Diyarbakır Yenigün

Soylu: 138 bin vatandaşımız karantinada

Soylu: 138 bin vatandaşımız karantinada
10 Nisan 2020 - 13:12

Koronaviris nedeniyle karantinaya alınan bölgelerde kaç kişinin olduğu konusunda bilgi veren İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Biz toplam 52 vilayette 180 alanda karantina yapıyoruz. Karantina kararı, il hıfzıssıhha kurulunun kararıyla alınıyor” dedi

DİYARBAKIR YENİGÜN – İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Biz toplam 52 vilayette 180 alanda karantina yapıyoruz. Karantina kararı, il hıfzıssıhha kurulunun kararıyla alınıyor.” dedi. Bakan Soylu, yeni karantina bölgeleri olup olmadığı, karantina kararının hangi kriterlere göre alındığı ve karantina bölgelerinde kaç kişinin olduğu konusunda şu açıklamalarda bulundu:

“Biz toplam 52 vilayette 180 alanda karantina yapıyoruz. Bunun bir tanesi ilçe merkezi Artvin Borçka, bir tanesi ilçenin tamamı, tüm sınırları, köyleriyle beraber. Yine geri kalanı da yaklaşık 10 belde, 100 köy var. Geri kalanı da mezra. Bu karantina kararı, il hıfzıssıhha kurulunun kararıyla alınıyor ama il hıfzıssıhha kuruluna gelene kadar sağlık müdürlüğümüz aynı zamanda valiliğimiz, kaymakamlığımız alanındaysa kaymakamlığımız, olayın nerden çıktığı, kimin kiminle temas ettiği, bu bulaşımın ne kadar yayılma riski olduğu, bütün bunları değerlendirdikten sonra burayla ilgili bir karantina kararı alınıyor. Bu rakamı da ilk kez paylaşıyorum. Şu anda 180 ayrı yerleşim yerinde 122 bin 500 vatandaşımız karantina içerisinde. Siz buna 15 bin 500 yurtlarda, yurt dışından gelen vatandaşlarımızı da ilave ettiğinizde şu anda 138 bin karantina içinde vatandaşımız var.”

4 bin 186 hesaba işlem yaptık

Koronavirus salgınının ortaya çıktığı ilk günlerde yanlış bilgilendirme ve toplumu tedirginliğe itme konusunda çok ciddi sosyal medya algısı olduğunu da ifade eden Soylu, “Sadece bu salgınla ilgili 4 bin 186 hesaba işlem yaptık. 667 kullanıcı tespit edildi ve sürekli gözaltına alınıyor. Bunların büyük bir bölümü ne yazık ki yurt dışından. Yani Türkiye’yi, FETÖ, DHKP-C, PKK, bu hesaplar sürekli olarak kaos ortamı oluşturmak, güven ortamını zedeleyebilmek, endişeyi artırmak ve Türkiye’yi panik havasına sokmak konusunda bir gayret sarf ediyor. Onlar ne kadar sarf ederlerse etsinler, milletimiz de sağlam duruşunu devam ettirmektedir” dedi.  (Haber Merkezi)

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - Diyarbakır Web Tasarım