Dolar 8,6580
Euro 10,1795
Altın 488,66
BİST 1.419
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Diyarbakır 32°C
Az Bulutlu
Diyarbakır
32°C
Az Bulutlu
Pts 34°C
Sal 35°C
Çar 34°C
Per 32°C

Sur Çocuk Festivali başlıyor

Sur Çocuk Festivali başlıyor

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ve Sur Belediyesi’nin Önce Çocuklar Derneği organizasyonunda 7-11 Haziran tarihleri arasında ‘Gelin çocukların kahkahalarında buluşalım!’ sloganıyla düzenlenecek olan ‘Sur Çocuk Festivali’nin basın tanıtım toplantısı gerçekleştirildi. Basın toplantısından sonra Sur sokaklarında arbane eşliğinde program broşürü  ve bayram şekeri dağıttı

DİYARBAKIR YENİGÜN – Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ve Sur Belediyesi’nin Önce Çocuklar Derneği koordinasyonunda, 7-11 Haziran tarihleri arasında ‘Gelin çocukların kahkahalarında buluşalım!’ sloganıyla düzenlenecek olan ‘Sur Çocuk Festivali’nin basın tanıtım toplantısı gerçekleştirildi. Sur ilçesinde bulunan Laleş Sanat Evi’nde düzenlenen basın tanıtım toplantısına HDP Diyarbakır milletvekilleri Remziye Tosun, Semra Güzel, Hişyar Özsoy, Sur Belediyesi Eşbaşkanı Filiz Buluttekin, Önce Çocuklar Derneği Başkanı Cevahir Sadak Düzgün, Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Turizm Daire Başkanı Yavuz Akkuz ve proje ortaklarının temsilcileri katıldı.

Etkinlikler 4 dilde yürütülecek

Festival ile ilgili basın açıklamasını okuyan Sur Belediyesi Eşbaşkanı Filiz Buluttekin, Ramazan Bayramını kutlayarak sözlerine başladı. Festivalin özellikle Sur’da yaşayan çocuklar için düzenlendiğini aktaran Buluttekin, “Son yıllarda OHAL uygulamaları, iç göç ve yoksullukla yaşam mücadelesi veren Sur İlçemizde tüm bu süreçlerin tanıkları ve mağdurları olan çocuklar için organize ettiğimiz bu festivalin çok temel bir amacı var. Coğrafyamızın, kültürümüzün ve dilimizin, zenginliklerinin izini sürmek. Kültürel aktarımı eksik çocuk, köksüz bir fidana benzer, bizler o kökleri kurma çabasıyla ana dilinde aktarım niteliği taşıyan etkinlikler planladık. Ahmed Xani’nin, Ayşe Şan’ın ve El Cezeri’nin izini sürmek. Diğer bir amacı buluşmak, kucaklaşmak” dedi. Buluttekin, festival hazırlığına çocuk çalışmaları yürüten 17 kurumla başladıklarını belirterek sanatsal, edebi, bilimsel ve doğa etkinliklerini bir araya getirdiklerini söyledi. Etkinliklerin Kurmanci, Zazaki, Türkçe ve Arapça dillerinde yürütüleceğini ifade eden Buluttekin, “Sanat Atölyelerinde 10’larca eğitmeni çocuklarla buluşturmayı planladık. Bu festivalde birden çok şenliği bir araya getirdik. En önemlisi günümüz teknolojik gelişmelerinin yalnızlaştırdığı çocuğu kafasını gömdüğü teknolojik aletlerden 5 gün bile olsa uzaklaştırarak akranlarıyla koşma oynama ve birlikte üretme fırsatı yaratmaya çalıştık” diye konuştu.

“Kollektif bir festival oluşturduk”

“Önce Çocuklar Derneğinin Koordinasyonunda Gerçekleşen Sur Çocuk Festivali kurumların kendi programlarıyla katıldığı kollektif bir festivaldir” diyen Buluttekin, festivale Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Diyarbakır Sur Belediyesi, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası, Önce Çocuklar Derneği, Ma Music Senter, Amed Şehir Tiyatrosu, Zarok Tv, Rengarenk Umutlar Derneği, Lotus Genç Alan Derneği, ÇocukÇA Çocuk Çalışmaları Derneği, Ekoloji Derneği, DSM, MedDER, Laleş Sanat Evi, Amidart Kültür&Sanat Topluluğu, ZimZim ve Ortadoğu Sinema Akademisi Derneği’nin katıldığını aktardı. Buluttekin, festivalin finansal olarak da Çocuk Çalışmaları Destek Programı, Mikro-Fon ve Kültür İçin Alan programları tarafından desteklendiğini açıkladı.

Festival programı

5 gün sürecek festivalin programını açıklayan Buluttekin, “Festivalimiz 7 Haziran Cuma günü tarihi Sur İçinde Ben û Sen Burcu Parkında bir karnaval havasında Sur Belediyesinin Çocuk Şenliği ile başlayacak, 8 Haziran’da 4 tarihi mekanda; Cemilpaşa Konağı Kent Müzesi, Dengbej Evi, Laleş Sanat Evi ve Sur belediyesi Gençlik evinde birçok atölye ile devam edecek. Atölyeler 4 gün boyunca bu mekanlarda devam edecek. 4 Gün boyunca Kurmanci ve Zazaki Dublajlı Animasyon Cizgi Film ve Belgesel Gösterileri yapılacak. Kino Diyalogsuz Animasyon Seçkisi de festivalde çocuklarla buluşacak. 8 Haziran Cumartesi Akşamı yaklaşık 100 çocuğun sahne alacağı Ma Music Orkestrası Kongre Amed Salonunda sahne alacak. 9 Haziran Pazar Gününe Hevsel Bahçeleri doğa yürüyüşü ile başlayacağız. Gün içinde devam eden sinema ve atölyelerin dışında Pîrê û Rovi Çocuk Müzikali Sahnelenecek ve Bağıvar köyünde de Sanat Atölyeleri gerçekleşecek. 10 Haziran Pazartesi Güne Atölyeler ve sinema gösterileri ile başlayacağız Özekli Köyünde Atölye Çalışmaları ve Rengarenk Çocuk Şenliği ile devam edecek. 11 Haziran Pazartesi Atölyeler ve Bilim Şovu ile başlayıp Yazarla Okuma etkinliği ile devam eden Programı Diyarbakır Büyükşehir Belediyesinin Kırklar Dağındaki Uçurtma Şenliği ile Festivalin Kapanışını gerçekleştireceğiz. 5 gün boyunca çocuk odaklı gerçekleşen çalışmaların dışında; Sur Çocuk Festivali’ni, Çocuk Katılımını ve Stratejik Belgeyi konuşacağımız Çocuk Çalışmaları Forumu’nu da 10 Haziran Pazartesi Saat:18:00 de Festival bileşeni kurumlar, Diyarbakır Çocuk Çalışmaları Ağı, Çocuğa Karşı Şiddeti Önleme Ağı ve Kentteki Yerel Yönetimler ile gerçekleştireceğiz” ifadelerini kullandı

“Her çocuğun kendi dili ve kültürüyle yaşama hakkı vardır”

Buluttekin sözlerini şöyle tamamladı: “Kentimizde Yerel Yönetimlerin seçilmişler tarafından yönetilmesi yaklaşık iki buçuk yıl kesintiye uğradı ve bu süre yerel kazanımların çok ciddi bir şekilde gerilemesine neden oldu. Kentimizin Çocuk Dostu bir kent olması çabasının STK’lar, Meslek Kuruluşları ve Yerel Yönetimlerin birlikte çalışmasıyla sonuç bulacağına inanıyoruz. Her çocuğun güvende olma, çalıştırılmama, kendi diliyle ve kültürüyle yaşama hakkı vardır ve biz bu haklarının takipçisiyiz. Sur Çocuk Festivali, biz yetişkinlere de çocukların masum, renkli ve neşeli dünyasına sanatla, edebiyatla, doğayla, bilimle akma imkanını da birlikte getiriyor.  Sevgili Aram Tigran’ın dediği gibi elimizde olsa dünyadaki tüm tankları, topları silahları enstrümana çevirirdik. Çocukların daha güvenli bir dünyada yaşamaları umudu ile. Gelin çocukların kahkahalarında buluşalım!” “Bayram gününde festivalimizin bayram havasında başlaması anlamlıdır” diyen Önce Çocuklar Derneği Başkanı Cevahir Sadak Düzgün, “Çocukların kendi dili ve kültürü ile büyümesi çok önemlidir. Bunun için festivalimizin amacı bu topraklardaki çok dilliliği ve renkliliği çocuklarımıza ulaştırmak. Kentteki kazanımlar iki buçuk yılda yok edilmeye çalışıldı. Önce Çocuk Derneği olarak yaptığımız çağrı ile 17 kurum bir araya geldik çalışmalarımızı yaptık. Bir yıl önce planlanması gereken atölye çalışmalarını çok kısa bir sürede gerçekleştirerek festivale yetiştirdik” dedi. Düzgün, festivalde yetişkinlere yönelik sadece bir programın gerçekleştirileceğine dikkat çekerek şunları kaydetti: “Bu şehri nasıl çocuk dostu bir kent yaparız, festivalimizi değerlendirme ve çocukların hakkını savunmaya yöenlik stratejik plan oluşturma üzerine tartışmalar yapacağımız bir program olacak.”

‘Çocukların sokaklarda özgürce oynamasını istiyoruz’

Son olarak konuşan HDP milletvekili Semra Güzel, “Aram Tigran Akademisinin bir öğrencisi olarak söz alıyorum, bir vekil olarak değil. Kültürü ve sanatı çocuk yaşta öğrenmenin ne kadar önemli olduğunu biz yetişkinken öğrenmeye başladığımız zaman anladık. Son dönemde aileler çocuklarını sokaklara bırakamıyor, bunun tedirginliğini yaşıyor. Cinsel istismar taciz vakalarından kaynaklı. Biz çocukların sokaklarda özgürce oynayabildiği, özgürce sanatını dile getirebildiği geleceğin hayalini kuruyoruz ve onun mücadelesini veriyoruz. Çocukların teknolojiyle değil bir arada bir şeyleri öğrenmesini önemsiyoruz. O yüzden bu festival çok anlamlı ve çok önemlidir. Eminim ki bu festivalden sonra bir çok çocuk akademiye gelecek. Akademinin kapısı her zaman çocuklara açık olacaktır” diye konuştu. Heyet, basın açıklamasının ardından Sur sokaklarını dolaşarak çocuklara broşür ve şeker dağıttı, çocukları festivale katılmaya davet etti. (Haber Merkezi)

 

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.