Bakanlığı’na yazı gönderen TTB Merkez Konseyi, hareketliliğin olduğu yerlerde tıbbi işlemlerin yapılmasını isteyerek uyarılarda bulundu

DİYARBAKIR YENİGÜN – Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi, 10 Nisan 2020 akşamı sokağa çıkma yasağı ilan edilmesinin ardından, yasağın ilan edildiği kentlerde yoğun şekilde yaşanan kalabalıkların ve fizik mesafe uygulaması ihlalinin yarattığı olası riskler konusunda Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya yazı gönderdi.

TTB Merkez Konseyi, kısa sürede çok sayıda yurttaşın yakın fiziksel temasının salgın sürecindeki olası etkilerine dikkati çekerek, Sağlık Bakanlığı’nı söz konusu hareketliliğin yoğun olduğu yerlerde şüpheli temaslıları saptamaya ve gerekli tıbbi işlemlerin yapılmasına yönelik uygulamaları zaman kaybetmeden yaşama geçirmeye çağırdı.

‘Tüm işçiler ücretli izne çıkarılmalı’

TTB Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Sinan Adıyaman’ın imzasıyla bakanlığa gönderilen yazıda, “Bu sürecin yaratacağı olası etkileri azaltmak amacıyla temel gıda maddeleri ve ekmek fırınları dışında, yeraltı madenleri, fabrikalar, orta-küçük işletmelerin kapatılması ve tüm işçilerin ücretli izne çıkarılması gerekir” diye belirtildi. TTB, son günlerde koronavirüse yakalanan sağlık çalışanı sayısında da artış olduğu uyarısında bulunarak, tüm bu önlemlerin başarıyla sonuçlanabilmesi için hekimlerin ve sağlık çalışanlarının korunması konusundaki önlemlerin eksiksiz alınması gerektiğini hatırlattı. (Haber Merkezi)

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - Diyarbakır Web Tasarım